A napszemüvegről egyértelműen a nyár jut eszünkbe először. Napsütés, kánikula, strandolás. Vajon akik télen sem teszik a fiók mélyére, csak divatbolondok? Személy szerint egészen addig tartottam szükségtelen hóbortnak a napszemüveget télen, míg el nem kezdtem vezetni. Majd az első alkalom után, amikor félre kellett állnom, mert konkrétan semmit nem láttam a szemembe világító napfénytől, beköltözött a napszemüveg az autóba, és ott is marad, amíg én ülök a volán mögött. De egyéb érvek is szólnak mellette.
Mitől véd a napszemüveg?
Mára természetessé vált, hogy a nyári hónapokban bőrünket fényvédő krémekkel óvjuk az erős napsugárzástól. Az UV-sugárzásnak nemcsak a bőrünkre, de szemünkre nézve is nagyon káros hatásai lehetnek – hívják fel a figyelmet rá a Semmelweis Egyetem honlapján. Kétféle UV-sugárzást különböztethetünk meg: az UVA-t és az UVB-t. Az UVB nagyobb energiát hordoz, de nagy részét a szaruhártya és a szemlencse elnyeli. Az UVA-sugárzás kisebb energiájú ugyan, de kevésbé nyelik el a szem külső szövetei, ezért a szem belsejében több károsodást tud okozni. Mindkettő káros a szemre, és védekezni kell ellenük még felhős időben is, mert a napsugarak akkor is érik a Földet, még ha nem is olyan intenzíven.
Az UV-sugárzás hatásai a szemünkre
Az UV-sugárzás egyértelműen összefüggésbe hozható a szürke hályog és a pterygium vagy más néven kúszóhályog kialakulásával, egyes kutatások szerint pedig növelheti a vakság vezető okaként emlegetett makuladegeneráció (AMD) előfordulásának esélyét is. Mivel ennek a látásromlást eredményező betegségnek a kialakulását sok tényező befolyásolja, így nehéz bizonyítani az oksági kapcsolatot, de laboratóriumi körülmények között az UV-sugárzásnak kitett retina szövete károsodott.
Vízparton és havas tájon még fontosabb a védelem
A sugárzás mértékét növelik még a visszatükröződő felszínek, mint a víz vagy a hó. A kúszóhályog, ami tulajdonképpen egy kötőhártya-megvastagodás, különösen gyakori vízparton vagy magas hegységekben dolgozóknál. Azért veszélyes, mert ahogy nő a szemfelszínen, rá tud kúszni a szaruhártyára, ezzel gyulladást és fénytörési hibákat, rosszabb esetben jelentős látásromlást okozva. Csak műtéti eljárással gyógyítható.
A napszemüveg véd a hóvakság ellen is
Amikor tiszta az égbolt és a levegő, a hó felületéről visszatükröződő nagy mennyiségű, felerősített sugárzás akadálytalanul a szembe jut, gyakorlatilag megég a szaruhártya. Ekkor alakul ki az úgynevezett hóvakság, a szem vörös lesz, ami égő, szúró érzéssel és könnyezéssel jár. Szerencsére néhány nap alatt elmúlnak a kellemetlen tünetek, de akár hosszú távú látásromlást is okozhat.
Ez elkerülhető egy mindkét fajta sugárzást kiszűrő, a szemet és környékét is jól takaró napszemüveg viselésével.
Ezért óvd a szemed télen is
UV-sugárzás egész évben éri a szemünket. Természetesen nyáron a leginkább, különösen 10 és 15 óra között. A nyári hónapokban a zöldfelületek a fény mindössze 6%-át verik vissza, míg télen a hó és jég miatt csillogó felületeknél ez az érték 95% körüli. Mivel télen alacsonyabban halad át a nap az égen, így azzal is számolnunk kell, hogy amikor nincs se hó, se jég a talajon, akkor is több közvetlen sugárzás juthat a szemünkbe az alacsonyabb beesési szög miatt.
Napszemüveggel a fejfájás is megelőzhető
A szemünkbe jutó fény mennyiségét a pupilla szabályozza. Erős fény hatására összehúzódik, de ha ez nem elegendő, akkor ösztönösen hunyorogni kezdünk. Ez a fajta megerőltetés egy idő után szemfáradtsághoz, majd fejfájáshoz vezethet. A sugárzás elkerülése mellett, fizikai védelmet is nyújt szemünknek. Hideg, száraz levegőtől, erős széltől a szemünk könnyen kiszárad, ami szúró, kellemetlen érzés.
Segít a biztonságos közlekedésben
Gyalogosként is segít, hogy jobban lássuk a környezetünket, hiszen a sötétített lencse mögött a pupillánk kevésbé szűkül össze, így több információ befogadására képes. Vezetéshez polarizált lencsét érdemes választani, mert védelmet jelentenek a túlzott fényterhelés mellett a visszacsillanásoktól is.
Milyen napszemüveget válasszunk?
Napszemüveg vásárlásakor fontos szempont, hogy az UVA- és UVB-sugarakat is kiszűrje. UV400-as jelzéssel ellátott termékeket keressünk, ami azt jelenti, hogy 400 nanométerig a sugárzás 100 százalékát blokkolja. A magasabb ár nem feltétlenül jelent nagyobb védelmet, hiszen ma már szinte minden optikai eszközre kerül UV-szűrő, ez nagyon olcsó technológia. Fontos azonban a szemüveg formája. A nagyobb és ívelt fazonok jobban kiszűrik az oldalról érkező sugárzást is. A szín és a sötétség UV-szűrés szempontjából nem mérvadó, de azt fontos tudni, hogy ha a lencse sötétített, de nincs ellátva UV-védelemmel, akkor nagyobb kárt okoz, mint ha napszemüveg nélkül lennénk. Aki szemüveget visel, annak jó hír, hogy az optikai lencsét is el tudják látni UV-védelemmel, így nem kell napszemüvegre váltania, hogy megóvja szemeit a szabadban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés