12 éven át volt plátói a szerelmük, majd amikor Crescence megözvegyült, és végre elvehette feleségül, Széchenyi István 14 gyermek apja lett. Akik a legnagyobb magyar életét kutatják, azt mondják, az asszonynak óriási szerepe volt mindabban, amiért ma Széchenyit a legnagyobb magyarnak hívjuk. Életéről a Budakeszi Széchenyi Baráti Kör elnöke, Kőrösiné Merkl Hilda irodalomtörténész tartott nemrégiben előadást.
Egy év alatt tanult meg magyarul
Seilern-Aspang Crescence családja nem tartozott a legtehetősebbek közé, ugyanakkor szerencsés házasságoknak köszönhetően az osztrák udvar közelébe kerültek. Crescence 20 éves, amikor 1819-ben hozzámegy feleségül az akkor 40 éves Zichy Károly grófhoz, az egyik legbefolyásosabb bécsi család sarjához. A fiatal nő nem kis feladatot kap a kézfogó után: anyjukként kell nevelnie Zichy előző két házasságából született hét gyermekét. A korabeli visszaemlékezések szerint Crescence nagyon jó anya volt. Hamarosan azonban ő is anyai örömök elé nézett – összesen hét közös gyermekük született Zichy Károllyal.
Már három saját kicsiről is gondoskodott, amikor megismerkedett Széchenyi Istvánnal. Az államférfi visszaemlékezéseiből azt is tudjuk, hogy akkor is találkoztak, amikor Crescence apósa, az idősebb Zichy gróf meghalt.
Mivel Széchenyinek rendkívül fontos volt a magyar nyelv ügye, ekkor felhánytorgatta a fiatalasszonynak, hogy nem beszéli a nyelvünket, mire Crescence csattanós választ adott: jól jegyezze meg ezt a napot, mert egy év múlva beszélni fog magyarul.
Széchenyi botrányos szerelmi élete
És valóban megtanult. Korábban Széchenyi azt mondta, nem tudja elképzelni, hogy olyan nőbe szeressen bele, aki nem tud mívesen beszélni az anyanyelvén, lehet az a hölgy bármilyen szép. Crescence pedig nagyon szép volt, így emlékeznek vissza a korabeli beszámolók.
Széchenyi korábban nem volt szerencsés a szerelemben, rendre olyan nőkbe szeretett bele, akikbe nem kellett volna.
Először Caroline Meade grófnő iránt lobbant lángra; a történet egyetlen szépséghibája csupán az, hogy Caroline férjnél volt, ráadásul István bátyja, Pál vette feleségül. Az akkori úri társaságnak jócskán szolgáltatott témát a szerelmes ifjú. Később bánatában egy másik asszonynak, Hunyady Gabriellának kezdett vadul udvarolni, majd éppen sógornője húgán, Selinán akadt meg a szeme. És akkor jött Crescence; ismét egy férjes asszony, kicsi gyermekekkel. 12 éven át tartott be nem teljesült szerelmük, mert az asszony mindvégig hűséges volt a férjéhez. Ennek ellenére – mivel Széchenyi udvarlását mások is észrevették – hamar témává váltak a bécsi udvarban.
Többször próbálnak elválni egymástól – sőt, ismeretségük ötödik évében Crescence eléget minden levelet, amit Széchenyitől kapott –, ám be kell látniuk, hogy nem megy egymás nélkül. Végül úgy döntöttek, egy közös munkában egyesülnek: a haza felemelésében. A legnagyobb magyar nagyon rosszul viselte, amikor az asszony ismét gyermeket várt a férjétől, és aggódott érte, amikor gyermekágyas volt, vagy éppen beteg. Még Zichyt is meghatotta, hogy mennyire szívén viseli felesége sorsát. 1834-ben aztán jött a hír: meghalt Crescence férje.
Széchenyi felesége haláláig gyászolt
Az asszony azonban nem omlott azonnal Széchenyi karjaiba, sőt, Zichy halála után sokáig nem is fogadta őt. Még az is megfordult a fejében, hogy minden kapcsolatot megszakít szerelmével. Végül 1836. február 4-én házasodtak össze. Krisztinavárosban, a Havas Boldogasszony templom falán még ma is tábla hirdeti, hogy itt kötöttek házasságot.
Crescence 14 gyermeket hozott magával, közülük hétnek nem ő volt a vér szerinti anyja. Széchenyivel két fiuk – Béla és Ödön – és egy kislányuk született, ám Julianna csupán két hetet élt.
Ez a veszteség hosszú időre összetörte Crescence-t. A több mint egy évtizeden át tartó udvarlás után a mindennapok is fellebbentették a rózsaszín ködöt; Széchenyit például zavarta, hogy a felesége lassan készülődik, és egy bejegyzéséből még azt is tudjuk, hogy Crescence megváratta egyszer Liszt Ferencet.
Ám valószínűleg ez a kellemetlenség mind háttérbe szorult, amikor a hűséges asszony Döblingbe is követi urát. Amikor 1848-ban Széchenyinek idegösszeomlása volt, és bevonult az idegszanatóriumba, Bécs közvetlen szomszédságában. Crescence a császárvárosba költözött, hogy közel lehessen férjéhez. Miután a legnagyobb magyar 1860-ban önkezével vetett véget életének, Crescence soha többé nem vette le a gyászruhát.
Ha érdekel, hogy hol és milyen (gyanús) körülmények között hunyt el Széchenyi István, olvasd el az alábbi cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés