Döbbenetes, de a világ egyik legszebb nőjét, Grace Kellyt a családjában nem tartották különösebb szépségnek. Sportoló szülei sokkal inkább ezen a területen vártak volna el tőle sikereket. Amikor az iskoláit befejezte, és eléjük állt, hogy színésznő szeretne lenni, az apja kerek perec kijelentette, hogy mostantól egy vasat sem fog látni tőle.
„Semmiért cserébe semmit kapsz”
A későbbi sztár és hercegné édesapja, John Brendan Kelly olimpiai bajnok volt evezésben, és sikeres üzletember, maga építette fel dollármilliós cégbirodalmát. Édesanyja, Margaret volt az első női edző a Pennsylvaniai Egyetem atlétikai csapatánál, így nem csoda, hogy gyerekeik jövőjét is a sport területén képzelték el. Grace a harmadik volt a négy gyermek közül, nevét pedig édesapja egyik nővéréről kapta, aki korán elhunyt.
Grace Kellyt már gyermekkorában vonzották a művészetek; édesanyjával és nővérével időnként modellkedtek, és gyakran szerepelt iskolai darabokban is. A fő inspirációt két nagybátyja jelentette; Walter C. Kelly ismert vaudevillian-előadóművész volt, George Kelly pedig Pulitzer-díjas drámaíró. Később George volt az, aki bátorította unokahúgát, hogy próbálkozzon meg a színészmesterséggel, és hollywoodi karrierjét is támogatta.
Nem így az apja, aki nemhogy nem állt mellé, de minden anyagi támogatást megvont lányától. Így, miközben New Yorkban színiiskolába járt, modellmunkákat vállalt, hogy eltartsa magát.
Ugyanakkor fontos útravalót kapott szigorú apjától: „Édesapámnak nagyon egyszerű nézete volt a világról: semmiért cserébe semmit kapsz. Mindenért meg kell dolgozni, munkával, kitartással és becsülettel” – idézte fel egy interjúban.
Ő pedig keményen dolgozott, a Broadway színpadain képzelte el magát, ám hiába a remek színészi véna és a gyönyörű arc, nem volt színpadi színésznek való, ezt később egyik tanára nyilatkozta róla: „nagyszerű volt a megjelenése és a stílusa, de nem volt elegendő a hangereje”. Az élet nagy csavarja, hogy az akadémián az utolsó előadás, amiben szerepelt, a Philadelphia Story volt, amelynek filmes adaptációjában – a Felső tízezerben – játszott utoljára a vásznon Bing Crosby és Frank Sinatra oldalán.
Felbontotta eljegyzését a herceg kedvéért
Az ötvenes években Hollywood tündöklő dívája lett; mindössze öt évet töltött az álomgyárban, de A vidéki lányért bezsebelte az Oscar-díjat is. Alfred Hitchcock benne találta meg a tökéletes múzsát, így rá osztotta többek között a Gyilkosság telefonhívásra és a Hátsó ablak főszerepét. A legenda szerint akkor is a rendezővel dolgozott Franciaországban, amikor a gyönyörű tájat látva megkérdezte: „Kinek a kertjei ezek?”. A megfejtés pedig későbbi férje, Grimaldi herceg volt. 1955 áprilisában találkozott az akkor 32 éves Rainier monacói uralkodóval. A herceg így emlékezett vissza:
Látom őt a hosszú hajával, ami lebeg a szélben, és olyan a színe, mint az őszi faleveleknek. A szemei ibolyaszínűek, arany foltokkal.
A színésznő akkor már Oleg Cassini divattervező menyasszonya volt, ám hamarosan felbontotta az eljegyzést, hogy Monaco hercegnéje legyen. Tudván, hogy ez színészi karrierjébe fog kerülni… A kézfogót egy évvel később, 1956. április 19-én tartották, a menyasszonyi ruha a legdrágább, amit valaha az MGM stúdiójának történetében terveztek. Az esküvőről készült dokumentumfilm volt az utolsó, amiben szerepelt; többé nem tért vissza a vászonra, annak ellenére, hogy Hitchcock 1964-es mozijában, a Marnie-ban főszerepet kínált neki, ám a hercegség lakói nem nézték volna jó szemmel, ha Sean Conneryvel romantikázna a filmvásznon. Rainier pedig megtiltotta, hogy Grace Kelly filmjeit Monacóban játsszák. Lemondott a hollywoodi karrierről – sőt, még az amerikai állampolgárságáról is –, hogy Monaco hercegnéje és három gyermeke – Caroline, Albert és Stephanie – édesanyja legyen. Erről így nyilatkozott: „A nő természetes szerepe, hogy a családja pillére legyen.”
Grace Kelly segítette a magyarokat, járt Budapesten is
A hercegné 1972 februárjában Richard Burton meghívására Budapestre érkezett; Elizabeth Taylor ugyanis a magyar fővárosban tartotta 40. születésnapját.
A korabeli beszámolók szerint megkóstolta a gulyáslevest, jóízűen falatozott a marhapörköltből, és még a Balatonhoz is elutazott. Ám nem ez volt az egyetlen, a magyarokhoz köthető cselekedete; az 1956-os forradalom idején a menekültekért tett sokat.
Grace Kelly 1982. szeptember 13-án kisebbik lányával, Stephanie-val a Côte d’Azurön autózott, amikor elvesztette uralmát a kocsi fölött, és a jármű lezuhant a sziklás töltésre. Sokáig arról szóltak a pletykák, hogy valójában a 17 éves hercegnő volt a kormánynál, de utólag kiderült: Grace agyvérzést kapott vezetés közben. Lánya hajszálcsigolya-törést szenvedett, Grace hercegné viszont olyan súlyosan megsérült, hogy – miután egy napot kómában töltött – lekapcsolták az életfunkciókat fenntartó gépeket. Mindössze 52 éves volt.
Fia, Albert herceg 2016-ban megvásárolta a Kelly család philadelphiai otthonát, ahol édesanyja felnőtt. A korabeli fotók alapján felújíttatta a házat, ahol időnként a családjával is tölt időt, illetve ez lett a bázisa a herceg alapítványának, amely feltörekvő színésztehetségeket támogat, amilyen egykor az édesanyja is volt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés