Titkok mesterei voltak a középkori Japán női nindzsái, a történelem menetébe is beleszóltak

japan-nindzsa-109839116
Olvasási idő kb. 4 perc

Tudtad, hogy a középkori Japán nindzsái között nemcsak férfiak, hanem titokzatos, rejtőzködő női harcosok, a Kunoichik is tevékenykedtek? Ők olyan technikát és eszközöket használtak, amelyek gyakran felülmúlták a férfi nindzsák képességeit, és a Japán történelemben meghatározó szerepük volt.

De vajon kik voltak ők, és hogyan tették magukat rettegett mesterekké a rejtett manipuláció művészetében? És hogyan változtatták meg a japán történelem menetét ezek a titokzatos női nindzsák?

A válaszok messze túlmutatnak a jól ismert nindzsa mítoszokon és azokon a filmeken, ahol a fekete ruhás árnyak villámgyorsan kiiktatják az ellenségeiket. A középkori japán nindzsák rejtett szerepükkel, intelligenciájukkal – és sokszor nőiességük kihasználásával – tették magukat a titkok mestereivé, és sokszor megkerülhetetlen katonai és politikai tényezővé.

A női nindzsák a középkori Japánban a kémkedés, hírszerzés és szabotázs mesterei voltak
A női nindzsák a középkori Japánban a kémkedés, hírszerzés és szabotázs mesterei voltak1001nights / Getty Images Hungary

Ők voltak a középkori női nindzsák

Azokra a női nindzsákra vonatkozik a Kunoichi kifejezés, akik a középkori japánban a kémkedés, hírszerzés és szabotázs mesterei voltak. A „Kunoichi” szó maga is rétegzett jelentést hordoz, ugyanis maga a „nő” kanji írásjegyében három vonással megegyező karakterek nevéből származik:

  • く („ku”)
  • ノ („no”)
  • 一 („ichi”, jelentése „egy”)

A „ku-no-ichi” szó szerinti fordítása tehát a „kilenc plusz egy” lenne. Japánban ez egy mélyebb szimbolikának számít: egy nő testén összesen tíz „nyílás” található – több mint egy férfién. Ez a tizedik nyílás a nőiség szimbóluma, ami elkülöníti a nőt a férfitól. Vagyis

a név egyszerre tükrözi a nők rejtett szerepét és titokzatosságát a nindzsák világában, valamint a hírszerzési és harci képességeik különlegességét.

A női nindzsák gyakran híres nindzsaiskolákba jártak, és szigorú kiképzésben részesültek. De vajon hogyan használták ki a női adottságaikat a szabotázsban és a kémkedésben?

A Kunoichik gyakran egyszerűnek tűnő szerepbe bújtak, például az ellenséges területekre gésának, szolgálónak, vagy akár nemes hölgynek öltözve szivárogtak be.

Képzeljük csak el: egy ártatlannak tűnő barna szempár mögött valójában olyan nő lakozik, aki a legféltettebb titkok megszerzésén dolgozik, és egy-egy fontos információval akár élet-halál kérdéseket dönthet el.

Amíg a férfi nindzsák elsősorban fizikailag megerőltető feladatokat láttak el, addig a Kunoichik inkább olyan képzéseket kaptak, hogy miképp manipulálják a helyzeteket, és használják ki ellenfeleik gyenge pontjait. A női nindzsák a szociális manipuláció, a csábítás és a pszichológiai hadviselés terén voltak jártasak, amellett, hogy a fegyverek mesterévé is váltak.

A Kunoichik inkább olyan titkos eszközöket használtak, mint például mérgek, tűk, rejtett kések, amik hozzájárultak a hatékonyságukhoz. Ezeket a fegyvereket könnyen elrejtették, anélkül, hogy bárki észrevenné.

A női nindzsák gyakran híres nindzsaiskolákba jártak, és szigorú kiképzésben részesültek
A női nindzsák gyakran híres nindzsaiskolákba jártak, és szigorú kiképzésben részesültekAbabsolutum / Getty Images Hungary

És hogyan formálták a női nindzsák Japán történelmét?

A Kunoichik, amellett, hogy nem csupán egyszerű kémek vagy harcosok voltak, gyakran politikai vagy katonai döntéseket is befolyásoltak, sőt akár sorsfordító események is bekövetkezhettek egy-egy fontos információ átadása nyomán.

Bár történetüket sokáig árnyék fedte – részben azért, mert a japán társadalomban a nők szerepe hagyományosan kevésbé volt előtérben, részben pedig a nindzsák rejtett működése miatt –, de éppen ez a titokzatosság teszi őket különösen érdekessé. Szigorúan titkos volt a létezésük, sokszor még a történetírók sem rendelkeztek megfelelő információval. 

Hogyan éltek a történelem legfélelmetesebb női harcosai? Kattints ide és olvasd el a cikket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek