A társadalomba beilleszkedni nem képes, annak alapvető szabályait be nem tartó, vállalhatatlan tetteket elkövető emberek gyűjtőhelye: a legtöbben így gondolunk a börtönökre. A civilizált világban a halálbüntetés nem létezik, ehelyett szabadságuktól fosztják meg azokat, akik tetteikkel kiírták magukat a társadalomból.
Nem lehet magánszférájuk, nem mozoghatnak szabadon, szigorú napirendhez kell tartaniuk magukat, szórakozási lehetőségeik végesek, és családtagjaikkal sem tarthatják úgy a kapcsolatot, ahogyan szeretnék
– mindezek eszedbe juthatnak, ha a börtönéletre gondolsz.
Luxusbörtönök a világ körül
Összeállításunk kissé át fogja írni benned is azt a képet, amit erről a világról kialakítottál: ezekben a börtönökben ugyanis a szenvedésnek nyoma sincsen. Természetesen azt sem állítjuk, hogy egy ilyen börtönben úgy érezheti magát az elítélt, mintha szabadságon lenne, de mindannyian laktunk már rosszabb szállodákban, mint amilyen cellákkal ezek a börtönök rendelkeznek.
Bár személyesen egyiket sem szeretnénk kipróbálni, azért képekben és szövegben nézzük meg, mitől olyan különlegesek a világ luxusbörtönei!
Norvégia, Bastoy
Egy szigeten található a börtön, ahol cellák helyett kis kunyhókban szállásolják el a rabokat. Több mint százan töltik büntetéseket a börtönben, ahol
a szabadidős foglalkozások közt nem könyvolvasás vagy gyúrás szerepelnek, hanem tenisz, lovaglás és hasonló időtöltések.
Horgászni ugyanúgy mehetnek a rabok, mint napozni, a munkát pedig nem szemétválogatóban, hanem a földeken kell végezniük. Valójában sokkal inkább érezhetik magukat gazdálkodónak, mint elítéltnek.
Skócia, Addiewell
Bár ezt a börtönt 700 fő lakja, mégsem arról ismert, hogy túlzsúfolt, vagy esetleg elhanyagolt és piszkos lenne. A börtön szerepe speciális: arra igyekszik felkészíteni az ide szállított elítélteket, hogy minél zökkenőmentesebben tudjanak visszatérni a civil életbe. A cél érdekében heti 40 órában fejlesztik képességeiket.
Új-Zéland, Otago
A skót börtönhöz hasonlítható leginkább ez a létesítmény is, amelyben szintén azért dolgoznak, hogy az egykori rabok majd boldoguljanak a szabad életben, és ne kelljen visszatérniük a törvényszegő tevékenységeikhez.
Főzni vagy tehenet tartani is megtanítják őket, érdeklődésüknek megfelelően.
Ausztria, Leoben
Tőlünk nem is olyan távol található a börtön, amely nem is cellákat, hanem inkább kis apartmanokat nyújt a bent lakóknak. Ide csak olyan elítélt kerülhet, akit nem erőszakos bűncselekményért zártak rácsok mögé. Minden egyes cellához tartozik egy saját fürdőszoba és egy konyhasarok is, az elítéltek tévézhetnek, a szabadidős programok közt pedig van kosárlabda is.
Spanyolország, Aranjuez
Ez a börtön igazán nemes feladatot vállalt magára: egyesíti a családokat. Ha egy kisgyermek szülője a rácsok mögött ül, klasszikus esetben nagyon ritkán találkozhat vele –
sokan meg is akarják kímélni gyermekeiket a börtönök látványától, ezért akár teljesen el is zárják őket a raboskodó szülőtől.
Ez a börtön ugyanakkor lehetőséget nyújt arra, hogy a családok együtt éljenek, a termeket pedig úgy is díszítik, hogy a legkisebbek is jól érezhessék magukat.
Svájc, Champ-Dollon
A korábban túlzsúfolt börtön átépítése után sokkal jobban hasonlít egy kollégiumra, mint büntetés-végrehajtási intézetre. Az itt raboskodók háromágyas celláihoz jár saját fürdőszoba is, minden tiszta és világos.
Norvégia, Halden
Ezek a cellák tényleg szállodai szobára hasonlítanak a legjobban, épp ezért a világ leghumánusabb börtöneként szokás hivatkozni a létesítményre.
Sok természetes fény mellett akár saját dalokat is rögzíthetnek a börtön stúdiójában azok a rabok, akik hosszú ítéletüket itt töltik.
Tanfolyamokat is szerveznek részükre, de a szabadidős programok közt választhatják a falmászást is, ha kedvük tartja.
Fülöp-szigetek, Cebu
Ez a börtön arról vált ismertté, hogy területén a rabok szabadideje egész másként zajlik, mint ahogy azt elképzelnénk: énekléssel és tánccal is múlatják idejüket, ehhez koreográfiákat tanulnak be, és még civilek előtt is fellépnek, sőt, autogramot is osztanak!
A szórakozás és az életkörülmények más börtönökben persze a fentiektől nagyban eltérnek, és az is lehet jutalom, ha könyvet olvashatsz... Ha szívesen olvasnál még a börtönéletről, ajánljuk ezt a cikkünket is, melyben arról írtunk, milyen szokásai változnak meg azoknak örökre, akiket rács mögé zártak több vagy kevesebb időre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés