Ha nem tudod magad elé képzelni, segítünk: valószínűleg láttad már, hiszen a középkorból ránk maradt vár és környéke meglepően sok filmben szerepel. Emlékezhetsz rá a Trónok harcából, a Narnia krónikáiból, de a Led Zeppelin Houses of the Holy című albumának borítóképéről is. No de a kastély nem csupán azért érdekes, mert veszedelmesen szép: történelme legalább ilyen lenyűgöző.
Az évente több tízezer látogatót vonzó, középkori kastély körül egykor virágzó falu helyezkedett el, ahol a politika csatározások és a háborúk ellenére zajlott az élet, nem is akárhogy. Talán elég annyit mondanunk, hogy az éves vásárt a túlzott kicsapongások miatt zárták be. Hogy pontosan hogyan is zajlott akkoriban az élet, nehéz megmondani, mert a falu régészeti feltárása máig nem teljes. Az eddigi leletek lóistállókról, vendégszállásokról és egy sörfőzdéről árulkodnak.
Rejtélyes öblök és szökésre alkalmas titkos helyek
A középkori bazaltsziklára épült kastély Írország észak-atlanti csatornájának hullámverése felé néz. A legközelebbi város Bushmills, az azonos nevű híres szeszfőzde otthona. A vár két fő részből áll; a szárazföldön álló külső épületekből és a vármagból. Egy hangulatos kőhíd köti őket össze egymással. Ma már átsétálhatunk rajta, de annak idején még felvonóhíd állt a helyén. Ez ugyanúgy a védelmét szolgálta, mint a két saroktorony, vagy a kapuépület belsejében található két ágyú. S persze nem lenne igazi a kastély, ha nem találnánk benne rejtélyes folyosókat, illetve egy Hableány-barlangnak nevezett nyílást a sziklában, ami kiválóan funkcionált különféle szökésekhez, mivel fentről nem lehet rálátni.
Kik éltek a falai közt?
A kastélyt minden valószínűség szerint Richard de Burgh, Ulster második grófja építtette a XIII. században. Más feljegyzések szerint John de Courcy és a De Maundeville család egy része vehetett részt a munkálatokban. Akárhogy is, Route akkori ura, a MacQuillans család volt az első dokumentált lakó 1513-ban. Csakhogy a MacQuillan klán és a MacDonnell klán az utóbbi árulása után esküdt ellenségekké vált. Ez rengeteg konfliktust jelentett, amelyek végül a MacDonnell klán győzelméhez vezettek. A vár így gazdát cserélt. I. Erzsébet angol királynő viszont ezt nem nézte jó szemmel. Megostromoltatta a várat, és végül visszaadta a McDonnell klánnak, azzal a feltétellel, hogy a tagok hűséget esküsznek neki.
Így lett a kastélyból mára rom
A kilencéves háborútól azonban semmi sem tudta megvédeni sem a várat, sem az országot: 1603-tól egész Írországot Anglia uralta. 1641-ben az ír hadsereg elfoglalta Dunluce várát, és porig égette a környező falut. Aztán az 1690-es boyne-i csatában a protestáns Orániai Vilmos győzelme utat nyitott a vallás híveinek Írországba is, aminek következtében a katolikus MacDonnellek elhagyták a kastélyt. Új lakó nem érkezett, a lakatlan épület pedig, ha a háborúk nem pusztítottak volna eleget, még jobban leromlott. A birtok tulajdonosa elméletben ma is a MacDonnell család, de a gyakorlatban az Észak-írországi Környezetvédelmi Ügynökség tartja fenn a védett státuszú kastélyt és a környező területeket.
Az ír kastély szelleme
Persze nem létezhet középkori vár legendák nélkül. A Dunluce kastélyt övező legérdekesebb történet főszereplője Maeve, Lord MacQuillan egyetlen lánya, akinek szelleme a hívek szerint ma is a falak között kísért. Életében a kastély egyik tornyába száműzte, mert a fiatal lány visszautasította a Rory Óg nevű legénnyel kötendő, eltervezett házasságot. Az ok a szerelem és egy titkos kapcsolat volt a családdal ellenséges másik klán leszármazottjával, Reginald O'Cahannel. A pár kitervelte ugyan a szökést, oda is értek a Hableány-barlang titkos öbléhez éjszaka észrevétlenül, de a hullámok olyan magasra csaptak, hogy még csónakkal sem jutottak ki élve. Azóta a kastély látogatói időnként Maeve kiáltásait vélik hallani, a toronyban pedig, ahol a lányt őrizték, időnként kísérteties söprés(!) hangjait hallják.
A valóságban az egyetlen veszélyt az erózió jelenti, a sziklákra épített kastély egy része a legenda szerint már belezuhant a tengerbe. Komoly küzdelem árán sikerült az épület minden részét megőrizni, és jelenleg is ez a legnagyobb kihívás Dunluce kastélyával kapcsolatban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés