„Színes, érdekes ember volt, akire rányomta bélyegét a vámpírszerep. Lassan már az életben is Drakula volt, a sírból éjszakánként visszatérő gróf, aki frakkban, halottsápadtan jelenik meg, és két szemfoga hirtelen megnő, hogy lecsapjon áldozatára” – vallotta Lugosi Béláról egy nőismerőse.
Hamar abbahagyta a tanulást
Lugosi Béla Blaskó Béla Ferenc Dezső néven született Erdélyben, 1882-ben, egy jómódú bankár negyedik gyermekeként. Apja halálakor mindössze 12 éves volt, s ekkor abbahagyta iskolai tanulmányait: elköltözött otthonról, és alkalmi munkákat vállalt. Előbb egy bányában dolgozott, majd a kevésbé fárasztó színészet felé fordult az érdeklődése: Szabadkán, Temesváron és Debrecenben játszott, mielőtt a Szegedi Nemzeti Színház szerződtette volna. A jóképű, jó kiállású, szuggesztív tekintetű Blaskó Bélát hamarosan a fővárosban is tárt karokkal várták, s 1913-tól kezdve már a Nemzeti Színházban aratta le a babérokat.
Idegösszeomlást kapott a fronton
Az első világháború kitörésekor annak ellenére jelentkezett a frontra, hogy mentesülhetett volna a hadkötelezettség alól. Hadnagyi rangban szolgált, de fél év múlva megsebesült az orosz fronton. „Hat hónapig verekedett északon és délen. Az elegáns szalonszínészből szakállas, bajuszos marcona katona lett, aki legfeljebb gépfegyverek kattogásában álmodozhatott a tapsról” – írta róla a Színházi Élet 1916-ban. Budapesten lábadozott, majd gyógyulása után visszament a frontra, ahonnan idegösszeomlással tért vissza ismét a fővárosba. Színházi fellépésein kívül Olt Arisztid művésznéven filmekben is szerepelt, 1917-ben pedig megnősült: feleségül vette Szmik Ilonát, egy budapesti jogász lányát.
Illegálisan érkezett az Egyesült Államokba
A Tanácsköztársaság idején Lugosi nagy lelkesedéssel vetette bele magát egy színészszakszervezet létrehozásába, de Kun Béláék bukása után jobbnak látta emigrálni. Bécsben, majd Németországban telepedett le, felesége csak Bécsig követte, és a kapcsolatnak hamarosan válás lett a vége. Karl May regényeiből készült filmadaptációkban játszott, majd felismerte, hogy a film jövője a tengerentúlon van, így gépésznek szegődött egy tehergőzösre, amellyel 1920 decemberében megérkezett New Orleansba. Innen New Yorkba vezetett az útja, ahol létrehozta a Magyar Nemzetiségi Színházat, amellyel szerte az Államokban fellépett, többek között Az ember tragédiájával. Itt ismerkedett meg második feleségével, a színésznő Montágh Ilonával, akivel gyorsan fellobbant közöttük a szerelem, s 1921 szeptemberében összeházasodtak. Folyamatos színházi sikereik ellenére Lugosi azt akarta, hogy felesége visszavonuljon a színpadtól, és csak a feleségszerepnek éljen. Később egy interjúban is azt vallotta: „A magyarok azt hiszik, hogy a férfinak kell gondoskodnia a nőről, akinek isteni hivatása az anyaság.” Ilona azonban úgy vélte, „isteni hivatása” a színpadon várja, így néhány év múlva, 1925-ben elváltak.
Drakula szerepében
1922-ben kapta meg első angol nyelvű szerepét, a The Red Poppy (Vörös pipacs) című darabban. A siker hamarosan a filmvásznon sem váratott magára: 1923-ban szerepelt a Néma parancs című alkotásban, amelyben először használta a Béla Lugosi nevet. 1927-ben pedig a Drakuláról szóló Broadway-előadás címszerepét kapta meg, aminek óriási sikere volt: több mint 500 előadást ért meg, és még két évig turnéztak vele.
Lugosi tulajdonképpen a véletlennek köszönhette Drakula filmszerepét: a Universal filmgyár nem őt, hanem Lon Chaney-t szerződtette a szerepre, Chaney azonban váratlanul meghalt. Ekkor jutott eszébe a rendezőnek Lugosi, aki már bizonyított Drakulaként a színpadon. A sikert ezek után már csak fokozni lehetett:
az 1931-es Drakula-filmben Lugosi idegenes akcentusa, robusztus alakja, hipnotikus tekintete megbűvölte a nézőket.
A vérszívó gróf története olyannyira bejött az amerikai közönségnek, hogy Lugosi igazi sztárrá vált: még arcképével ellátott bélyeget is kiadtak az Egyesült Államokban.
Tíznapos házasság
A különös, akcentussal beszélő szívtipróért megőrültek a nők, és ő sem akart nekik ellenállni. 1928-ban kezdődött románca Clara Bow-val, aki a húszas évek egyik szexszimbóluma volt, híresen-hírhedten szabados szexuális élettel. Lugosi lefestette Clarát, és a festményt – ami 2013-ban 30 000 dollárért kelt el egy New York-i aukción – otthona minden jól látható helyére kiakasztotta. 1929-ben feleségül vette Beatrice Weekset, egy gazdag, ám csinos és fiatal özvegyet, házasságuk azonban mindössze tíz napig tartott.
Negyedik felesége, Lillian Arch szintén magyar származású volt – és 30 évvel fiatalabb Lugosinál. 1933-ban házasodtak össze, 1935-ben a Színházi Élet riportot közölt otthonukról, amely „Hollywood fölötti hegyormon áll; erkélyéről az egész filmvárost látni”. A lap beszámolt arról is, hogy „egész sereg kutyát” tart a házaspár, akikkel gyakran vesznek részt kiállításokon és nyernek is. Lugosi büszkén mutatta be pipagyűjteményét az olvasóknak. Egy másik írásból azt is megtudhatták, hogy a színész továbbra is a magyar konyháért rajong, barátainak disznótoros vacsorát tálalt, és a fröccsöt továbbra is parádi vízzel issza.
Lugosi Béla, a vámpírfilmek sztárja
1938-ban megszületett a házaspár fia, ifj. Lugosi Béla George. Lugosi Béla egyre népszerűbb lett, Drakulán kívül eljátszotta Frankensteint is, de a horrorszerepektől nem igazán tudott szabadulni. Játszott horrorparódiákban, zombifilmekben, majd az ötvenes években próbált kitörni a skatulyából, vígjátékokban is szerepelt, de megbukott. Ekkorra már eluralkodott rajta a morfiumfüggőség is: a szert először a világháborúban szerzett sérülései csillapítására írták neki fel az orvosok, de Drakula alakítója hamar a morfium rabjává vált. Karrierje hanyatlásnak indult, B kategóriás filmekben kapott szerepeket Ed Wood rendezőnek köszönhetően, aki rajongott a Drakula-filmekért. Ennek ellenére anyagi nehézségei támadtak: amikor drogfüggőként kórházba került, kezelését Frank Sinatra fizette.
Ötödik házasság, 72 évesen
1955-ben elvált Lilliantől, és 72 évesen ötödször is megnősült; választottja, Hope Lininger 37 évvel volt fiatalabb nála. Hope tinédzserkora óta megszállottan rajongott a színészért: képeslapokat küldözgetett neki, és magándetektívet is felbérelt, hogy szemmel tarthassa bálványát. Próbálkozásait siker koronázta, de Lugosi már árnyéka volt önmagának, mikor összeházasodtak, és mindössze egy évig éltek együtt: 1956. augusztus 16-án a színész szívrohamban elhunyt. Legendássá vált Drakula-jelmezében helyezték örök nyugalomra Kaliforniában.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés