Amerika és Kína is rajong a magyar festőnő műveiért

Kucsora Márta
Olvasási idő kb. 3 perc

A Magyar Festészet Napja programsorozat alkalmából mi kivételesen nem festőóriásainkról szeretnénk megemlékezni. Hazánk szülötte, Kucsora Márta ugyanis külföldi debütálását egyből New Yorkban kezdte, jövőre pedig Kínában lesz kiállítása. Kortárs művészünk munkásságát mutatjuk be.

Kezdjük röviden azzal, hogy mi is ez a magyar festészet napja. A kezdetben egynapos rendezvény az elmúlt húsz év során mintegy másfél hónapos rendezvénysorozattá nőtte ki magát. Idén több mint 100 kiállítás várja az érdeklődőket országszerte és a határon túl a 20. alkalommal megvalósuló Magyar Festészet Napja programsorozat alkalmával november közepéig; az idei év fő kiállítása az Élő Magyar Festészet című tárlat lesz Szolnokon.

A festőnő, akinek a művei már Kínában várják a megnyitót 

Kucsora Márta 20 képe már a Magyar Nemzeti Bank tulajdonában van. A képeket közel 60 millió forintért vette meg a jegybank májusban. De talán nem ez lesz pályájának a csúcsa, hiszen munkáit több hazai és európai kiállítás után az óceán túlpartján is kezdik felfedezni. 2021 őszén jelent meg az első monográfiája, márciusban önálló kiállítása nyílt a New York-i mainstream galéria, a Postmasters termeiben, jövőre pedig egy kínai magánmúzeum kortárs tereiben nyílik önálló tárlata.

Kucsora Márta festészetében a képet a természet erői készítik. A magyar festőnő a kortárs magyar festészet egyik nemzetközileg is elismert alakja. www.kucsora.com
Kucsora Márta festészetében a képet a természet erői készítik. A magyar festőnő a kortárs magyar festészet egyik nemzetközileg is elismert alakja. www.kucsora.comBíró Dávid

A festőművész alkotásai impozáns méretűek és különleges technikával készülnek.

„A méret önmagában is egy kihívás, komoly fizikai kihívás is. Mivel a földre fektetett, adott esetben 3×5 méteres vásznat mozgatom, emelem, a festéket mozgásban tartom, súlya időnként akár a 70-80 kilogrammot is meghaladja.” 

Sajátos technikát alkalmaz, a klasszikus anyaghasználaton túl a 20. század közepén előretörő újításokkal dolgozik, a festékanyagot csurgatással, csöpögtetéssel vagy fröcsköléssel viszi fel a vászonra. Ennek az absztrakt expresszionizmus irányzatnak a jeles képviselője Jackson Pollock

KUNSTHALLE BUDAPEST 2021-2022.mp4 from Marta Kucsora on Vimeo.

Kucsora Mártának 2007 óta itthon és nemzetközi szinten is több kiállítása nyílt: a budapesti Műcsarnokban és a szintén budapesti Makláry Kálmán Fine Artsban, a New York-i Postmasters Galleryben és a londoni The Concept Space-ben.

Művei többek között a Magyar Nemzeti Bank, a nanjingi Deji Art Museum (Kína), a 21C Museum (Louisville, Kentucky) és a Sammlung Lupa gyűjteményében találhatók. 

A közelmúltban Svájcban láthatja a közönség képeit a Patricia Low Contemporary galériában, Gstaadban. Ami pedig az elkövetkezendő bemutatókat illeti, a kínai West Bund Art Fairen mutat be a Cobra Gallery Shanghaiban novemberben, és februárban nyílik kiállítása a Postmasters Roma, Rómában, áprilisban pedig Hamburgban a Galerie Melbye-Konan galériában. Idehaza legközelebb mi is áprilisban láthatjuk Egerben a Kepes Intézetben, ott mutatják majd be a magyar festő alkotásait. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek