Ha valamire több mint 5 milliárd találatot ad ki a Google keresője, bizton állíthatjuk, hogy jelenségről van szó: a macskás videókra a fenti állítás igaz. Aki valaha is látott ezek közül egyet is – és hát ki ne látott volna –, az tudja, hogy az elsőre egysíkúnak tűnő műfaj mennyire vicces, változatos, és egyszerűen megunhatatlan.
Az internetet máig izgatják a macskák
Macskák, amint ügyetlenkedésükben leesnek innen-onnan, közben pedig összetörik a fél lakást. Macskák, amint bizarr mozdulatokkal elrohannak, mert megijedtek egy uborkától vagy a melléjük ragasztott szigetelőszalagtól. Macskák, ahogyan megtámadnak valakit, egymást, ételt lopnak, vázákat törnek apró kis szilánkokra. Sőt, mi több, macskahírességek, akik külsejükkel tettek szert hírnévre.
Ha a macskás videók műfaja nem robbant volna be, valószínűleg a fenti videók sem árasztanák el az internetet nap mint nap:
minden idők egyik legtermékenyebb feltalálója, Thomas Edison indította el azt a folyamatot, melynek végeredményeként ma annyi macskás képi tartalom van az interneten, hogy azok megnézésére egy élet sem lenne elég. Ha furcsának találod, hogy Edison ilyen képsort készített, az még jobban meg fog lepni, mit ábrázol a világtörténelem első macskás videója. (Pedig ennél méltóbban el sem indulhatott volna ez a trend…)
Ezt mind Edisonnak köszönhetjük
Ha már szóba került Edison találmányainak hatalmas mennyisége, érdemes lehet számszerűsíteni is azt, hány találmányért mondhatunk neki köszönetet. Nem kevesebb mint 1093 szabadalmat adott be: bár a villanykörtét nem ő találta fel, de elkészítette az első típusokat, illetve a következőket:
- fonográf,
- mikrofon,
- a filmet vetítő kinetoszkóp,
- elektromos hálózat,
- a röntgen elődje, a fluoroszkóp,
- az infravörös sugárzást detektáló taziméter,
- továbbfejlesztett távíró,
- akkumulátor,
- a gyógyszerekben és bakelitben is használt fenol,
- illetve a kinetográf, egy korai filmrögzítő műszer.
Az első kamerában bonyolult mechanizmus működött, amely
egy villanymotor által hajtott kerékkel továbbította a perforált szélű, még nem exponált celluloidfilmet, amelyet George Eastman éppen akkoriban talált fel.
A film másodpercenként 46 képkockás sebességgel mozgott a lencse előtt. A készülék meglehetősen méretes volt, még Edison is „kutyaháznak” nevezte.
„De milyen tökéletesen csodálatos kutyaház!” – írta 1910-ben a The Nickelodeon, a bimbózó filmiparról szóló vadonatúj magazin. „Úgy áll az Edison-gyárban, mint a világot körbejáró szórakoztatóipar abszolút alapja.
Ez az iparág ezreknek ad munkát, és naponta száz- és százezrekre tehető a rajongóinak száma.”
Az így rögzített filmeket kinetoszkópjai segítségével lehetett megnézni: a módszer használata nem emlékeztetett sokban a mai moziélményre, mivel egy lyukon kellett bekukucskálni annak érdekében, hogy a néző a filmet megtekinthesse.
A feltaláló saját filmstúdiót hozott létre
Miután a kinetoszkóp és a kinetográf készen álltak, Edison felbérelte a skót feltalálót, William K. L. Dicksont, hogy kísérletezzen az eszközökkel. Dickson és egy másik filmes úttörő, William Heise 1889-ben vagy egy évvel később, 1890-ben leforgatta a Monkeyshines No. 1. című filmet, mely az első amerikai film lehetett. Az 56 másodperces filmben egy nagyon elmosódott alak elnagyolt mozgása látható – erre ma senki nem váltana jegyet, viszont akkoriban revelációértéke volt annak, hogy sikerült mozgóképet előállítani!
Edisonnak azonnal briliáns üzleti ötlete is támadt: tákolt egy faépítményt laborja mögé, melyet Black Mariának neveztek el.
Bár ő biztosan nem így gondolt rá, de ez volt tulajdonképpen a világ első filmstúdiója, amelyben kifejezetten kinetoszkópos vetítésekre forgattak filmet kinetográfon.
Mégpedig nem is keveset, amit legjobban az mutat, hogy a Kongresszusi Könyvtárban ilyen filmek százait találjuk meg még ma is. A képsorok változatos témákat örökítenek meg, látható rajtuk elnöki beiktatás, Mark Twain írót is megcsodálhatjuk élőben – és láthatunk az egyiken macskákat bokszolni.
Így készült az első macskás videó
El is érkeztünk a macskás videók őséhez, amely a Bokszoló macskák címet viseli, mely mindössze 20 másodpercben mutatja be azt, ahogyan két macska bokszol. Egy miniatűr ringben. Bokszkesztyűt viselve.
Hagynánk egy kis időt, hogy ezt megemészd, de inkább mutatjuk a videót, amely a maga bizarrságában készülhetett volna akár 2023-ban is. Íme!
A témaválasztást valószínűleg az indokolhatta, hogy az első filmek meglepő, szokatlan vagy bizarr dolgokat mutattak be. A macskák mellett felvettek túlsúlyos embereket is, akik különböző tevékenységeket végeznek, melyekben súlyuk korlátozza őket. A politikai korrektségről ez a kor természetesen még nem hallott.
A mozi pedig diadalútjára indult
Edison filmstúdiója később Bronxba költözött, a mozin, a színes filmen, a zenei videókon és a térhatású hangzáson törte a fejét, messzire meghaladva korát.
„Így a jövő mozgóképe látszólag szilárdnak tűnő tárgyakat fog mutatni természetes színekben vetítve, és természetes reprodukcióban hanggal kísérve” – idézte őt 1910-ben a The Nickelodeon. „Ez forradalmasítani fogja a színpadot.
A világ legnagyobb zenészei, énekesei és színészei ezután a legjelentéktelenebb falucskában is hallhatók lesznek, jelképes áron.
A mozgókép lehetőségei a szórakoztatás terén óriásiak és határtalanok, a világ feltalálóinak lehetőség kínálkozik, hogy megoldjanak néhány érdekes problémát, mielőtt az utópisztikus minőségű képi megoldások megvalósulhatnak.” Vajon elértünk már ide?
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés