Az egyik utolsó olyan közismert ember Attenborough, akire nincs ember, aki ne pozitív érzelmekkel gondolna: tévésként annyit adott mindenkinek, hogy munkássága révén egyöntetűen pozitív a megítélése. Magánéletéről ugyanakkor keveset tudunk – így életének nagy tragédiájáról, felesége elvesztéséről, és arról is, hogy mit áldozott fel annak érdekében, hogy a tévézés hőskorának szupersztárja válhasson belőle.
David Attenborough rengeteget tett a tévézésért
Sir David olyan családba született, ahol a tudásnak komoly értéke volt: édesapja egyetemi igazgató volt, ő pedig már igen fiatalon természettudományos érdeklődést mutatott. A BBC-hez több mint hetven éve, 1952-ben csatlakozott gyakornokként: addig a fáma szerint mindössze egyetlen tévéműsort látott. Akár igaz ez, akár nem, egészen biztosan a tévézés hőskorában lépett képbe, hiszen a BBC rendszeres adásai 1936-ban indultak.
Nevéhez fűződik a tulajdonképpen műfajteremtő Zoo Quest sorozat, amelyben az ismeretterjesztő műsorok helyszínét a természetbe, a vadonba helyezte, ott megfigyelve és megmutatva az élővilág érdekességeit.
Ez az, ami a legtöbb ember fejében a tévés nevéhez kapcsolódik: Attenborough ott van a közelben, amikor megmutat valami roppantul érdekeset az élővilágban.
Nem csak ennyit köszönhet ugyanakkor neki a modern televíziózás: a BBC producerévé avanzsált természettudós nevéhez köthetők az alábbiak is:
- A BBC Two munkatársaként ő felügyelte az első színesben közvetített tévéadásokat Európában: a brit közszolgálati csatorna mindössze 3 héttel előzte meg ebben a németeket.
- 1969-ben nem más, mint a későbbi Sir David rendelte meg a Monty Python Repülő Cirkusza első epizódjait.
- Lemondott vezetői pozíciójáról azért, hogy a hetvenes években visszatérhessen a vadonba – jócskán megelőzve Bear Gryllst, valóban nomád életet élt, törzseket és állat-, valamint növényfajokat tanulmányozott.
- Nemcsak olyan sorozatokat hozott létre, mint az Élet a Földön, melyet becslések szerint legalább félmilliárd ember látott, hanem a forgatások alatt tudományos felfedezéseket is tett. Számos faj kapta nevét tőle vagy róla.
- A kék bolygó című sorozata készítésekor számos olyan fajt mutatott be, amelyet korábban még nem láthattunk filmen.
- Majdnem 90 évesen, 2015-ben a nagy ausztrál korallzátonynál merült több mint 300 méteres mélységbe. A technika pionírjaként UHD-ben forgatta egyes filmjeit.
Munkássága révén ráláthatott arra is, hogyan pusztítja az ember a Földet, és erre fel is hívja nézői figyelmét, így nagyon sokat tesz a környezet védelméért.
Lemaradt gyermekei fiatal éveiről
David Attenborough számos könyvet is írt sorozatai mellett, munkásságáért eddig számos díjban is részesült – 39 éve pedig lovagi címet is kapott még II. Erzsébet királynőtől, aztán ismételten Károly királytól is. Arról azonban kevesen és keveset tudnak, hogy ki volt a felesége.
Attenborough 24 éves volt, amikor feleségül vette Jane Orielt: találkozásuk körülményei kevéssé ismertek, az azonban biztos, hogy 1950-ben kötöttek házasságot, és két gyermekük született, Robert és Susan. A tévés végtelenül szerette családját – ugyanakkor munkája megkövetelte tőle, hogy akár hosszú hónapokra otthon hagyja őket, míg ő maga terepen forgatott.
„Ha bánok valamit, akkor ez az. Ha az embernek 6-8 éves gyermeke van, és három hónapot tölt tőle távol, rengeteg fontos dologról marad le. Pótolhatatlan dolgokat veszít el” – nyilatkozta később egy interjúban.
Susan és Robert, akik ma már mindketten hatvanas éveiket tapossák, humorral oldották fel ezt a minden bizonnyal nehéz problémát életükben.
„Családi poén lett belőle, azt mondogatták, apa, hát persze, hogy nem emlékszel erre, hiszen sosem voltál otthon!”
– foglalta össze megküzdési stratégiájukat Attenborough.
Felesége agyvérzésekor is távol volt
Tragikus egybeesés, hogy Attenborough akkor is távolt volt, Új-Zélandon forgatott, amikor 1997-ben telefonhívást kapott: azonnal siessen haza, mert felesége összeesett, és kórházban van. Mint utóbb kiderült, Jane agyvérzést kapott, és bár férjének sikerült hazaérnie úgy, hogy kórházi ágya mellett foghassa a kezét, nem lehetett semmit sem tenni életének megmentésére.
Az asszony kómában volt, amikor Attneborough hazaért, az orvosok ugyanakkor azt mondták, fogja meg a kezét. Így is tett,
Jane pedig visszaemlékezése szerint még utoljára megszorította a kezét, majd nem sokkal később meghalt.
A tévés, aki később sem költözött ki egykor Jane-nel közös otthonából, azt érezte, hogy elvesztette élete értelmét, azt a biztos pontot, amelyhez mindig visszatérhetett. A munka volt az, ami segített neki a gyászt feldolgozni, bár elmondása szerint az üres házba hazatérnie továbbra sem jó érzés.
„A természetben megszoktam a magányt, de egy üres ház nem tölt el jó érzésekkel. Szerencsére a lányom ott van velem, és a természet megnyugvást jelent a gyász legsötétebb pillanataiban is” – árulta el. „A ház tele van Jane emlékével. Bárhová megyek, érzem a jelenlétét, de tudom, akárhány ajtót is nyitok ki, egyik mögött sem áll majd ott ő.”
Bármennyit is volt távol gyermekeitől, tagadhatatlan, hogy Sir David komoly befolyást gyakorolt arra, milyen pályát válasszanak. Susan általános iskolai igazgatónő lett, Robert pedig a canberrai Ausztrál Nemzeti Egyetemen a biológiai antropológia főelőadója.
Meryl Streep tragikus, fiatalkori szerelmének történetét is kevesen ismerik, pedig ez nagyban meghatározta a színésznő későbbi életének alakulását.