Annyi biztos, hogy pálinkát fénytől elzárt, sötét helyen ajánlott tárolni. Ezt az egészet jó okkal javasolják nekünk, mivel minket és az italt is védi a helyes tárolás. Az egésznek az oka az, hogy a fény hatására végbemehet egy olyan kémiai folyamat, amelynek révén még több egészségre káros etil-karbamát nevű vegyület termelődhet a pálinkában. Ugyanezért szerencsésebb sötét palackba tölteni a párlatokat, pálinkákat.
Vajon megromolhat-e az ágyas pálinka?
A választ a leginkább kompetens Nébih adta meg. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei azt mondják: pálinkák esetében a gyártó akár szavatossági időt is meghatározhat, de ehelyett korlátlan minőségmegőrzési időt is megjelölhet.
„A pálinkák esetében a minőségmegőrzési idő feltüntetése szabályozottan használható, választható jelölésnek tekinthető. Elfogadható megoldás a »minőségét megőrzi: korlátlan ideig« jelölés is” – áll a Nébih válaszában.
Azt írják: a vonatkozó rendelet szerint a 10 vagy annál több térfogatszázalék alkoholt tartalmazó italoknál (így a pálinka esetében is) nem szükséges a lejárati dátumot jelölni. Amennyiben egy előállító rá kívánja írni a címkére, hogy a terméke meddig őrzi meg minőségét, úgy a dátumot a rendeletben meghatározottak alapján kell szerepeltetnie. Fontos azonban, hogy amennyiben feltüntetik a minőségmegőrzési dátumot a terméken, akkor annak lejárta után az adott termék kereskedelmi forgalomba nem hozható.
Fontos részlet, hogy ha az előállító a minőségmegőrzési időt dátummal tünteti fel, az azt jelenti, hogy a terméknél addig az időpontig látja biztosítottnak az általa kívánt érzékszervi jellemzőket. Mindez arra utal, hogy a válasz pálinkafüggő, és az ital minősége, íze, illata addig garanciás, ameddig a megadott dátumot el nem érjük.