A világ első autizmusbarát városában azok is nyaralhatnak, akik eddig sosem tehették

GettyImages-1192561038
Olvasási idő kb. 6 perc

Nyaralni mindenki szeret, hiszen szükségünk van a kikapcsolódásra. Családos emberként azonban a művelet komoly szervezést igényel, össze kell egyeztetni a gyerekek és felnőttek igényeit, lehetőségeit, határait. Ennél még nehezebb dolguk van azoknak a családoknak, ahol valaki valamilyen nehezítő tényezővel, például autizmussal él.

Az autizmust azért nevezik spektrumzavarnak, mert nem írható le egyetlen tünetkörrel: a különböző súlyosságú esetek egyénileg is eltérnek egymástól. Van olyan gyerek, aki a diagnózis ellenére képes integrált iskolában, a többiekével azonos színvonalon szociális életet élni, nem fordítja el a tekintetét, nincsenek rohamai (az autizmussal kapcsolatos legtöbb információnkat, gyakran persze tévesen, a filmekből vesszük), és jól érzi magát azon a nyaralóhelyen, ahol a többiek. Mások viszont nehezen viselik, ha egy bizonyos társaságba vagy körülmények közé keverednek, s ez akár az egész nyaralást is tönkreteheti.

Épp ezért hozták létre a világ egyik első autizmusbarát nyaralóhelyét. Az arizonai Mesa befogadó, alkalmazkodóképes közegében mindenki élvezheti az utazás előnyeit, nem csak a neurotipikusok (azaz azok, akik megfelelnek a normálisként, átlagosként elfogadott idegrendszeri működésnek). S hogy kinek köszönhetjük mindezt? Az autista gyermeket nevelő Marc Garciának, aki egy 2018-as családi nyaralás alkalmával megdöbbenve tapasztalta, milyen rosszul bánik a vendéglátó személyzet a fiával. Az arizonai Visit Mesa turisztikai iroda vezérigazgatójaként és elnökeként Garcia megfogadta, hogy visszatérésekor gondoskodik arról, hogy a városába látogató, kicsit más idegrendszerű utazók jobb élményben részesüljenek, mint amilyennel őket fogadták másutt.

Ilyen a nyaralás az autizmussal élő gyerekek számára

Az utazás annyira megterhelő lehet az eltérő idegrendszeri működésű emberek számára, hogy az autista családok 87%-a egyáltalán nem is nyaral. Azzal ugyanis extra érzékszervi túlterhelés jár, gondoljunk csak a megszokottól eltérő, hangos zajokra, az étrendi változtatásokra, vagy a mindennapos rutin megzavarására. Az érzékenyebb gyerekeknél ezek közül bármelyik szorongást vagy dührohamot is kiválthat. Nagyon fontos, hogy erre, illetve a különleges igényekre hogyan reagálnak az adott nyaralóhelyen a szállodai, éttermi dolgozók: megértéssel, kedvességgel, segítőkészen állnak a kihívásokhoz, vagy türelmetlenségükkel, tapintatlanságukkal csak rontanak a helyzeten. A gyerekeket zavarhatják az erős fény- és hanghatások, sokuk szorong, ha elvárásoknak kell megfelelni, megint mások pedig épp a vizuális ingerektől, térképektől, prospektusoktól, az átláthatóságtól nyugszanak meg.

Mit tud az autizmusbarát nyaralóhely?

Garcia nem bízta a véletlenre a nyaralóhely kialakítását. Felvette a kapcsolatot az autizmussal élőket segítő IBCCES (International Board of Credentialing and Continuing Education Standards) szervezettel, amely szakembereket képez ki a speciális igényű emberekkel történő interakciókra. A teljes turisztikai iroda megkapta az IBCCES-képzést és az elvégzéséért járó tanúsítványt, ami azt jelenti, hogy mindannyiuknak megtanították, mi az az autizmus, az ezzel élő gyerekek és felnőttek miben térnek el az átlagtól, miként látják ők a világot, mit élnek át, és erre hogyan lehet a legkedvesebben reagálni. Azt is megtanulták, hogyan kommunikáljanak a lehető legnagyobb hatékonysággal. 

Mesa az első város az Egyesült Államokban, amely 2021-ben elfogadta a Hidden Disabilities Sunflower programot. Az először az Egyesült Királyságban bevezetett program lényege, hogy a valamilyen szinten plusztürelmet és odafigyelést igénylő családok napraforgós kitűzőt vagy karkötőt viselnek. A napfényes szimbólum figyelmezteti a vendéglátóipari dolgozókat és a közösség más tagjait, anélkül, hogy a családtagoknak külön magyarázkodni kellene.

Miért olyan fontos ez?

Mondhatnánk, hogy nagyon kevés gyerek él autizmussal, miért kéne nekik külön nyaralóhely, de ez nem igaz. A Centers for Disease Control szerint 2020-ban csak az Egyesült Államokban minden 36. gyereknél diagnosztizálták a spektrumzavart. Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint világszerte minden századik gyermek autista, és ez az arány évről évre növekszik. Az autizmus jelenleg a leggyorsabban növekvő fejlődési zavar a világon. Azaz egyre több érintett család jön létre, akik nemcsak megfelelő óvodát, iskolát, orvost, de nyaralóhelyet is aktívan keresnek. 

Mesa a jövő városa

Az idegenforgalmi hivatal tanúsítványának sikerét látva Mesa egész városa elkezdett dolgozni azon, hogy megszerezze azt. A közterületen dolgozó alkalmazottak 80%-a – beleértve a parkokban és a szabadidős területen dolgozókat, a rendőröket, tűzoltókat is – hivatalos Certified Autism Center (CAC-) képzésben részesült. 2019 novemberében a település lett a világ első autizmusbarát városa, ráadásul más turisztikai irodák és városok is követni kezdték a jó példát. Az Arizonai Természettudományi Múzeum például hasznos, online is elérhető útmutatót ad a különböző galériák érzékszervi hatásairól. A Dinosaur Hallban tízből ötös szinten érik a látogatót erős hanghatások. Különleges látásingerlés csak hármas fokozaton zajlik, míg a tapintás kettő, az ízlelés egy pontot kapott. Az oda látogató családok ez alapján eldönthetik, nekik megfelel-e az a látványosság, sőt előre megtervezhetik az utazás minden részletét. A kijelölt csendes helyekről, az elérhető súlyozott takarókról és zajszűrős fülhallgatókról is tájékoztatást kapnak, ezek arra szolgálnak, hogy a túlingerléstől szenvedő csemetének legyen hol és mivel megnyugodnia. Sokan csak ezeknek hála léphetnek életükben először múzeumba.

A város viszont itt sem állt meg: Mesa azt a célt tűzte ki maga elé, hogy az ország legelérhetőbb városává váljon. Emiatt partnerségre lépett az Airával, amely egy igény szerinti vizuális tolmácsszolgáltatás a vakok vagy gyengénlátók számára, illetve csatlakozott a Wheel the World webhelyhez, amely a kerekesszékkel élőknek nyújt hathatós segítséget. Csak remélni merjük, hogy a világon minél több helyen követik ezt a jó példát. Magyarországon az autizmussal élő gyereket nevelő szülők Nyíregyházán az Élj – Együtt lenni jó jóvoltából, illetve a Vízityúk Vízitúra Egyesületnél kaphatnak segítséget, és tölthetnek felejthetetlen napokat pihenéssel. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek