Kettészakad az egyik kontinens: ez várható

GettyImages-157381638

A földfelszín alatt meghúzódó hét nagyobb és több kisebb tektonikai lemezek folyamatos mozgásban vannak. Az emberi léptékkel szinte észlelhetetlen változás következtében a Csendes-óceáni-lemez például 50 millió év alatt 3000 km-t tett meg. Ehhez képest szinte hamar következik majd be a követező drasztikus változás.

Az afrikai kontinens alatt húzódó két kőzetlemez lassú, de határozott mozgással távolodóban van egymástól. A milliméteres mértékben zajló folyamat évmilliók távlatában szakadást eredményez majd a tudósok szerint, a szárazföldi területek között éppen úgy, ahogyan sok millió évvel ezelőtt a dél-amerikai és az afrikai kontinens is kettévált.

Ez a szakadás, bár a térképre nézve ma is könnyen tetten érhető, már 138 millió éve bekövetkezett.

A mai térképen is jól látható, hogyan illeszkedhetett Dél-Amerika keleti partja Afrika nyugati peremével
A mai térképen is jól látható, hogyan illeszkedhetett Dél-Amerika keleti partja Afrika nyugati peremévelPeter Finch / Getty Images Hungary

Ehhez képest rövid időn, mindössze 5-10 millió éven belül várható a Kelet-Afrika partjainál esedékes következő markáns átalakulás. A kisebb Szomáliai- és a nagyobb Núbiai-lemezek szétválása nem egyedülálló változásként megy majd végbe örökké mozgásban lévő bolygónkon, hiszen a szakadással új tenger is keletkezik majd a két új földrész között, de ezt már unokáink sem fogják látni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek