Egy televíziós műsorban mutatták be azt a népszerű tokiói Abe-chan éttermet, melynek specialitásai közé tartozik az az igen különleges sertéshús, amit édes-savanyú szószban kínálnak. Aki kóstolta, azt mondja, ehhez foghatót még nem evett. Mint kiderült, az egyedülálló ízvilágnak, és az étterem sikerének egyik titka egy meglehetősen kétes külsejű fazék, amit már egy vastag, fekete, ráégett massza borít. Az elmúlt 60 évben ugyanis egyetlenegyszer sem mosták el a húsos nyársak mártogatására szolgáló üstöt.
A mosogatás nélküli edény az étterem számára egy kincs
Az étterem tulajdonosa szerint ezt az ominózus edényt az elmúlt hatvan évben egyszer sem mosták ki, és éppen ez az, ami meghatározza a benne készült szósz gazdag, különös ízét.
Bizarr módon hangzik, de ahelyett, hogy az esti zárás után mindennap kitisztítanák a szósztartályt, az étterem személyzete egyszerűen beleönti még az aznapi maradék szószt is, ami az étteremben dolgozók szerint csak tovább „javítja az ízeket”. Az agyagedényre körös-körül ráégett massza nem a legétvágygerjesztőbb látvány, de az Abe-chan tulajdonosai számára értékes kincs, melyet bárkinek bármikor büszkén megmutatnak.
Az éttermet 1933-ban alapította a jelenlegi tulajdonos nagyapja, a szószos edény is ebből az időből származik. Az alapítás óta már három generáció vezette a vendéglátóhelyet, ám a hagyományt, vagyis hogy az edényben mosogatás nélkül készítsenek és tároljanak szószt, még senki nem törte meg. A jelenlegi tulajdonos úgy véli, ez mindenképpen hozzájárult a családi vállalkozás sikeréhez.
Ételmérgezéstől nem kell tartani
A tévéműsorban, ahol a különös konyhatechnikáról lerántották a leplet, szakértőket is megkérdeztek arról, vajon higiéniai és egyéb más szempontból milyen veszélyeket rejthet az említett, szószfőzésre használt edény, valamint kíváncsiak voltak arra is, valóban lehetséges-e, hogy a régi, megszáradt, odaégett ételmaradványnak köze lehet ahhoz, hogy az újonnan elkészített szósznak kivétel nélkül mindig finom íze van.
A megkérdezett szakértő úgy vélekedett, hogy ha a szósz hosszú távú hőkezelésen esett át, akkor nem áll fenn bakteriális szennyeződés veszélye. Emellett egy kísérletet is elvégeztek: 365 alkalommal tiszta vizet öntöttek egy fekete vízzel megtöltött edénybe, és kiderült, hogy a kísérlet végére az eredeti tartalom nagy része már nem volt ott a fazékban.
Ez pedig azt jelenti, hogy nem feltétlenül a 60 éves szósz maradványai vannak a mosatlan üst falán.
Vannak kételkedők is
A tokiói Abe-chan étterem különleges edénye szinte az egész világ érdeklődését felkeltette, és igencsak megosztotta a közvéleményt. A mosatlan edény miatt érkező negatív felhangokra reagálva az étterem kedvelői, rendszeres látogatói azzal védték meg kedvenc vendéglátóhelyüket, hogy már igen régóta étkeznek ott, és soha semmilyen egészségügyi problémát nem tapasztaltak az ételek elfogyasztása után.
A televíziós műsorból az nem derült ki, hogy az étterem a jövőben hogyan kezeli majd a nagy múltra visszatekintő hagyományát ért kritikákat. Egyes források szerint a tulajdonos a piszkos edény körüli vita ellenére úgy döntött, hogy a szokásos módon folytatja a vendéglátást, ám olyan hírek is napvilágot láttak, hogy 60 év után most először megtisztították a szószos edényt.
A tokiói Abe-chan étterem különleges edénye azonban nem számít egyedi esetnek Japánban. Ismert ugyanis, hogy egy másik japán étteremben immár 65 éve ugyanazt a „gazdag” húslevest használják alapként víz és újabb hozzávalók hozzáadásával. A thai Wattana Panich étterem hagyománya szerint pedig már 45 éve egy soha el nem mosogatott fazékban készítik a tésztalevest.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés