Mickey Hargitay elnyerte a szexszimbólum, Jayne Mansfield szívét, szerepelt a filmvásznon és tévében, ám közben soha nem felejtette el, hogy honnan jött. Bár utólag úgy látják, néhány sztori inkább jól hangzó mese volt vele kapcsolatban, mint a valóság – például, hogy a második világháború alatt az ellenállásnak dolgozott, vagy hogy világbajnok korcsolyázó volt –, de lánya, Mariska Hargitay mindig kiemeli: élete legfontosabb szerepében, apaként a legjobbat nyújtotta.
Idősödő díva habarodott bele
Mickey Hargitay, azaz Hargitay Miklós 1926-ban született Kőbányán. Szegény családba érkezett, de hamar a sport szerelmesévé vált; nagyon szeretett korcsolyázni és focizni is. Édesapja artistaként járta az országot egy cirkuszi társulattal, és Miklós négy fiútestvérével hamar csatlakozott a társulathoz. 21 éves volt, amikor úgy döntött, elhagyja Magyarországot, és az Egyesült Államokba emigrált. Itt talált rá a testépítésre, és az ötvenes években sorra nyerte a versenyeket. 1955-ben aztán megkapta a Mr. Universe címet. Ezzel kapcsolatban egy későbbi Mr. Universe, Arnold Schwarzenegger azt nyilatkozta, hogy Mickey Hargitay volt az, aki számára reményt adott, hiszen a magyar sportember feltűnése előtt a testépítésben csak amerikaiak vihették el a pálmát, ám Mickey bebizonyította, hogy valaki Közép-Európából betörhetett erre a területre.
Ez nem a „Hasta la vista, baby!” lesz.
Tovább olvasomEz az igazi kihívás! A testépítő versenyek eredménye nemcsak az edzéseken múlik, hanem a verseny előtti étkezésen.
Tovább olvasomAz osztrák származású színész úgy emlékezett vissza, hogy amikor 1968-ban megérkezett az Egyesült Államokba, Mickey volt az első ember, akivel találkozni akart.
Később egyébként Schwarzenegger volt az, aki életre keltette Hargitayt egy filmben, amely a hollywoodi szépség, Jayne Mansfield tündökléséről szólt.
Miután a legszebb férfinak választották, Mickey modellként dolgozott, jó néhány magazin címlapján szerepelt, míg aztán felfigyelt rá a szórakoztatóipar akkori állócsillaga, Mae West, aki a nevét viselő revüben adott szerepet a kőbányai fiúnak. A korabeli pletykák arról szóltak, hogy az akkor már korosodó díva bele is habarodott a jóképű férfiba, ám Mickey-hez a szerelem máshonnan érkezett.
Ő újította fel Mansfield rózsaszín villáját
1956 egyik estéjén a híres színésznő, Jayne Mansfield érkezett a mulatóba. A legenda úgy szól, hogy amikor Mansfield meglátta a színpadon Mickey-t, magához hívta az egyik pincért, és így rendelt: „Egy steaket kérek, és jobb oldalon álló férfit.” Úgy tűnik, a rendelés sikeres volt, hiszen két évvel később már összeházasodott a második Marilyn Monroe-ként emlegetett Mansfield és Hargitay. Három gyermekük született: Mariska, Zoltán és Mickey Jr., akik közül Mariska sikeres színésznő lett. Jayne az első pillanattól igyekezett beprotezsálni Mickey-t a filmiparba, első közös mozijukat az Elrontja Rock Huntert a siker? című filmet már 1957-ben leforgatták, amelyet több más mozi is követett. A páros semmiképpen sem lett a kritikusok kedvence, de a magyar testépítőt ez nem igazán aggasztotta.
A helyén kezelte önmagát: úgy fogalmazott, hogy annyi fogalma van a színészetről, mint egy taxisofőrnek, amúgy sem színésznek készült, hanem vadnyugati hősnek.
Játszott olasz filmekben, de tornázott is a képernyőn, bár az eredeti tervei között az szerepelt, hogy magyar éttermet vagy fitnesztermet nyit. Azt hamar bebizonyította, hogy nem fél a kétkezi munkától: Mansfield rózsaszín villáját saját maga újította fel; többek között egy szív alakú medencét is épített a kertbe. A viharfelhők azonban már gyülekeztek; miután a lila köd eloszlott a szemük elől, Jayne és Mickey ráébredtek, mennyire különbözőek. A több nyelven beszélő színésznő úgy érezte, a férfi nem igazán társa intellektuálisan, ráadásul Hargitay sokkal szigorúbb szülő volt, mint amit a felesége jónak látott volna.
A színésznő a válás mellett döntött, ám nem mondta el a tervét; egy nap Mickey arra ért haza, hogy riporterek gyülekeznek a házban, akik a sajtótájékoztatóra érkeztek, amelyen bejelentik különválásukat. 1964-ben hivatalosan is külön folytatták, három évvel később pedig Mansfield egy szörnyű autóbalesetben életét vesztette. A hátsó ülésen utazó közös gyerekeik szerencsére sérülés nélkül megúszták a tragédiát; őket Hargitay új feleségével, Ellen Sianóval nevelte fel. Egy interjúban Mariska Hargitay arról beszélt, mennyire szereti a nevelőanyját, és hogy ő bebizonyította számára, hogy a család nem csak a vérről szól.
Mickey Hargitay a lányával is szerepelt
Mickey többször járt Magyarországon, többek között Jayne Mansfielddel is ellátogatott szülőhazájába. Fontosnak tartotta, hogy gyermekei ismerjék a gyökereit; mindhárman beszélnek magyarul, és magyar nevet is kaptak.
Lánya, Mariska – akinek a második keresztneve Magdolna – az Esküdt ellenségek: Különleges ügyosztály nyomozónőjét alakította 12 éven át, és édesapja is feltűnt a sorozatban egy epizódszerep erejéig 2003-ban.
Mariska elnyerte a Golden Globe- és az Emmy-díjat is alakításáért, és minden alkalmat megragadott, hogy megköszönje édesapjának a támogatást. Mickey 2006 szeptemberében, 80 évesen hunyt el. Néhány évvel korábban így fogalmazott: „Nagyon élveztem a munkámat. Soha nem akartam több lenni, mint ami, és örömömet leltem minden percében.”
Ha szeretnél egy csodás színésznőről is olvasni, kattints erre a cikkünkre.
Kevesen tudják, hogy önbizalomhiánya rányomta bélyegét a férfiakkal való kapcsolatára is.
Tovább olvasomMegjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés