Meglett Magyarország első űrorvosa – írja az Index, a munkakört elsőként a Semmelweis Egyetem adjunktusa, Nagy Klaudia Vivien töltheti be.
Ő eddig az egyetlen magyar, aki betölti ezt a tisztséget
A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika adjunktusa itthon elsőként végezte el az Európai Űrügynökség (ESA) által akkreditált űrorvosszakképzést, ezzel az ország első ESA-minősített űrorvosaként támogatja az európai űrhajósok küldetéseit, köztük a kijelölt magyar űrhajós, Kapu Tibor 2025-re tervezett misszióját is. A Semmelweis Egyetem honlapján interjút is közöltek az űrorvossal, amelyből kiderül, hogy a HUNOR Magyar Űrhajós Programba egy véletlennek köszönhetően csöppent bele. 2022-ben keresték meg az egyetemet, hogy vegyen részt az űrprogram orvosi, egészségügyi részének a biztosításában.
A projektért dr. Merkely Béla rektor felel, közvetlen munkatársaként pedig engem kért fel az operatív feladatok ellátására. Amikor meghallottam, hogy űrprogram, először azt hittem, rosszul értek valamit, de természetesen habozás nélkül igent mondtam a megtisztelő feladatra
– meséli Nagy Klaudia Vivien.
Egy űrorvos feladatai
Az űrorvosok nem utaznak együtt az asztronautákkal az űrbe, a Földről kísérik végig a teljes missziót, valamint a küldetés előtt és a landolás után is vizsgálatokat végeznek. Figyelnek arra, hogy az űrhajósokról minden egészségügyi információ friss legyen. Közvetlenül a felbocsátás előtt egy kéthetes karanténidőszak kezdődik, hogy kivédjék a fertőző betegségeket. A karantén alatt a kezelőorvos is végig az asztronautával van.
A szkafander felvétele után az orvos kíséretében az űrhajósok autóval utaznak az indítóállomásig, ahol egészen az űrkapszula bejáratáig kíséri őket az űrorvos. Amíg az űrhajós az űrállomáson tartózkodik, addig az orvosa a földi irányítóközpontból kíséri figyelemmel a munkáját, és rendszeresen beszélnek egymással. A houstoni irányítóközpontban például mindig ül egy orvos a NASA hivatalos beosztása alapján. A missziók végén az űrhajósokat azonnal ellenőrzik az orvosok, és elvégzik a szükséges vizsgálatokat, majd következik a rehabilitáció.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés