Szinte ismétlődő mintázatnak tűnik, amikor egy ámokfutó, jellemzően fiatal és általában férfi, reggel otthon felébredve előbb szeretteibe lő, majd elhagyva családi fészkét többnyire (egykori) alma materében folytatja esztelen mészárlását. A családi lövöldözés nem minden esetben halálos, bár nem az elkövetőn szokott múlni, hogy édesanyja, nagyanyja, vagy testvére túléli-e a tragédiát. Az iskolai lövöldözés azonban már annál törvényszerűbben végződik olykor tucatnyi áldozat értelmetlen és brutális halálával. A rémálom pedig gyakran az elkövető önkezű halálával fejeződik be, vagy a helyszínre érkező rendőrség beavatkozására történő kiiktatásával.
A lövöldözések, ámokfutások háttere
Dr. Karner Orsolya pszichológus, az ELTE oktatója, a Budai Tanácsadó alapítója elmondta, hogy az ámokfutás nem modern korunk szülötte, nem is civilizációnkhoz kötődő termék, hanem antropológusok által már a középkori maláj társadalomban detektált jelenség:
„észrevették, hogy e magatartást mindig tépelődés, befelé fordulás, beszűkült lelkiállapot előzi meg, és ez torkollik hirtelen kirobbanó öldöklésbe. Megfigyelték azt is, hogy az ámokfutások a kifelé irányuló agresszió mellett mindig hordoznak öndestruktív vonásokat is. Az aktus váratlannak tűnik, pedig bizonyos jelei vannak, hiszen az elkövető részéről előkészületeket igényel.”
Egyre több helyen…
Az USA iskolai lövöldözései sajnos jó pár éve rendszeres visszatérői a nemzetközi hírösszefoglalóknak, de manapság már Oroszország is felzárkózni látszik a hasonló eseményeket sorozatban produkáló országok sorába, miközben Thaiföld óvodai tragédiájával írta fel magát az efféle rettenetek színhelyeinek listájára.
Bővül a kör
Idén október elején az Amerikai Egyesült Államok Ohio államának Toledo városában, hazai pályán vesztésre álló amerikaifutball-csapatának mérkőzése alkalmával, a meccs utolsó perceiben hirtelen lövöldözés hallatszott. A játékosok a szurkolókkal együtt azonnal pánikban menedéket keresve tódultak ki a stadionból, bár nem tudták azonosítani a lövések pontos eredetét. Az ijesztő ismeretlenből érkező fegyverdördülések zajára a kétségbeesett tömeg egyszerre indult meg a kijáratok felé, hiszen akkor még nem tudták, a fegyvert éppen az utcán sütötte el az elkövető, aki 3 embert sebesített meg. Mivel a mérkőzést a helyi televíziócsatorna élőben közvetítette, a kétségbeesésükben az emelvények alatt búvóhelyet kereső nézőkről szóló rémisztő képsorok is azonnal láthatók voltak, nemcsak a helyszínen jelen levő ezrek, de a tévénézők számára is.
Lehetséges okok
Tisztában vagyunk vele, merre van a háború, lassan a Covid különböző típusainak és hullámainak specifikumait is kiismerjük, ameddig ki nem alakul a következő mutáns. Azzal viszont nem feltétlenül számolunk, hogy a közértben vásárlás közben, az óvoda zárt falai között, a különböző oktatási intézményekben, vagy egy szórakozásnak szánt sporteseményen nézőként is halálos veszélynek vagyunk kitéve.
„A tudomány mind a mai napig nem tudta egyértelműen definiálni, hogy az ámokfutás egy önálló kategória-e, vagy más mentális zavarok mentén kialakuló képlet, diagnosztikai besorolása homályos és összetett. Annyi bizonyosan kimutatható, hogy kialakulásához köze van egyéni, családi, iskolai vagy kortárs és társadalmi hatásoknak is” – tudjuk meg dr. Karner Orsolya pszichológustól.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés