Egy délvidéki zsidó kiskereskedő 12 gyermekének egyike volt a Rákosi Mátyásként ismertté vált későbbi kommunista politikus. A család vezetéknevét Rosenfeldről Rákosira még apja magyarosíttatta.
Rákosi korán elkezdett politizálni, eleinte a Galilei Körben tevékenykedett, majd 1910-ben, alig 18 évesen belépett a Szociáldemokrata Pártba, az első világháborút követően, a Szovjetunióban kapcsolódott be a kommunista forradalmi munkába. Fiatalon börtönbe került politikai tevékenységéért, az 1930-40-es években a szegedi Csillagbörtönben töltötte büntetését, majd néhány 1848-as zászlóért cserébe a sztálini Oroszország rendelkezésére bocsátották. Szerteágazó politikai tevékenysége miatt meglepő tehát, ha sok kortársával ellentétben találunk róla fiatalkori képeket. A fotográfia érdekessége, hogy a később kopasz és idős férfi itt még ereje teljében dús hajkoronával pózol.

Rákosi Mátyás később egész más külsővel vált ismertté
Mire a második világháború végét követően megkezdhette hatalmi bázisa kiépítését, már túl volt élete delén. A későbbi propagandafotókon is tar fejjel szerepel, ekkoriban már a 60. életévéhez közeledett. A kerek születésnapja szinte nemzeti ünnep volt Magyarországon, ekkor ért a csúcsára a proletárdiktatúra.
Hogy miként áldozott le a magyar diktátor csillaga, ebben a cikkünkben olvashatsz róla.

Gazdasági csődbe kergette Magyarországot a politikus.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés