A tradicionális finn szaunázás ruhamentes, de az elmúlt évek során egyre lazítottak a korábbi szabályokon. Az északi állam lakói azonban most visszaállítanák a régi gyakorlatot.
Észak-Európa népei számára a szaunázás évszázados hagyománya egyet jelent a közösségi meztelenkedéssel. Ennek azonban semmiféle szexuális felhangja nincs, egyszerűen az izzadás így a legtökéletesebb.
Közösségi élmény évszázadok óta
Az elmúlt évtizedek testképkultúrája és az egyre gyakoribb szexuális zaklatási botrányok miatt a szaunák egymás után engedélyezték eleinte a törülköző, majd a fürdőruha használatát is. Néhány szaunatulajdonos azonban az új trenddel szembemenve továbbra sem engedélyezte a ruha vagy egyéb kiegészítő viselését a kabinokban. A napokban egy svéd kisvárosban, a Stockholmtól 300 kilométernyire északra fekvő Ostersundban tiltottak ki egy fürdőruhás nőt az izzasztókamrából.
A hír megdöbbentő módon az egész országot lázba hozta, és nemcsak a gőzfürdőket látogatók között, de az országos sajtóban is élénk vitát váltott ki a modern és a hagyományos szemlélet képviselői között. A Radio Sweden – a svéd közmédia egyik prominens állomása – által végzett kutatásból kiderült, hogy most a hangosabb hagyománytisztelő közösség van kisebbségben, a megkérdezettek alig 32 százaléka visel ádámkosztümöt a kabinban, 28 százalék törülközővel fedi el intim testtájait, és 40 százalék fürdőruhát – legalább alsót – húz magára, mielőtt kilép az öltözőből.
A társadalmi nyomás olyannyira nagynak bizonyult, hogy a hagyományos keretek között működő ostersundi szaunavezetőség az eseményt követően módosította szabályzatát, és immár engedélyezi a fürdőruhás izzadást – annak ellenére, hogy a meztelenkedés a szaunákban az egész országban hagyományos és engedélyezett módja a felfrissülésnek.
A meztelen szaunázás szokása egyébként Finnországból eredeztethető, ahol a régészeti leletek tanúsága szerint már ezer évvel ezelőtt is építettek egyfajta kezdetleges szaunákat, ahol felforrósított köveket gőzöltek, ezt ők loylynak nevezik a mai napig.
Az Uppsala University kulturálisantropológia-professzora, Annika Teppo nyilatkozata szerint egyértelműen hibás az a következtetés, hogy a szaunákat szexuális térnek tartja. A hagyomány szerint soha semmilyen esetben nem bírálták a jelenlévők külsejét, a szexualitás tabutéma volt ezekben a helyiségekben.
Azok, akik azt hiszik, hogy ez szexuális tér, hatalmas társadalmi hibát követnek el. Vannak olyan országok, ahol a szauna nem más, mint bordélyház, de Finnországban ez elképzelhetetlen lenne – nyilatkozta az esettel kapcsolatban. Régen a szauna volt az a hely, ahol a nők szültek, és ahova temetés előtt elvitték a holttesteket. A kezdet és a vég helye.”
A szakember nagymamája visszaemlékezései alapján azt is kiemelte, hogy száz évvel ezelőtt a szauna és a templom nem sokban különbözött egymástól az elvárt viselkedést tekintve, tehát biztosan nem kellett senkinek sem tartani sem becsmérléstől, sem pedig túlzott érdeklődéstől a gőzkabin falai között.
És hogy mi lesz Svédországban a dress code a későbbiekben a szaunákban? Valószínűleg marad, ahogy eddig, és a tulajdonosok maguk határozhatják meg szabályzatukban azt, megengednek-e bármiféle takarást az izzasztó melegben látogatóik számára.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés