Tudtad? Láthatatlan csíkok borítják a tested, ezzel a módszerrel válnak nyilvánvalóvá

GettyImages-482840923 (1)
Olvasási idő kb. 2 perc

Azt hiszed, hogy már olyan messzire állunk az állatoktól az evolúció miatt, hogy szinte semmi közös nincs a kinézetünkben? Akkor ismerkedj meg a testeden alig látható mintákkal…

Az 1900-as évek elején Alfred Blaschko német bőrgyógyász felfedezte, hogy élnek köztünk olyan emberek, akiknek furcsa minták tarkítják a bőrüket. A szakértő után nevezték el ezeket Blaschko-csíkoknak, melyek különféle alakban jelennek meg a bőrön, és a bőrgyógyász eredetüket az anyaméhre datálta – igaz, ez utóbbi bizonyítékok hiányában csak felvetés volt részéről. A legtöbb ember bőre sima, nem láthatók ezek, ám néhány veleszületett vagy később szerzett betegség előhozza őket, és láthatóvá válnak. A mostani vizsgálatok megállapították, hogy valóban az anyaméhben leszünk mintásak, a vonalak a sejtek útját követik az embrionális fejlődés során. 

Azt tehát leszögezhetjük, hogy az emberi bőrt csíkok borítják. Azt is, hogy a Blaschko-vonalak a sejtek mozgását térképezik fel abból az időszakból, amikor a test az anyaméhben fejlődött. Ez a titokzatos minta pedig csak bizonyos körülmények között válik láthatóvá. Ahogy az alábbi képből is látszik, a vonalak soha nem keresztezik az elülső középvonalat, a képzeletbeli határ a mellkas és a has hosszában fut végig a test elülső részén. Hátul jellegzetes V alakot alkotnak, a végtagok mentén, valamint a fej és az arc körül hullámos vonalak találhatók.

A Blaschko-vonalak az emberi testen
A Blaschko-vonalak az emberi testenGoran tek-en / Wikimedia Commons

Hogy alakul ki az emberi bőr mintája?

Számos bőrbetegség okozhat elváltozásokat és pigmentfoltokat, amelyek a Blaschko-vonalakat követik, amikor megjelennek a testen. Idetartoznak a szerzett rendellenességek, mint például a lichen striatus, ami hónapokon át látható vörös papulák képében látható, az incontinentia pigmenti, ami a gyerekeknél több szakaszban más-más sebeket, elszíneződéseket, tüneteket okoz, vagy a McCune–Albright-szindróma.

Az érdekes az, hogy bőrünk egyértelmű sávozottsága nem látható, amikor éppen teljesen egészségesek vagyunk. Azaz tulajdonképpen láthatatlan csíkok díszítenek mindenkit. Egyes pletykák szerint ezek a Blaschko-vonalak UV-fény alatt látszanak, de ezt soha nem bizonyították.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek