A leggazdagabb magyar család volt, mára nyomtalanul eltűnt a vagyon

magyar gazdag sina simon
Olvasási idő kb. 4 perc

Hiába volt egykor a leggazdagabb magyar család a Sina, palotáik új gazdákhoz kerültek, bankházuk elenyészett, és a név – amely egykor egyenlő volt a közép-európai pénzügyi elit csúcsával – ma már alig cseng ismerősen.

A bécsi palota aranyozott termeiben egykor előkelő vendégek suttogtak egymás között: „A Sina-ház gazdagsága kifogyhatatlan.” Magyarországon is alig akadt olyan nagyberuházás, amelyet ne segített volna az a pénzügyi birodalom, amelynek köszönhetően hidak épültek, földek keltek életre, művészek találtak mecénásra. A Sina család neve egyet jelentett a vagyonnal, a hatalommal, a befolyással. De aztán mindez semmivé lett. A család örökösei eltékozolták, amit generációk felhalmoztak. 

Így lettek a leggazdagabb magyarok

A görög eredetű, de Magyarországra bevándorolt Sina család a 18. század végén tűnt fel a Habsburg Birodalom pénzügyi világában. Sina Simon, a család alapítója egyszerű kereskedőként kezdte, de a Napóleon elleni háborúk során bankárként hatalmas vagyonra tett szert. Hitelekkel látta el a birodalmat, miközben folyamatosan növelte befolyását. Még a híres Rothschild bankház is társult velük, megvették az osztrákok részvényeinek harmadát. Hogy ez mekkora összeg volt, nehéz lenne számszerűen megnevezni, de jól jelzi gazdagságuk mértékét, hogy Széchenyi ezeknek a részvényeknek alig 3 százalékát mondhatta magáénak. 

A Sina család címere ma is megtalálható a Lánchídon, amely nem jöhetett volna létre az akkori leggazdagabb magyar család nélkül
A Sina család címere ma is megtalálható a Lánchídon, amely nem jöhetett volna létre az akkori leggazdagabb magyar család nélkülWikimedia Commons

Fia, Sina György tovább növelte a család gazdagságát: a birodalom egyik legnagyobb bankárává vált, hatalmas földbirtokokat szerzett, és befolyása már nemcsak gazdasági, hanem politikai szinten is megkérdőjelezhetetlenné vált. Nem csupán hitelezett, hanem épített is: támogatta a Lánchíd megépítését, de számos művészeti és közéleti projekt mögött is ott állt mecénásként. A Magyar Tudományos Akadémia megépítésére 80 ezer forintot ajánlott fel, ami a legnagyobb magánadomány volt erre a célra. Összehasonlításul: Széchenyi 60 ezret adott hozzá.

Ezek fűződnek a nevükhöz

A család fénykorában Bécsben, Pesten, sőt Velencében is palotáik álltak, hatalmas birtokaik voltak Magyarországon és Erdélyben. 240 ezer holdon gazdálkodtak, nagyobb területen, mint az Esterházyak. Pénzügyi befolyásuk óriási volt – a császár is figyelt a tanácsaikra. Részt vettek a Duna Gőzhajózási Társaság megalapításában, ötven gőzhajójuk járt a Fekete-tengeren át a Boszporuszig. Részük volt a Tisza szabályozásában és a magyar vasúthálózat kiépítésében, és az ő pénzükből jelentek meg a kor legfontosabb folyóiratai.

Így csempészték ki a koronaékszereket MagyarországrólÍgy csempészték ki a koronaékszereket Magyarországról

Egy Amerikából visszakerült levél újabb részleteket tárt fel az aranyvonat hőseinek történetéből.

Tovább olvasom
Ezek Magyarország leggazdagabb és legszegényebb településeiEzek Magyarország leggazdagabb és legszegényebb települései

Az egy főre jutó éves jövedelem alapján rangsorolták a magyar településeket. Kiderült, melyek a leggazdagabbak.

Tovább olvasom

De ahogy az lenni szokott, a mesés vagyon nem bizonyult örök életűnek. Sina György fia, az ifjabb Sina Simon már nem mutatta fel apja és nagyapja üzleti érzékét. Nem kezelte jól a család vagyonát, jelentős összegeket veszített sikertelen befektetéseken, és fényűző életmódja is felgyorsította a vagyon széthullását. Az óriási örökség, amelyet apja hátrahagyott, gyorsan apadt. Négy lányának Sissi magyar királyné segített férjet találni, mindegyiküket európai arisztokraták vették el (a magyar főnemesek nem fogadták maguk közé a családot), de házasságuk szinte végzetszerűen rosszul alakult: párjuk eljátszotta vagyonukat, ketten el is váltak.

A vagyon eltűnése: pazarlás, hanyatlás és bukás

A 19. század második felében a gazdasági környezet is átalakult: a modern bankrendszerek térnyerése, a családi bankházak háttérbe szorulása, valamint a rossz pénzügyi döntések mind hozzájárultak a család hanyatlásához. A család bankházát végül eladták, birtokaik idegen kézre kerültek, a palotáik új tulajdonosokat találtak. A 20. század elejére a Sina név már csak történelmi emlék volt – a hajdani leggazdagabb magyar család örökösei nyomtalanul eltűntek a történelem süllyesztőjében.

Bár a Sina család vagyona elenyészett, örökségük még ma is körülvesz minket. Ha átsétálunk a Lánchídon, ha megállunk a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt, vagy ha rácsodálkozunk a bécsi Sina-palota eleganciájára, egy pillanatra megidézhetjük egy letűnt korszak árnyékát – amikor kis túlzással egy család kezében volt egy egész birodalom sorsa. A Sina név ma már nem szerepel a leggazdagabbak listáján, de ha nem lettek volna, Magyarország sokkal szegényebb lenne – nemcsak pénzben, hanem történelemben is.

Ha az is érdekel, hogy ma melyik a világ 10 leggazdagabb családja, ide kattintva róluk is olvashatsz.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek