A városnézéssel perzselő napsütésben és zuhogó esőben sem nyúlhatsz mellé. A meleg elől elbújhatsz a lővéreki erdőben, ha pedig nem vittél magaddal gumicsizmát és esőkabátot, felfedezheted Sopron történelmét az elmúlt nyolcszáz évről mesélő múzeumokban. Persze egy kellemes nyári napon is rengeteg program akad.

Fürdőzz, koncertezz, sétálj a történelmi épületek között.
Tovább olvasomLátnivalók Sopronban
A várossal való ismerkedést Sopron szimbolikus épületével, a Tűztoronnyal érdemes kezdeni. Mai alakját egy 17. századi tűzvész után nyerte el. Erkélyéről egykor őrök pásztázták az alattuk elterülő vidéket, és tűz, idegen katonák vagy bort szállító ismeretlenek esetén riasztották a várost. Ha vállalkozol a 200 lépcső megmászására, a toronyból beláthatod a belvárost, Sopron zöld negyedét, a Lövéreket, sőt tiszta időben az Alpokra is ráláthatsz.
Sopron és a Tűztorony legendája
Réges-régen Sopron majdani városának területét hatalmas erdő borította. Egy nap a környéken élő nemes úrnak agyarral született a kislánya. Szülei meg akartak tőle szabadulni, ezért kitették az erdőbe, ahol az ott lakó szénégető talált rá, felnevelte, közben egy kovács segítségétől az agyarától is megszabadította. Az apa közben megbánta a tettét, és keresni kezdte a lányát, akire nyolc év után talált rá. A szénégetőnek hálából egy kőházat építtetett a kunyhója helyére, ez lett Sopron legelső háza. A telkén épített torony alapjait pedig a lány rakta le felnőttként.
Sopron történelmi emlékei szinte kikerülhetetlenek. A főtér Tűztornyát körülvevő épületek mindegyike műemlék: a 19. század végén épült Városháza, a klasszicista Vármegye háza, a polgárháznak épült Tábornok-ház és a helytörténeti kiállítást rejtő Storno-ház. Rövid sétára a Fő tértől még távolibb utazást tehetsz az időben. A Scarbantia Régészeti Park a római kori Scarbantia fórumának saroképületét, a mellette futó 2. századi utat és lakóépületek maradványait őrzi. A Tűztoronytól az Ó-Zsinagógáig futó Várfalsétányt a több évszázados emlékeket őrző, 4. századtól épített városfal szegélyezi.
Sopronnak nincs klasszikus értelemben vett vára, azoknak viszont, akik rajonganak az impozáns épületekért, nem szabad kihagyniuk a Taródi-várat, aminek a létrejötte a székesfehérvári Bory-váréhoz hasonló. Nevét építőjéről kapta, igaz, Bolondvárként is emlegetik. Taródi István első várát szülei telkén kezdte el építeni 1945-ben, használt faanyagból, amit azután átköltöztetett a Lövérekben található birtokára, miután megnősült. A fát hamarosan kővel cserélte fel. A munkát haláláig folytatta, és csak fiai és alkalmanként egy-egy munkás segített be neki.

Múzeum múzeum hátán
Sopron tobzódik a múzeumokban, amelyek többsége a város történelmét járja körbe. A római kori kőtár a környék ásatásain előkerült scarbantiai kőemlékeket őrzi. Ugyanebben az épületben, a Fabricius-házban találhatók a régészeti kiállítás leletei is, amik az újkőkortól a 17. századig mutatják be a város történelmét. Az első és a második emeleten pedig a 17. és a 18. századi polgári lakáskultúrával ismerkedhetsz meg a bútorokkal és használati tárgyakkal berendezett termekben. Néhány lépésnyire a Fabricius-háztól, a Fő tér 2. szám alatt áll a Patika-ház, ahol egy kétszáz éves patikabelső árulkodik az egykori gyógyászati módszerekről.
Zöld Sopron
Kellemesen langyos, napsütötte hétvégét fogtál ki? Akkor irány a természet. Sopron zöldövezete a Lővérek elnevezésű városrész, ahol ha gyerekekkel vagy, felfedezhetitek az erdei játszóteret, de kipróbálhatjátok a mezítlábas ösvényt is. Érdemes felmászni a mellette álló Károly-kilátóba, ahonnan a városra és a Fertő tóra nyílik kilátás.
A környéken találod a Kőhalmy Vadászati Múzeumot, amely az erdő élővilágát mutatja be. Ezt különben magad is felfedezheted, az erdőben túrázhatsz jelölt turistaúton, sőt biciklire is pattanhatsz, ha inkább a 40 kilométeres kerékpárpályán tekernél.

A városban növénykülönlegességeket is megcsodálhatsz. A 17,2 hektáron fekvő Egyetemi Élő Növénygyűjtemény, vagyis Sopron botanikus kertje 6000 növényfajnak ad otthont, amiket egy vezetett séta során is megismerhetsz.
Programok Sopronban
Ha már mindent tudsz Sopronról és a történelméről, derítsd fel a Soproni Borvidéket és karakteres fajtájából, a kékfrankosból készült borokat. A városban számos borozóban és vinotékában megtalálhatod, de ha kijjebb merészkednél, megismerkedhetsz az olyan helyi borászatokkal is, mint az Iváncsics Pince, a Taschner Bor- és Pezsgőház vagy a Vincellér. Estére pedig válts jegyet a Soproni Petőfi Színház valamelyik előadására. Ne feledkezz meg a fesztiválszezonról sem: június 26. és 29. között olyan fellépők érkeznek a VOLT Fesztiválra, mint Black Eyes Peas, a Parov Stelar, a Punnany Massif vagy a 30Y.
A városon túl
Nem csak Sopronban, a könyéken is rengeteg a látnivaló. Barangold be a fertődi Esterházy-kastélyt vagy a nagycenki Széchenyi-kastélyt. Kirándulj a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban a Fertő-tájon, a Hanságban, a Répce mentén, a Soproni, a Pannonhalmi vagy a Szigetközi Tájvédelmi Körzetben, vagy vállald be a határt átszelő, kétnapos, Fertő tó körüli biciklitúrát.

A dégi kastélyban a Vörös veréb és a Kincsem, a tatai tó partján a Borgiák nyomában.
Tovább olvasom