Kevesen tudják, de az otthon felejtett kisfiúnak otthont adó épület a mai napig létezik, és bizony Amerika egyik legdrágábban fenntartható házainak egyike. Nemrég gazdát cserélt, mutatjuk, hogy néz ki most, és mire is használják karácsonykor napjainkban.
Azon szerencsés honfitársaink, akik megengedhetik maguknak a kóborlást a nyugati kontinens nagyvárosaiban, akár el is sétálhatnak a McAllister család egykori otthonához, ha Chicagóban járnak.
30 éve a magyar karácsonyok része
1990-ben vetítették először a mozik vásznain a Home alone címet viselő filmet, mely hazánkban 1993-ban debütált az HBO műsorán Reszkessetek, betörők! néven azóta is elengedhetetlen része a karácsonyi televízió műsoroknak. A film maga példátlan karriert futott be, két évtizedig maradt a világ legtöbb nézett és bevételt hozó családi vígjátéka. A filmet négy további folytatás követte, kettőt mozibemutatóra, kettőt otthoni vetítésre szántak, 2009-ig ez volt minden idők legtöbb filmbevételt hozó sorozata, és több Oscar-díjra is jelölték.
A történet szerint – hátha van, aki véletlenül nem emlékszik rá már – a chicagói McAllister család a reggeli rohanásban otthon felejti legkisebb gyermekét, a 8 éves Kevint, miközben Párizsba tart rokonlátogatóba. A kisfiú pechjére a betörők pont az ő házukat szemelték ki, és Kevin válogatott módon igyekszik megóvni a család otthonát 3 napon át.
Miért pont Kevinék háza lett a célpont?
Bár a kertvárosi övezetben látszólag nem emelkedik ki a család otthona a többi közül, és a filmben sem hangsúlyozzák, hogy bizony ez nem az átlag amerikai otthon,
már 1990-ben is egyértelmű volt, hogy a való életben Kevin családja az akkori amerikai társadalom felső 1%-ának tagja lehetett.
A film elején esik szó egyedül arról, miért is ez lesz Harry és Marv célpontja: akkor a Harryt játszó Joe Pesci azt mondja betörő kollégájának, hogy mivel az a környék leggazdagabb háza, oda érdemes betörni, de erről később több szó nem is esik. A The New York Times utánajárt közgazdászok segítségével, vajon akkoriban mennyibe kerülhetett egy ekkora ház fenntartása – és vajon miből lehetett rá pénze a feledékeny családnak.
Egy ingatlanokkal foglalkozó cég kiszámolta a Timesnak, hogy az Egyesült Államok egyik legdrágább környékének számító chicagói Winnetka külvárosában, a Lincoln Avenue 671. szám alatt található ház megvásárlására mindössze az amerikai családok 1 százalékának volt lehetősége. Az épület a valóságnak megfelelően néz ki, és ma is ott áll, sőt: egy ideje Airbnb-n lehet karácsonyi éjszakákat foglalni benne.
A közgazdászok számításai szerint McCallisterék jövedelmük legfeljebb 30 százalékát költötték lakhatásra, ami 1990-ben évi 305 ezer dolláros bevétellel, míg 2022-ben 665 ezer dollárnyival lenne lehetséges. Jelenleg maga a ház, a környéket is figyelembe véve, 2,4 millió dollárba kerülne.
A filmbéli család gazdagságát jelzi az a tény is, hogy 15-en repültek Párizsba. Ha te is emlékszel, vajon ki fizette, nem fog kvízünk sem nehézséget okozni, itt tesztelheted tudásod a legendás filmmel kapcsolatban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés