Az ecet egyetlen hátránya az a szúrós szag, amit maga után hagy, de vízzel vagy bármilyen egyéb természetes kivonattal, esetleg illóolajjal hígítva mindjárt kellemes illatúvá tehető a többfunkciós, környezetbarát ecetes tisztítófolyadék, ami ráadásul még olcsó is.
Hígítva igen sokoldalú tisztító
A savas ecet egy olyan természetes fertőtlenítő, amely védelmet nyújt több baktérium, egyebek között a szalmonella és az E. coli ellen is. A fertőtlenítés mellett az ecet nagyon hatékony a tisztításban is, hiszen a sav könnyen lebontja a zsírt és a szennyeződést. Sokoldalúságának köszönhetően kiválóan alkalmazható több konyhai felületen és készülékben, valamint a fürdőszobában is. Használatával egyáltalán nincs szükség boltban vásárolható más tisztítószerre.
Fontos azonban, hogy a hígítatlan ecet károsíthatja a természetes követ és a fát, ezért mindig fel kell hígítani, mielőtt tisztítószerként alkalmaznánk, hogy csillogjon az otthonunk.
Nézzük, hol és hogyan vethetjük be az ecet tisztító erejét a lakásban!
Ablakok és üvegek
Az ablakok vannak talán a legjobban kitéve a különböző környezeti hatásoknak, így nagyon hamar piszkosnak tűnhetnek, ám egy házi készítésű ecetes vizes oldattal pillanatok alatt tisztává varázsolhatók.
Egyenlő arányban keverjük össze az ecetet meleg vízzel, és adjunk hozzá egy csepp folyékony szappant, ami segít eltüntetni a csíkokat.
A legjobb napszak a tisztításra, amikor a nap nem süt közvetlenül az ablakokra.
Mikrohullámú sütő
Sokan elfeledkeznek arról, hogy időnként a mikrohullámú sütőt is ki kell tisztítani, mert különben büdössé válhat. A gép kitakarításához nincs szükség másra, mint szintén egyenlő részben összekevert vízre és ecetre, amit egy mikrohullámú sütőben használható tálba kell beletenni, majd behelyezni a mikrohullámú sütőbe öt percre. A keletkező gőz feloldja az ételmaradékokat, amit csak le kell törölni.
Padló
A csempével és járólappal burkolt padlót mindenképpen célszerű ecettel tisztítani. A tisztítószert kikeverhetjük egyenlő arányban adagolt ecettel és vízzel, de összeállíthatjuk úgy is, hogy a folyadék 50 százaléka ecet, 30 százaléka víz és 20 százaléka citromlé. Ehhez adhatunk még az illat kedvéért eukaliptuszolajat vagy az antibakteriális hatás növelése érdekében teafaolajat is.
Az ecetes tisztítószer nemcsak a zsírt és a szennyeződést távolítja el, de a hígított oldat megakadályozza, hogy a padló károsodjon.
Tűzhely és mosogató
A zsíros, ragacsos tűzhely megtisztítására az ecet kiválóan alkalmas, mivel savassága egy pillanat alatt eltünteti a zsírt. Nincs más dolgunk, mint a vízzel elkevert ecetet a főzőlapra permetezni, majd 10 perc után ledörzsölni, végül szappanos vagy mosogatószeres vízzel áttörölni. Ugyanezzel a módszerrel az 1:1 arányban hígított ecetes vízzel a konyhai mosogató is jól megtisztítható.
Vízforraló és kávéfőző
A teafőző vagy kávéfőző belsejében lévő vízkő eltávolításához öntsük az ecetes vizes oldatot közvetlenül a készülékbe vagy a víztartályba, majd kapcsoljuk be a készüléket. A művelet végén annak érdekében, hogy az ecet ízét és szagát eltüntessük, jó alaposan öblítsük ki a készülékeket.
A háztartási készülékek ecettel való tisztítása előtt célszerű ellenőrizni a használati utasítást.
Edények és serpenyők
Az ecet akkor is kiváló választás, ha meg akarunk szabadulni az edényeken és serpenyőkön lévő ráégett nyomoktól. Ebben az esetben tegyünk annyi ecetes vizes oldatot az edénybe, hogy ellepje a serpenyőn lévő foltokat. Ezt követően forraljuk fel, és hagyjuk az oldatot legalább 5 percig forrni. A folyadékot ne öntsük ki a serpenyőből, hagyjuk benne kihűlni, majd szivaccsal töröljük le az égési maradványnyomokat az edényről.
Az ecetet az öntöttvasból készült eszközök tisztítására is fel lehet használni, sőt ebben az esetben az ecetes oldat kiválóan alkalmas a rozsdafoltok eltávolítására is.
Mit nem szabad soha ecettel tisztítani?
Soha nem szabad ecettel megtisztítani a természetes követ, különösen a gránitot és a márványt. Ezért javasolt rendkívül óvatosan bánni a konyhai munkalapokkal és a kőpadlóval. De vigyázni kell a fából készült felületekre is, legyen az asztallap vagy parketta, mert a hígítatlan ecet ezeket is károsíthatja.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés