A világ legszebb éves tűzijátékai Ausztráliától Japánig

GettyImages-1897198925 (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Lassan ráfordulunk az évnek azon szakaszára, amikor a tűzijáték témaköre egy szintre emelkedik a fociéval és a politikával, vagyis mindenki ért hozzá, tudja, hogy kellene-e vagy sem, és azt is, mennyi éppen a tűzijáték aktuális nemzetközi árfolyama. Vajon azt is sejtik, hogy a legnagyobb külföldi show-k átlagosan 6 millió dollárba kerülnek?

Dubaj, Sydney, Montreal, New York, Párizs és néhány japán nagyváros is szerepel azon a képzeletbeli toplistán, amely a világ leglátványosabb tűzijátékait veszi számba.

Rendes, éves tűzijátékok költségek és nézőszám szerint

Ezek általában nem is olcsó mulatságok, a legtöbb ilyen nagy nemzetközi show és fesztivál hozzávetőlegesen 6 millió dolláros ráfordítást kíván meg a szervezőktől. Igaz, sok közülük meg is térül. A sydney-i újévi tűzijátékkal egybekötött led-, fény-, vízi- és légiparádét élőben ugyan „csupán” mintegy egymillió emberköveti a helyszínről, de ha az utólagos visszanézéseket és internetes megtekintéseket, tévéközvetítéseket is hozzászámoljuk, akkor a show teljes nézettsége eléri az egymilliárd nézőt.

A híres kanadai és japán fesztiválok is tízezrével vonzzák az érdeklődőket, ahogyan a különböző ünnepségek kapcsán rendezendő éves tűzijátékos műsorokra is rengetegen szoktak évről évre kíváncsiak lenni, mint a párizsi Bastille-napi, július 14-i show vagy az amerikai Függetlenség-napi 10 nappal korábban.

Japánban a Biwa-tavi éves tűzijáték egészen páratlan élmény
Japánban a Biwa-tavi éves tűzijáték egészen páratlan élményTaromon / Getty Images Hungary

Éves tűzijátékok rakétaszám szerint

Ha a méret a lényeg, akkor a nyertes mindenképpen a coloradói tűzijáték, ahol a rekorder robbanóanyag, vagyis egyetlen egy szem tűzijáték 1,6 méter átmérőjű és 1270 kg súlyú.

Ha a fellőtt pirotechnikai termékek száma alapján kellene rangsorolni az égi parádék fajsúlyát, akkor a dubaji mellett kevés másik rúgna labdába. Félmillió is van a tűzijátékoknak a száma, amelyet a Guinness áltat is méltatott esemény alkalmával szilveszter éjszakáján a világ legmagasabb épületének, a 800 méternél is magasabb Burj Khalifának a tetejéről lőnek fel, s így az egész városnak pazar szórakozást, jól látható műsort kínálnak. Emellett ott még lézer- és ledshow, víziparádé, felvonulás és táncmulatság is színesíti az eseményt.

Az első képre kattintva elindul galériánk fotóválogatása a legmenőbb tűzijátékokról. A galéria után a cikk folytatódik.

Az amerikai Függetlenség-napi tűzijáték parádéja New Yorkban a legszebb. Bő negyed óra alatt ott több mint 70 000 pirotechnikai termék repül az égbe ilyenkor, de az országban ez alkalomból mintegy 16 000 helyszínen rendeznek összesen ünnepi tűzijátékot. Az azokon összesen fellőtt termékek számának csak a csillagos ég vethet határt. 

Japánban található Nigata fesztiválján is találni olyan pirotechnikai látványosságot, amely párját ritkítja. Ilyen lehet az egyedülálló 800 méter sugarú tűzijáték is, mely lélegzetelállító látványt nyújt az eseményen, ami valójában egy fesztiválsorozat különböző helyszínekkel. Van köztük olyan is, ahol az óceánról is lövik a robbanó káprázatot.

A kalendárium éves tűzijátékai

Ha naptár szerint megyünk végig az éven, Sydney az első, mely földrajzi fekvésénél fogva abban a szerencsés helyzetben van, hogy szinte elsőként lépi át minden évben az új év küszöbét, megelőzve a legtöbb országot. Az ausztrál szilveszteri tűzijátékcsoda után az egész bolygón végigfut az újévköszöntő látványosság, a Las Vegas-i és a Rio de Janeiró-i bizonyára a legek között szerepel. Igazán nagy eseményre nyárig kell várni a puffogás szerelmeseinek: a már említett amerikai nemzeti ünnep után 10 nappal Párizsban július 14-én, a Bastille elfoglalása alkalmából rittyentenek fergeteges a franciák. A híressé vált tűzijáték hátteréül mi más is szolgálhatna, mint az Eiffel-torony. De mellettük még Montreal és Budapest is tartogat sok szépet e téren nyaranta, ahogy a Távol-Kelet is.

Dubaj az éves tűzijáték nélkül is különleges látvány, de olyankor pláne
Dubaj az éves tűzijáték nélkül is különleges látvány, de olyankor plánePatryk_Kosmider / Getty Images Hungary

Konkrétan, a japán nyár is tartogat még sok csodát a tűzijáték szerelmeseinek több neves fesztivállal. A Távol-Keleten nem csoda, hogy a mai napig nagy hagyománya van a tűzijáték-fesztiváloknak és pukkangatásnak, ugyanis a legenda szerint éppen onnan indult ki úgy 2000 évvel ezelőtt a tűzijáték tüneménye. Egy véletlennek köszönhetjük, hogy létrejött egy robbanóelegy egy szakács balszerencsés kutyulásának eredményeként. Vagy épp szerencsés kotyvasztás volt? Az biztos, hogy nálunk sokkal később ámulhatott csak a nép első ízben a káprázatos égi tüneményen: egészen Mátyás király Beatrix királynéval kötött 1476-os esküvőjéig kellett itthon erre a látványra várni.

Ha érdekel a petárda és a tűzijáték közti különbség és egyéb részletek is, akkor olvasd el ezt a korábbi cikkünket is.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek