Alig 4 kilométerre vannak egymástól, mégis 21 órányi köztük a különbség

Little Diomede Island, Alaska, August 25, 2016
Olvasási idő kb. 4 perc

Már megszokhattuk, hogy a Földünk minden napra tartogat nekünk meglepetéseket, de hogy létezhet úgy két ország a világ egymástól legtávolabb eső felén, hogy csupán néhány kilométerre legyenek egymástól, az már több mint érdekes. Ahogyan az is, hogy ennek ellenére óriási köztük az időkülönbség.

Tudod-e, hogy melyik ország van a legközelebb az Egyesült Államok kontinentális részéhez, ha nincs közös szárazföldi határ?

Távol és közel

A válasz könnyen leolvasható a lenti képen, amelyen Oroszország keleti és az Egyesült Államok nyugati részét láthatjuk. A Bering-szoros legkeskenyebb részén,

körülbelül 82 kilométernyi távolság választja el a Csukotka-félszigeten lévő Dezsnyev-fokot és az alaszkai szárazföldi Wales-fokot,

ám miután az orosz Nagy-Diomede-sziget Alaszka szárazföldi részétől csupán mintegy 40 kilométerre helyezkedik el, így ez a legközelebbi, nem határmegosztó ország az Egyesült Államok kontinentális részéhez.

A Bering-szoros legkeskenyebb részén csak 82 kilométer a távolság a két ország között
A Bering-szoros legkeskenyebb részén csak 82 kilométer a távolság a két ország közöttPeterHermesFurian / Getty Images Hungary

Egy karnyújtásnyira van egymástól 

Egy másik, NASA által készített képen viszont az is jól kirajzolódik, hogy a két ország közötti távolság valójában még ennél is kisebb: az oroszországi Nagy-Diomede-szigetet ugyanis mindössze csupán 3,8 kilométer választja el az egyesült államokbeli Kis-Diomede-szigettől. 

Ahol találkozik a tegnap és a holnap

A szigetek azonban nemcsak a két ország közelsége miatt érdekesek, meg azért, mert Oroszország e szigete egyben a legkeletibb pontja, hanem az elhelyezkedése miatt is. A két Diomede között húzódik ugyanis a nemzetközi dátumválasztó vonal, ami azt jelenti, hogy nem ugyanannyi az idő itt és ott. Sőt, még a nap sem stimmel, mert amíg december 31-én éjfél után egy perccel az orosz szigetre új év köszönt, addig erre a pillanatra még majdnem egy napot kell várni az amerikai oldalon. 4 kilométer tehát ide vagy oda, a szomszédok közötti különbség nem kevesebb mint 21 órányi.

Sejted, hogy miért ragasztották rájuk a tegnap és a holnap szigete neveket?

Kilátás az oroszországi Nagy-Diomede szigetére Alaszkából
Kilátás az oroszországi Nagy-Diomede szigetére AlaszkábólJean-Erick PASQUIER / Getty Images Hungary

Csak az egyikük lakott 

Ha már az új évnél tartunk, egy vallomással még tartozunk: nagy pezsgőpukkanásra legfeljebb csak az amerikai oldalon számíthatunk, mert hiába kezdhetnék majdnem egy nappal hamarabb az új évet az oroszok, ott egy teremtett lélek sem él,

a területén csupán egy meteorológiai állomás található.

Szemben az alaszkai szigettel, amelynek kicsiny, part menti részén van egy icipici falu, amely – mily meglepő – a Diomede nevet viseli. E település lakossága a 2021-es népszámlálási adatok szerint 82 fő, amely még így is több, mint a legkisebb magyarországi falvakban.

Apropó, hallottál már hazánk legapróbb településeiről, amelyek között akad csupán hét lelket számláló is? Kattints ide, és ismerd meg mind!

A két sziget közül csak az amerikai lakott
A két sziget közül csak az amerikai lakottUnited States Coast Guard, Petty Officer Richard Brahm / Wikimedia Commons

Nem túl barátságos az éghajlat

Végezetül essen szó a Diomedék időjárásáról is! Ami azt illeti, bármelyik oldalt is nézzük, a nyarat nem lehet épp tikkasztónak nevezni, a hőmérséklet a szigeteken ugyanis még a legmelegebb hónapokban is átlagosan 4–10 Celsius-fok. A tél természetesen jóval hidegebb, a Kis- és a Nagy-Diomede területén sem kúszik feljebb mínusz 12 és mínusz 14 Celsius-fok fölé a hőmérő higanyszála. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek