Ez történik, ha az út szélén hagyod az autódat

GettyImages-138522380
Olvasási idő kb. 4 perc

Noha a legtöbb helyen szerelőhöz vagy legvégső esetben egy roncstelepre kerülnek a használhatatlanná vált, ősrégi autók, van egy állam, ahol viszont nem kis fejfájást okozva a hatóságoknak, az autótulajdonosok egyszerűen csak az út szélén hagyják a tragacsaikat.

Meleg, trópusi éghajlata, különleges természeti szépségei, no és aktív vulkánjai miatt sokak kedvence Hawaii, még akkor is, ha az Amerikai Egyesült Államokhoz tartozó szigetcsoport telis-tele út szélén hagyott, lerobbant autókkal. Mondhatnánk, hogy ez is egyfajta kuriózum, a helyi hatóságok viszont mást mondanak.

Mérgező anyagok a szabadban

Szerintük ugyanis az autók nemcsak Hawaii természeti szépségét veszik el, hanem megannyi mérgező anyagot – köztük üzemanyagot, fémet, olajat, hűtőfolyadékot – is tartalmazhatnak. A környezetgazdálkodási minisztérium szerint a roncsokból esetlegesen kikerülő, még nagyon kis mennyiségben is erőteljesen mérgező higany különösen veszélyes, mert a légkörbe kerülve, csapadék formájában visszatér, és nemcsak az élővilágot veszélyezteti, hanem az egészséget is.

Ráadásul az út szélén hagyott járgányok gumijai különféle betegségeket terjesztő szúnyogok táptalajává is válhatnak.

A Hawaiin magára hagyott autókkal nem az a legnagyobb baj, hogy rontják a képet
A Hawaiin magára hagyott autókkal nem az a legnagyobb baj, hogy rontják a képetGarySandyWales / Getty Images Hungary

Bonyolult dokumentáció

Most már csak az a kérdés, hogy miért is olyan sok az elhagyatott autó. Ennek az az oka, hogy Hawaiin meglehetősen nehéz átruházni a tulajdonjogot és/vagy eladni az autót, mert már az ehhez szükséges dokumentumokat sem könnyű, sőt nagyon költséges beszerezni.

Emellett a hawaii járműnyilvántartás sem áll a helyzet magaslatán, az Amerikai Egyesült Államok többi államával ellentétben itt ugyanis egyáltalán nem veszik komolyan az autók regisztrációját.

Olyannyira, hogy a legtöbbször még a rendőrök sem foglalkoznak vele igazoltatáskor, így a sofőrök büntetést sem kapnak. Ha mégis, a bírság olyan csekély, hogy még jobban megéri azt kifizetni, mint a jóval magasabb összegű regisztrációs díjat. 

Megsaccolni sem lehet, hogy Hawaii útjai mellett hány autót hagyhattak magára
Megsaccolni sem lehet, hogy Hawaii útjai mellett hány autót hagyhattak magáraRugliG / Getty Images Hungary

Mi lesz ezekkel a járművekkel?

Miután a már-már megállíthatatlannak látszó folyamatot nem nézhették ölbe tett kézzel a hatóságok, ezért döntöttek: egész Hawaiit megtisztítják az elhagyatott autóktól. Ám ez egy korántsem egyszerű eljárás, hiszen nemcsak sok időbe telik, hanem sok pénzbe is.

Noha a kormány létrehozott egy olyan e-mail-címet, amelyen a helyiek értesíthetik a hatóságokat az általuk talált elhagyott autókról, a járművek megtalálása és elszállíttatása nem egyszerű feladat.

Amiután ugyanis egy autót elhagyottnak jelölnek, számos jóváhagyásnak kell megtörténnie, mielőtt a fizikai folyamat megkezdődne. Sokak éppen ezért sokkal hatékonyabbnak tartanák azt a megoldást, ha Hawaii könnyebbé és megfizethetőbbé tenné a regisztrációs folyamatot.

Ha ezt megtennék, a járműtulajdonosok számára a biztonsági ellenőrzések is könnyebben elérhetőek lennének.

Ugyanakkor az állam azt is kilátásba helyezte, hogy elrettentésül súlyos büntetést is kiszab az elhagyott járművek tulajdonosaira. Ettől ugyanis azt remélik, hogy ellensúlyozni fogja az állam autóelszállítási kiadásait.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek