Ha így parkolsz, nem büntetnek meg, akkor sem, ha hibáztál

GettyImages-641722122

Visszaértél az autódhoz, és már messziről látod a szélvédőn a piros csomagot? Ha parkolás után elfelejtettél jegyet váltani, nem kell feltétlenül büntetést fizetned.

Veled is előfordult, hogy véletlenül rossz rendszámot vagy az adott parkolási terület száma helyett óvatlanul egy másikat ütöttél be a mobilodba? Megtörténhet, hogy a bírságtól eltekint a parkolótársaság, de vannak szabályok, amiket mindenképpen érdemes betartanod. 

Így kerülhető el a parkolási büntetés

Azt, hogy hol kell fizetni a parkolásért, minden esetben a KRESZ szerint előírt tábla jelzi, és arról is tudsz tájékozódni, hogy milyen időintervallumban – mettől meddig –, mennyiért parkolhatsz ott, illetve azt is feltüntetik, ha korlátozott az ott eltölthető órák száma. 

Mivel mobillal is parkolhatunk, nem ússzuk meg a büntetést, ha rossz az automata
Mivel mobillal is parkolhatunk, nem ússzuk meg a büntetést, ha rossz az automataMarkus Bernhard / Getty Images Hungary

„Abban a percben, hogy leparkoltunk az adott területen, ezzel létrejön egy szerződés köztünk és a parkolótársaság között – mondja dr. Bátori-Kallós Korinna ügyvéd, közlekedési szakjogász. Arra nem hivatkozhatunk, hogy nem láttuk a parkolóórát, vagy hogy az nem működött; ma már körülbelül 200 méterenként találhatunk állomást, ahol jegyet válthatunk, illetve lehetőségünk van mobilapplikációval is fizetni.”

Ha éppen elsétáltunk a parkolóóráig, és addig kerül a büntetés az autónkra, semmi nincs veszve; ha az időpont, amikor megbírságoltak és a jegy megváltása között nem telt el 5 perc, fotózzuk le a megváltott jegyet, illetve készítsünk képernyőfotót a mobillal történt parkolásról, és küldjük be az adott terület parkolási társaságának. El fognak tekinteni a büntetés befizetésétől. 

Egy másik türelmi idő is él, nem csupán Budapesten, de az egész országban. Ha van parkolásunk – jeggyel vagy mobillal –, de az időközben lejárt, és megbüntetnek, szintén él az 5 perc.

A jegy lejárta és a következő parkolás indítása között, ha 5 percnél kevesebb idő telik el, nem lehet bírságolni, ha pedig egy óránál több időre fizettük ki a parkolást, akkor ez az idő 15 perc. 

Kérhetünk méltányosságot 

Előfordulnak olyan esetek is, amikor a figyelmetlenségünk miatt szabhatnak ki parkolási büntetést.

Megesik, hogy egy családban több autó van, és megszokásból azzal a rendszámmal indítjuk a parkolást, amelyikkel gyakrabban járunk.

„Ebben az esetben azt javaslom, hogy fotózzuk le a forgalmi engedélyeket – főleg, ha mindkét autónál mi vagyunk az üzembentartók –, és az eset leírásával küldjük el a parkolási társaságnak. Megtörténhet, hogy a cég helyt ad a kérésünknek.”

Bizonyos esetekben – ha jóhiszeműen jártunk el – kérhetünk méltányosságot
Bizonyos esetekben – ha jóhiszeműen jártunk el – kérhetünk méltányosságotsturti / Getty Images Hungary

Ugyanígy kérhetünk méltányosságot, ha például egy utcában a két oldal külön kerülethez és külön parkolási zónához tartozik. Ha véletlenül a másik oldalon láttuk meg a parkolóórát, és arra a kódra fizettük mobilon a díjat, szintén megírhatjuk az ügyfélszolgálatra, hogy engedjék el a büntetést. 

„Az viszont mindkét esetben fontos, hogy a kiszabott büntetést fizessük be, ugyanis hiába kezdünk levelezni a parkolótársasággal, a bírság ugyanúgy ketyeg – javasolja a szakértő. Tehát, ha eltelik a 15 nap, már többet kell fizetnünk. Így viszont van esélyünk arra, hogy ha helyt adnak a kérésünknek, visszakapjuk a befizetett pénzt.”

Amire nem hivatkozhatunk

Ha nem fizetünk, a cég átadhatja a követelést egy behajtó cégnek. 

A behajtó cég felszólítása azonban nem végrehajtható követelés, csak az kötelező ránk nézve, ha a bíróság ítélete, vagy ha közjegyzőtől kapott meghagyásban kapunk felszólítást.

„Ha nem értünk egyet a büntetéssel vagy annak összegével, akkor ezt jelezhetjük a közjegyzőnek, ám ő nem bírálja el, hanem átadja a bíróságra, ahol az ügy perré alakul.”

Az elmúlt 15 évben jó néhány olyan parkolással kapcsolatos per volt, amelyben az autós arra hivatkozott, hogy nem volt értesítés az autóján a büntetésről, vagy hogy nem kapott fizetési felszólítást.

Végső esetben a bíróság mondhatja ki, ha nem kell fizetnünk
Végső esetben a bíróság mondhatja ki, ha nem kell fizetnünkboonchai wedmakawand / Getty Images Hungary

„Ezeket a kereseteket rendre elutasította a bíróság – mondja dr. Bátori-Kallós Korinna. Arra nem hivatkozhatunk, hogy a piros zacskót, benne a büntetéssel, elmosta az eső, elfújta a szél, vagy levette egy vicces kedvű járókelő az autónkról. Hiszen azzal, hogy leparkoltunk, elfogadtuk, hogy ott fizetni kell, és ha nem fizettünk, akkor megbüntethetnek.” 

Akkor is pórul járhatunk, ha tiltott helyen parkolunk. Ebben az esetben a közterület-felügyelet helyezi el a büntetésre figyelmeztető papírt az autónkon, ám a bírságot szabálysértési hatóság szabja ki.

„Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy ki vezette az autót, hiszen csak természetes személy ellen indítható eljárás – szögezi le a szakjogász. A szabályok szerint ebben az esetben az üzembentartó hivatkozhat tanúzási akadályra, azazhogy magára vagy közeli hozzátartozójára nem köteles terhelő vallomást tenni.”

Az alábbi cikkünkben olyan esetről is olvashatsz, amikor a saját kapubeállója előtti parkolásért büntettek meg valakit.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek