Egykor a világ egyik legnagyobbja volt, mára eltűnt: ez lett a hatalmas tó veszte

hatalmas-to-Ships of Aral Sea, Mo‘ynoq-wikimedia-commons-Adam Ha
Olvasási idő kb. 6 perc

Egykor a világ negyedik legnagyobb tava volt, ma viszont már csak egy poros, száraz meder őrzi az Aral-tó nyomait. Nincs mit szépíteni: a hatalmas víztömeget maga az ember tüntette el a föld színéről.

Az Aral-tó mélyedése a neogén időszak (23-2,6 millió évvel ezelőtt) vége felé alakult ki, amelyet fokozatosan töltött fel a ma 2212 kilométer hosszan, Kazahsztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán területén hömpölygő Szir-Darja folyó. A pleisztocén korszak korai és középső időszakában a tómeder kiszáradásnak indult, ám a pleisztocén vége és a korai holocén korszak között újra megtelt vízzel. Ezután – néhány viszonylag rövid száraz időszakot leszámítva – a Szir-Darja és Közép-Ázsia másik leghosszabb folyója, az Amu-Darja az 1960-as évekig magas vízszinten tartotta a tavat.

A Szovjetunió terve mindent megváltoztatott

Ekkor azonban jött a Szovjetunió egy nagyszabású vízelterelési projekttel Kazahsztán, Üzbegisztán és Türkmenisztán száraz síkságain, amely során a térség távoli hegyek hóolvadásaiból és csapadékából táplálkozó, két fő folyóját arra használták, hogy a sivatagot gyapot- és más növények termesztésére alkalmas mezőgazdasági területté alakítsák. Az átalakítási terv előtt a Szir-Darja és az Amu-Darja is a Kizilkum-sivatagon át folytak, hogy aztán a medence legalacsonyabb pontjánál találkozhassanak.

Ez a „találkozási pont” lett az Aral-tó, amelyet hosszú időn keresztül bolygónk negyedik legnagyobb állóvizeként tartottak számon.

Ma már elképzelni sem tudjuk, hogy egykor itt víz hullámzott
Ma már elképzelni sem tudjuk, hogy egykor itt víz hullámzottAdam Harangozó / Wikimedia Commons

Évről évre párolgott el a hatalmas tó

Kétségtelen, az öntözés virágba borította a sivatagot, az Aral-tó azonban visszafordíthatatlan károkat szenvedett. Ezt dokumentálja a NASA Terra műholdjának MODIS nevű műszere, amely 2000 és 2018 között készített egy képsorozatot a megdöbbentő változásokról. Már a felvételsor kezdetén, az ezredfordulón is jól látszott, hogy a tó csak árnyéka önmagának, és az 1960-as kiterjedése jócskán a múlté volt: az Észak- vagy Kis-Aral-tó ekkorra már különvált a Déli-, vagy másik nevén, a Nagy-Aral-tótól.

Ilyen volt egykor

1960-ban az Aral-tó körülbelül 68 ezer négyzetkilométernyi területet borított be. A legnagyobb kiterjedése északról délre csaknem 435 kilométer volt, míg keletről nyugatra valamivel több mint 290 kilométer.  

Megállíthatatlanná vált a folyamat

A folyamat továbbgyűrűzött: az egy éven belüli változások is olyan mértékűek voltak, hogy a természettudósok is széttárták a kezüket. A Déli Aral-tó keleti és nyugati medencére szakadt, és már a végükön is alig-alig kapcsolódtak egymáshoz.

2001-re a déli kapcsolat teljesen megszakadt, és a sekélyebb keleti rész is gyorsan visszahúzódott az azt követő évek során. A víz kiterjedése különösen gyors iramban csökkent 2005 és 2009 között a Déli Aral-tó keleti medencéjében, miután az aszály miatt az Amu-Darjának csökkent a folyása, majd teljesen meg is szűnt. Ekkor már nagyon jól látszott mekkora a baj, noha a vízszint 2009 és 2018 között évente változott: szárazabb időben hol alacsony volt, hol pedig magasabb a csapadékosabb időszakoknak hála.

A Nagy-Aral-tavat azonban már nem lehetett megmenteni: a keleti medencéje 2014-ben megszűnt létezni. 

Egy 2011. szeptemberi felvétel a kiszáradó hatalmas tóról Kazahsztánban
Egy 2011. szeptemberi felvétel a kiszáradó hatalmas tóról KazahsztánbanPhillip Capper / Wikimedia Commons

Visszafordíthatatlan katasztrófát okozott a művelet

A természet ezirányú pusztulása sajnos nem hagyta érintetlenül a környező élővilágot sem, ahogyan megváltoztatta az ott élők életét is. Mert magyarázni sem kell, hogy azzal a lendülettel, ahogyan az Aral-tó kiszáradt, nemcsak a halászat vált semmivé, hanem az abból élő közösségek élete is összeomlott. Mindemellett az egyre sósabb víz műtrágyával és növényvédő szerekkel szennyeződött, így a kiszáradt tómederből származó szennyezett por a mezőgazdasági vegyszerek miatt közegészségügyi veszélyt is jelentett. A tragédiák sorozatának azonban még ezzel sincs vége, hiszen a környező földekre került sós por a talaj minőségét is rontotta, amely következtében ezeket egyre több és több folyóvízzel kellett átmosni. Arról már nem is beszélve, hogy

a tó eltűnése az éghajlatot is valamelyest megváltoztatta: a tél hidegebb, a nyár pedig forróbb és szárazabb lett.

A szakemberek nem adják fel: meg akarják menteni

A szakemberek nem ültek ölbe tett kézzel, több-kevesebb sikerrel próbálták megmenteni az Aral-tavat. A tó rehabilitációjára irányuló legutóbbi, 2018-ban indult program keretében a kiszáradt tómederbe szárazságtűrő növényeket telepítenek; eddig 1,73 millió hektárnyi területet borítottak be. A fekete szakszaulnak hatalmas a szerepe az „újjáépítésben”, ez a növény ugyanis a gyökereivel stabilizálja a talajt, így megakadályozva, hogy só és homok kerüljön a levegőbe, ráadásul a szén-dioxidot is hatékonyan köti meg. Hihetetlen, de

már egyetlen szakszaul is évente egy tonna mérgező anyagot tart vissza.

A Copernicus Sentinel-2 műhold által készített felvételek 2016. március 3-án és 2024. március 1-jén
A Copernicus Sentinel-2 műhold által készített felvételek 2016. március 3-án és 2024. március 1-jénEuropean Union, Copernicus Sentinel-2 imagery / Wikimedia Commons

Emellett az ENSZ által létrehozott Aral-tavi Vagyonkezelői Alap is átfogó projekteket valósít meg, amelyek között szerepel az ivóvízellátás javítása, a mezőgazdaság modernizálása és víztakarékos technológiák alkalmazása. Az Aral-tó térségében egy másik kezdeményezés, a Kertem az Aral-tóban egymillió fa elültetésével, gyümölcsfás oázisokat tervez a súlyos károkat szenvedett területre.

Ha szeretnéd megtudni, melyik az a tó, amelyet 4 kilométeres mélységig jég takar, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikket is.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek