Te hányféle részeget ismersz? A részeg disznót egész biztosan. Egy angol drámaíró tollából született meg az a 8 kategória, amit most viccesen, modern köntösben közreadunk.
A részeg ember 8 típusa
A mű, amiben a részegség kategóriái találhatók, egy őrült pamflet a pestis miatti színházzárlat idejéről. Thomas Nashe a Pierce Penilesse His Supplication To The Devil (Pierce Penniless könyörgése az ördöghöz) című írásának középpontjában egy lecsúszott diák áll, aki pénzt kér az ördögtől, cserébe a hét halálos bűnről szóló hírekért Londonban.
Thomas Nashe nálunk kevéssé ismert reneszánsz szerző. Bár Shakespeare számít az Erzsébet-korabeli írók legfontosabbjának, Nashe volt mellette az egyik legmeghatározóbb irodalmi hang. Erős hatással voltak egymásra, sőt családjuk is összefonódott, miután Nashe lett William Shakespeare unokájának, Elizabeth Barnardnak az első férje.
1592-es szórakoztató műve a válságos időszakban próbált egy kis vidámságot csempészni olvasói életébe. A pamflet manapság leginkább arról a rövid szakaszáról híres, amelyet mi is kiemelünk: íme, a különböző részegségtípusok felsorolása.
1. Részeg, mint a majom
El tudjuk képzelni: ugrál, énekel, harsog, vihog, vicsorog és táncol hajnalig. Aki részeg, mint egy majom, az többnyire ártalmatlan a környezetére, sőt talán elmondható, hogy nélküle nincs is igazán jó buli. Egy szabály van vele kapcsolatban: TILOS átadni neki az irányítást a zenelejátszási lista felett.
2. Részeg, mint az oroszlán
A második az oroszlán, aki „dobálja a cserepeket a ház körül, szajhának nevezi a vendéglátó feleségét”, üvegeket tör-zúz, és hajlamos összeveszni minden emberrel, aki megszólítja.
Ők a sötét oldalra kerülnek az alkohol jóvoltából, talán a legrosszabb részegfajta. A legjobb tippünk vele kapcsolatban, ha minél hamarabb a szoba azon részébe tereled, ahol nem lehet semmit törni-zúzni, és megtagadod tőle a további italfogyasztást.
3. A klasszikus: részeg disznó
Nehézkesen mozgó, lompos fazon, aki még több italt kér, ahogy Nashe írja. Mi meg hozzátesszük, hogy kicsikét gusztustalan is, amit a reneszánsz kor ikonográfiája is megerősít, ugyanis a visszataszító ember ábrázolásának egyik állata volt a disznó.
4. Részeg, mint a birka
„Bölcsen a gondolataiba merül, mikor nem tud egy jó szót sem mondani.” Ez a birkaátszellemülés mindannyiónk hasznára válhatna, leginkább céges bulikon és rokonlátogatások esetén.
5. Érzelgősre issza magát
Egészen biztos, hogy találkoztál már érzelgős részeggel. A „Mawdlen drunke” kifejezésben az angol maudlin érzelgős szó kezdetben arra utalt: „eléggé részeg ahhoz, hogy érzelmi bolonddá váljon”, később a kifejezés jelentése a „túláradóan szentimentális”-ra változott. A mawdlen szó Mária Magdolnától származik, annak az asszonynak a nevéből, akit gyakran ábrázolnak úgy, mint aki könnyeivel mossa Jézus lábát.
Az érzelgős részeg a kedvességre szomjazik valójában, azt mondja, „szeretlek, és te nem szeretsz annyira, de én tényleg szeretlek; majd elkezd sírni”.
6. Martin részeg – ???
A hatodik a Martin részeg; amikor valaki részeg, és józanra issza magát, mielőtt megmozdulna. Hogy ez mit jelent, azt nem sikerült megfejtenünk.
A reneszánsz korban számos állatot neveztek „martin”-nak; az elnevezést alkalmazták a fecskék és légykapók széles skálájára, egyfajta nőstény (steril) borjúra, valamint legrégebben emberszabásúra vagy majomra is használták. Nashe martin részegsége valószínűleg e három lehetőség közül az utóbbira vonatkozik. De az is lehet, hogy Nashe azért választotta épp ezt a kifejezést, hogy egy rivális pamfletíró álnevére, Martin Marprelate-ra utaljon.
7. Részeg, mint a kecske
A hetedik „részegségében nem gondol másra, csak a bujaságra”.
Sajnos, velük is könnyű találkozni a diszkóban. Alesetei azok a férfiak, akik hozzádörgölőznek az ember lányához a táncparketten, ők valahol a birka és a kecske között húzódhatnak meg, mert mondanivalójuk ilyenkor már nincs, testbeszéddel jelzik vágyaikat.
8. Részeg, mint a róka
Ők Nashe szerint a ravasz részegek, mint a hollandok, akik soha nem alkusznak, csak ittas állapotban.
Ez Nashe agyszüleménye, semmilyen formában nem jelenik meg sem a hollandoknál, sem más kultúrkörökben ez a költői kép. Szóval, aki részegen ravaszabbnak érzi magát, az bátran használja.
+1: Részeg, mint a denevér
Nashe felsorolása annyira megtetszett kortársainak és utódainak, hogy maguk is átemelték a kreatív hasonlatokat. 1617-ben Thomas Young volt talán az első, aki plagizálta őt, sőt még ki is egészítette a listát egy 9. részegségfajtával. Szerinte ugyanis létezik az az ember, aki részeg, mint egy denevér, vagyis „titkos helyeken gyönyörködik, és éjszaka repül: így isznak ők magányosan, és főleg éjszaka”. A vicc az egészben, hogy a fentiek közül a majmok mellett a denevérekkel tényleg előfordulhat, hogy megrészegednek az érett gyümölcsökben megjelenő alkoholkoktéltól.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés