Az 1980-as évek divatját az 1970-es évek divatjának elutasítása jellemezte. Ekkor indult útjára több alternatív stílus, egyebek között a punk vagy a street style, melyek a korábbi évtizedek hippimozgalmának értékrendje elleni reakciók voltak. Az évtized első fele még viszonylag szelídnek bizonyult, míg a nyolcvanas évek második felében a női ruhadarabok és szinte kivétel nélkül minden kiegészítő fényesre és élénkre, sőt neonszínűre változott.
Minden és mindenki feltűnőbb lett
Nem csupán az öltözékek, hanem a megjelenés minden formája, így a nők frizurája is átalakult, mint minden, így ez is feltűnőbb lett. Az 1980-as években a haj jellemzően magasra tupírozott, göndör, dús és erősen formázott volt. A divatlapok modelljei, a televíziós műsorok és a képes újságok popsztárjai is ezt az irányvonalat népszerűsítették.
A nőknek nemcsak az öltözéke, hanem a sminkje is fényes és erős volt. Az ajkaikat világos színűre, általában rózsaszínre festették, a szempilláikat sötétre és vastagra színezték, és elmaradhatatlan volt a pirosító használata is.
A nyolcvanas évek divatja Magyarországon sem tért el jelentősen a világban jellemző trendektől. Annyi különbség azonban biztosan volt, hogy néhány divatcikket és ruhadarabot nehezebben lehetett beszerezni hazánkban, mint külföldön.
Válltömés, nadrágkosztüm, kötött pulcsi
Ha megnézünk egy 1980-as években kiadott divatlapot vagy bármilyen női magazint, akkor azokból biztosan óriási válltöméssel ellátott blézerekben, blúzokbak és pulcsikban lévő nők köszönnek vissza ránk. Sőt, sokszor még a kabátokat és a dzsekiket is kitömték a vállszélesítő párnákkal.
Hamisítatlan női retró viselet volt az oversized nadrágkosztüm, a kantáros farmar nadrág és a kötött pulóver, amit szoknyához és nadrághoz, valamint ing és blúz fölött egyaránt viseltek a nők.
Az elektronikus zene és a diszkófény vibrálása visszaköszönt a kiegészítők és a ruhák élénk színében is. A neonszínű széldzsekik, az aerobikruhák és -cipők, az élénk színű, leginkább vibráló rózsaszín, lila és türkizkék selyemből készült melegítőruhák uralták a trendeket.
Divatba jött a koptatott farmer
A farmerdzseki is a 80-as évek divatjának egyik legikonikusabb darabja. Mindegy, hogy koptatott, világoskék vagy sötétkék, a lényeg csak az volt, hogy minél nagyobb méretű legyen.
Nemcsak a dzseki, hanem a farmer nadrág is főként koptatott volt, amit a nem csupán a férfiak, hanem a nők is örömmel viseltek.
Különösen népszerűvé váltak a nők körében a szűk, testhez álló nadrágok, a hosszú, bő szoknyák, melyekhez gyakran kötött pulcsit viseltek, melyre a derekukon vastag övet tettek.
Mindent túlméreteztek
Legyen szó nadrágról, kabátról, dzsekiről vagy pólóról, szinte minden ruhadarabból a túlméretezett volt divatban még a nők körében is.
A hip-hop irányzatra jellemző kényelmes, laza viselet tökéletes választás volt hétköznapra, diszkóba, sportoláshoz és néhány csinosabb kiegészítővel, például hatalmas brossal, vállig lógó fülbevalóval vagy a vékony derekat kiemelő vastag övvel egy maxiruhához vagy a ’80-as évekre igazán jellemző A vonalú szoknyához akár ünnepi öltözéknek is tökéletesen megfelelt.
Szintén az 1980-as évek egyik meghatározó ruhadarabja volt tavasztól ősz végéig a bőrkabát, amit kiválóan kombinálhattunk a hosszú szoknyákkal, pólóval, farmernadrággal és még a sportcipővel is.
Galériánkban a 80-as évek hangulatát árasztó ruhákat, frizurákat és sminkeket mutatunk meg, a képre kattintva indíthatod az időutazást!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
Tudtad, hogy eredetileg a magas sarkú cipőket a férfiaknak találták ki?