A Karib-tenger kalózainak kaszkadőre voltam

GettyImages-172167978

„Tűzoltó leszel s katona”, rendőr, de leginkább kaszkadőr – ami vágyálom egy fiúnak, az rémálom egy édesanyának. Magaskövi József fekete öves dzsúdó-, kétdanos jiujitsu, kyokushin karate és barna öves aikidomester, Európa-, magyar és osztrák bajnok testépítő. Kaszkadőr-pályafutását komolyabb sérülés nélkül megúszta, talán épp azért, mert az edzett sportolófizikumával és fegyelmével vágott bele a harci torna rejtelmeinek elsajátításától a zuhanási technikák begyakorlásáig minden részletbe, hogy a filmek izgalmas világában is minél jobb lehessen, amikor mások helyett saját bőrét viszi vásárra.

Amikor egy rendező megálmodja filmjének részleteit, az akciójelenetekhez kaszkadőrkoordinátorhoz fordul, vázolja neki, mit szeretne látni, a tapasztalt és nagy tudású koordinátor pedig fizikatudása és szakmai múltja legjavát ötvözve kiszámolja, pontosan miből, hogyan és mennyi szükséges a kaszkadőrök testi épségének megőrzése melletti sikeres megoldáshoz.

Így történt ez például a 2007-ben bemutatott, Hódi Jenő által rendezett Metamorfózis című horrorfilm esetében is, amelyben Christopher Lambert a Báthoryak ellenségeként bosszúra esküdve hasba szúrt embereket röpít több méter magasba. „A bravúrt végül sikerült vászonra vinni” – meséli Magaskövi József. „A film csapongott az időben, ezért jól jött, hogy a japán, illetve okinavai fegyverek ismerője voltam, és a középkori harcmodorokkal is tisztában voltam, hiszen a ’90-es évek vége óta foglalkoztam kaszkadőr harci tornával. Ezt a tudást sikerült kamatoztatni a 2002-es, Christhian Clavier nevével fémjelzett Napóleon című filmben is. A kosztümös film távoli harcjeleneteit statisztákkal oldották meg, de a közeli vágásokhoz olyan kaszkadőrt kerestek, aki jártas a szuronyos puska és egyéb korabeli fegyverek forgatásában.”

Szeret ugrálni az időben, ezért a kaszkadőrnek is sokoldalúnak kell lennie… Getty Images Hungary
Szeret ugrálni az időben, ezért a kaszkadőrnek is sokoldalúnak kell lennie… Getty Images HungaryGeorges DE KEERLE

Valódi vagy műfegyverekkel folyik ilyenkor a harc?

A fegyvereket erre specializálódott szakemberek az adott filmhez legyártják, de azok többnyire ugyanúgy fémből vannak, csak nincsenek kiélezve. Az is gyakori, hogy a kaszkadőr viszi a saját gyakorlófegyverét, drótkötelét, kellékeit.

Mire kell a drótkötél?

Az olyan jeleneteknél például, amikor verekedés van, és kirúgják valaki alól a lábát, hogy az még hitelesebben mutasson, a speciálisan kiképzett cipőjének a sarkához drótkötél van erősítve. A drótkötél a földön fut, a kamera által felvett képen nem látszik, egy ember rajta áll, hogy a padlón maradjon, és a rúgás pillanatában másik kettő pedig megrántja azt. Hasonló trükkös megoldás a habcipő viselete is olyan rúgásokkal járó jeleneteknél, ahol a gyors mozgásnál nem látszik, hogy a cipő egy külön erre a célra kialakított habszivacs réteggel rendelkezik a talpán, így a rúgás kellően tompítva van.

A verekedős és kardvívós jelenetek improvizáltak vagy megkoreografáltak?

Minden egyes ütés ki van dolgozva, minden mozdulatot előre kitalálnak és a végletekig begyakorolják. Még így is akár 40-szer is rögzítenek egy jelenetet, mire egyszer jó lesz.

Minden stílusnak megvannak a maguk tapasztalt kaszkadőrei? Mást hívnak a lovas jelenetekhez, és mást a háztetőről zuhanáshoz?

Magyarországon kaszkadőrcsoportok vannak, amelyeknek a vezetője tisztában van a tagok adottságaival és képességeivel. De a kaszkadőrséget edzéseken gyakorolják, ahol minden műfajba belekóstol mindenki. A zuhanásokat hatalmas kartondoboz bálák segítségével végzik, precízen kiszámolva a magasság, a testsúly függvényében a dobozok vastagságát, számát, melyet még szivacsréteg tehet elviselhetőbbé a becsapódáskor.

Mindenki másban jó, de a kaszkadőr munkája sosem veszélytelen
Mindenki másban jó, de a kaszkadőr munkája sosem veszélytelenCoast-to-Coast / Getty Images Hungary

Neked voltak ebből adódó baleseteid?

Kaszkadőrként nem. …Sportolóként tudnék mesélni vagy inkább sorolni a sérüléseket, de kaszkadőrként megúsztam.

Hogyan kezdődött ez a kaszkadőr-pályafutás nálad annyi sportsiker után?

Az 1990-es évek vége felé már érdekelt a filmek világa, de nem akartam ismert lenni, inkább csak a második vonalból beletartozni. Ma már hivatalos képzésen oktatják a kaszkadőrséget, akkor én még csak egy nagynevű és tapasztalt szaktekintély kollégától kezdtem a harci torna csínját-bínját elsajátítani. Később egy ismerősöm berendezőként dolgozott egy filmben, és megadta egy profi kaszkadőr telefonszámát, akinek saját iskolája volt. Lehívott edzésre magukhoz, de két héttel később leégett az edzőterme. Másfél évvel később egy 3 danos kyokushinmesterrel edzettem, és az illető neve szóba került. Kiderült, hogy ennek a stílusnak az egyik hazai alapítójáról van szó, akivel így aztán lementünk egy közös edzésre is. Ott aztán sikerült felhívnom magamra a figyelmét pár jól irányzott mozdulattal, s részben neki köszönhetően is aztán különböző filmekben kötöttem ki.

Melyik forgatást emelnéd ki?

Az egyik legizgalmasabb ezek közül A Karib-tenger kalózai című szuperprodukció volt, amelybe harcitorna- és a franciapenge-tudásom miatt válogattak be, mert ilyennel viszonylag kevesen rendelkeznek. Már a forgatási helyszínre utazás előtt sokat gyakoroltunk, de az akciójelenet pontos koreográfiáját csak az odaérkezést követően kaptuk meg a kaszkadőrkoordinátortól. A forgatás nem a karibi térségben zajlott, hanem Thaiföldön egy kalózhajónak látszó kellékhajón, amely a szállásunkként szolgáló hajó mellett horgonyzott. Két héten át napi minimum 8 órában gyakoroltunk és forgattunk, tömegjeleneteket, maszkos és főleg digitális technikával, amiből a filmben egy alig kétperces jelenet kerekedett ki. Szinte egyszerre forgatták a 2. és 3. részt, mégis majd egy év különbséggel mutatták be azokat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek