Erről a férfiról nevezték el a legtöbb magyar utcát

Képernyőfotó 2023-11-14 - 17.43.32.png

A leggyakoribb utcanevek között híres magyar írókat és költőket éppúgy találunk, mint számokat és településneveket, valaki azonban mind közül kiemelkedik.

Vajon mitől függ, hogy miről nevezik el az egyes utcákat és tereket? 

Ha egymás mellé helyeznénk az összes, ugyanazt a nevet viselő hazai utcát – s említsük meg, hogy a teljes Kárpát-medence összes, egykor és most magyarlakta településeit nézve meg is sokszorozhatnánk az eredményt –, egészen az Atlanti-óceán partjáig sétálhatnánk Budapest központjából. 

Majdnem minden magyar településre címezhetünk levelet a Petőfi utcába
Majdnem minden magyar településre címezhetünk levelet a Petőfi utcábaWikimedia Commons

Minden út a költőhöz vezet

A közel 2000 kilométernyi Petőfi utca joggal tartja a hazai településtervezés egyik rekordját, ugyanis nem kevesebb mint 2800 település valamely közlekedési útvonala viseli a forradalom költőjének nevét. A gyűjtés alapjául a Picture Collative megjelentetni kívánt Petőfi utcák népe című albuma és a Capa Központban megrendezett kiállítás anyaga szolgál. Virágvölgyi István kurátor vezetésével, több alkotó munkájaként születik majd meg a mű, közösségi finanszírozással. 

Petőfivel nem lehet melléfogni

A klasszikus hazai utcanevek között is egyedülálló mennyiségű Petőfi út, utca, tér és számtalan rövidebb településrész szinte minden magyar városban és községben megtalálható, a 3115-ből 2800-ban. A költő igazi kuriózum, ugyanis minden regnáló rendszer megtalálta benne saját magát, így neve egyfajta biankó lehetett az elmúlt száz évben. 

A budapesti Petőfi Sándor utcát már 1900-ban is így nevezték
A budapesti Petőfi Sándor utcát már 1900-ban is így neveztékFortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

Mivel a szabadságharc számos csatájában részt vett, korábban pedig vándorszínészként és elismert költőként is igen nagy utat járt be szerte az országban, egyes vidékeken nemcsak az utcákon szerepel rendre a neve, de rengeteg házfalon találkozhatunk „Itt szállt meg Petőfi” emléktáblákkal is. A Dívány vezető szerkesztőjének köszönhetően azt is tudjuk, melyik volt az a település, ahol a mai Magyarország területén utoljára megszállhatott. Hujber Szabolcs azonban nem csak a fenti kutatás nyomán kapcsolódik jeles irodalmi alakunkhoz, ugyanis a Petőfi és Szendrey Júlia szerelmét bemutató koncertszínházi darab dalszövegeit is ő jegyzi. 

Az irodalomtörténet korábban kifejezetten korai éveihez és a forradalom, illetve a szabadságharc során betöltött szerepéhez igazodva mutatta be életét, azonban az izgalmas-izgága személyiségű fiatalt az elmúlt évben modernebb formában is próbálják a fiatalabb generációk szívéhez közelebb hozni. A költő születésének 200. évfordulója alkalmából megrendezett emlékév kiváló alkalmat ad arra, hogy ne csak a Petőfi utcákban élő több tízezer honfitársunk, de minden magyar számára többet jelenthessen, mint egy tábla a házak falán.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek