Előnyei közé tartozik egyebek között, hogy csökkenti a gyulladást, megnyugtatja az irritált bőrt, megelőzi az elhízást, tisztítja a bőrt, és csökkenti a koleszterinszintet. Fogyaszthatjuk nyersen vagy főzve, de akár a bőrünkre is kenhetjük.
Egy gyomnövény, ami egészségessé tesz
A fehér virágú tyúkhúr a szegfűfélék családjába tartozó, igen elterjedt gyomnövény, amely főként a magas nitrogéntartalmú talajt kedveli. Májustól novemberig gyűjthető a növény teljes föld feletti része. Szedésénél nagyon figyelmesnek kell lennünk, mert könnyen összetéveszthető a halványkék virágú borostyánlevelű veronikával, amely nem ehető, vagy a vörös virágú mezei tikszemmel. A tyúkhúrt úgy lehet megkülönböztetni, hogy annak minden esetben fehér színű a csillag alakú virága.
A tyúkhúrnak számos kulináris és népi gyógyászatban alkalmazható felhasználási módja van, amelyek évszázados múltra tekintenek vissza.
Támogathatja az emésztést és a fogyást
Egy egereken elvégzett kísérlet bebizonyította, hogy a szájon át adott tyúkhúrkivonat képes megakadályozni a progeszteron által kiváltott elhízást, amely hozzájárul a testzsír és a májzsír kialakulásához.
Továbbá egy 6 hetes, magas zsírtartalmú étrenddel táplált egereken végzett vizsgálat azt is kimutatta, hogy a szárított tyúkhúr fogyasztása is megakadályozta a súlygyarapodást, valamint a koleszterinszint növekedését.
A tyúkhúr elhízás elleni hatása annak köszönhető, hogy a gyomnövényben lévő emésztést gátló enzimek késleltetik az étrendből származó zsírok és szénhidrátok felszívódását a belekben.
Csökkentheti a gyulladást, oldja a váladékot
A duzzadt területekre vagy akár a törött csontra kent tyúkhúrból készült paszta csökkenti a gyulladást, az irritációt, valamint megnyugtatja a sérült testrészt.
A friss növényből készült ételek és italok jót tesznek a gyulladt bőrnek, a fájó ízületeknek, és segítik a légúti betegségek, például a hörghurut gyógyulását. Hasznos lehet a tyúkhúr a váladékoldásban, hiszen elősegítheti a nyálka fellazítását.
Legyőzi a baktériumokat, és elősegítheti a sebgyógyulást
Miután a tyúkhúr kiválóan megküzd a baktériumokkal, valamint segíthet a sebek és az elfertőzött bőrfelületek gyógyításában, évszázadok óta használják bőrbetegségek és bőrgyulladások, például dermatitisz kezelésére, gyógyítására.
Egy kémcsőben végzett vizsgálat megállapította, hogy a frissen szedett tyúkhúr leküzdheti akár a hepatitis B vírust is.
Gyerekek és terhes anyák ne fogyasszák
A tyúkhúr fogyasztásával kapcsolatban is érdemes mértéket tartani, mert túlzott mennyiségben hányingert, gyomorpanaszokat, hasmenést és hányást okozhat. A tapasztalatok szerint a bőrön alkalmazott gyomnövény némelyeknél kiütéssel jelentkező allergiás reakciót válthat ki.
Továbbá vizsgálatok hiányában a tyúkhúr használata nem javasolt gyermekeknek, terhes nőknek vagy szoptató édesanyáknak.
Főzve vagy nyersen is fogyasztható a tyúkhúr
A tyúkhúr számos módon felhasználható. Az egész növény közvetlenül az irritált bőrre kenhető, hogy csökkentse a gyulladást. Krémekbe keverve alkalmazható égési sérülések, vágások és viszketés enyhítésére, mivel hűsítő és szárító hatású.
A tyúkhúrból készült olajat adhatjuk fürdővízhez, vagy felvihetjük a bőrünkre is.
A tyúkhúr leveleit forró vízbe áztatva teát is készíthetünk, amely enyhíti a fájdalmat, csökkenti a gyulladást, és nyugtató hatású. A tea elkészítéséhez adjunk 300 gramm tyúkhúrlevelet 710 ml vízhez, és forraljuk közepes lángon körülbelül 10 percig. Ezután szűrjük le a teát, és már fogyaszthatjuk is.
Az apróra vágott tyúkhúrlevelet nyersen is hozzáadhatjuk az ételekhez, például levesekhez, sült tojáshoz, tésztákhoz, de tehetjük akár pizzára, szószokba vagy hummuszba is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés