Egy új tanulmányban a kutatók kémiai elemzéseket és emberi szaglópaneleket is alkalmaztak kilenc, akár 5000 éves múmia szagának vizsgálatára, melyek a kairói Egyiptomi Múzeumban voltak kiállítva vagy tárolva.
Meglepő a múmiák szaga
A leírásaikban a leggyakrabban használt jelzők a „fás”, „fűszeres” és „édes” voltak. Emellett virágos jegyeket is észleltek, amelyeket a balzsamozáshoz használt fenyő- és borókagyanta okozhatott. A tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy a kutatókat régóta lenyűgözi a múmiák illata, ezért szerettek volna szisztematikus vizsgálatot végezni a témában.

Az ókori egyiptomiak számára az illatok fontos szerepet játszottak a mumifikáció során. Az olajok, viaszok és balzsamok segítségével nemcsak a testet, hanem a lelket is igyekeztek megőrizni a túlvilág számára. A mumifikálás elsősorban fáraóknak és nemeseknek volt fenntartva, és a kellemes illatok a tisztaságot és az isteni jelenlétet jelképezték, míg a rossz szagok a romlás és enyészet jelei voltak.
Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy a most felfedezett illatok nem feltétlenül felelnek meg azoknak, amelyeket a múmiák balzsamozásakor az ókorban élő emberek érezhettek, ugyanis ezek az évezredek alatt nyilván megváltozhattak valamelyest.
A legenda szerint Napóleon megjárta a gízai Nagy Piramist, tudd meg a cikkünkből, hogy mi történhetett vele ott benn, amíg egyedül volt.

A legenda szerint Napóleon olyan éjszakát töltött a gízai Nagy Piramisban, ami egy életre megváltoztatta.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés