A Zemplén rengeteg kikapcsolódási lehetőséget rejt függetlenül attól, hogy a lazítós hétvége számodra jó ételeket vagy izgalmas túrákat jelent. Olyan programokat válogattunk össze, amelyek nemcsak feltöltenek a következő hét előtt, de közben megismertetnek a Zemplénnel és különlegességeivel.
Fedezd fel a gönci barackot
Hogy mitől gönci a gönci barack? Merthogy nem attól, hogy kizárólag Göncön szedhető: a Szlovákia határától Miskolcig tartó termőtájon érik be a Hernádtól és a Zempléntől védve, bőséges napsütésben. Az eredetvédett kajszit rengeteg szabály kötelezi, többek között csak hagyományosan, kézzel szedhető, ami után minden adott ahhoz, hogy gönci pálinka készüljön belőle.
Czakó Mónika és férje, Czakó Gábor pálinkaháza Boldogkőváralján varázsol a helyi gyümölcsből minőségi pálinkát, ültetvényeik a zempléni domboldalakra futnak fel. Kóstolóikon hétfőtől péntekig minden nap nemcsak a Bestillo pálinkáival – köztük a gönci barakkal – ismerkedhetsz meg, hanem a pálinkafőzés titkaival is.
Még több gönci barack
Szívesen vennél részt még több kajszis programban? Látogass el július 6. és 7. között a boldogkőváraljai Gönci Barack Vigasságra, fedezd fel a helyi gasztronómiát, vásárolj helyi termelőktől és koncertezz.
Nézz szét Boldogkő várából
Boldogkőváralja az egyik legtöbbet és legszívesebben fotózott várpanorámával büszkélkedik. A zempléni táj fölé nyúló őrtornyáról belátni az alatta futó barackültetvényeket, a falu házikóit és a körben hullámzó hegyek vonulatát. A várat azonban nem csak a tetszetős kilátás miatt érdemes meglátogatni. A kardokból és érmékből álló kiállítást Drugeth Mária, a várúr unokahúga teszi izgalmassá, aki szívesen bevonja a játékba a látogatókat is: vendégeiként bánik velük, és rácsodálkozik fényképezőgépeikre és mobiltelefonjaikra, miközben az épület 12. századtól kezdődő történetéről mesél. Jó időben pedig kóbor lovagjai tartanak bemutatót a vár udvarán.
Április első hétvégéjétől november 3-ig minden hétvégén és ünnepnapon csatlakozhatsz Drugeth Mária idegenvezetéséhez, és szemtanúja lehetsz a lovagi párbajnak. A várba felnőttbelépőt 1300, kedvezményes jegyet 900 forintért válthatsz.
Egyél jót – nem, fantasztikusat – az Anyukám Mondta étteremben Encsen
Az Anyukám Mondta minden túlzás nélkül az egyik legjobb vidéki étterem, ráadásul Boldogkőváraljától kábé negyedóra alatt átautózhatunk Encsre. Az étterem első ránézésre nem túl bizalomgerjesztő – a posta és a sarki bolt közé beékelődött udvarban bújuk meg –, de a küszöböt átlépve csodálatos világba csöppenünk: olyanba, ahol egy étterem is lehet otthonos, a pincérek kedvesek, a helyi és szezonális alapanyagokra támaszkodó ételek pedig felejthetetlenek, ráadásul megfizethetők.
Kirándulj a Megyer-hegyi tengerszemhez
Ha te is a természet embere vagy, érdemes közelebbről is megismerkedned a zempléni tájjal, ugyanis a környéken található Magyarország egyik legszebb természeti csodája, a Megyer-hegyi tengerszem. A Sárospatakhoz közeli Megyer-hegy vulkáni kőzetét a 15. századtól használták malomkőgyártásra. Az itt létesült bánya fejtési gödrében alakult ki a tengerszemnek nevezett tó, amit hetven méter magas sziklafalak vesznek körbe. A tavat a Malomkő tanösvény kerüli meg, a keskeny és kissé meredek útról a vizet is meg lehet közelíteni. Ugyan a túra nem kifejezetten nehéz, a tornacipő helyett mindenképp inkább túrabakancsot vigyél magaddal.
Kalandozz a sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandparkban
Extrém kalandokra vágysz? Akkor irány Sátoraljaújhely, ahol a Zemplén Kalandparkban gyönyörű környezetben feszegetheted a határaidat. A park három szintjén különböző izgalmak várnak: az alsó szinten bobozhatsz, libegőzhetsz vagy beveheted a mászófalat, a középsőn kalandtúrapályák, tubby pályák várnak és tanösvények indulnak, a hegytetőn pedig olyan extrém kihívással nézhetsz szembe, mint a „Sólyom” nevű átcsúszó, amivel 80 km/h-s sebességgel repülhetsz át a zempléni táj felett.
Ha szívesen gyönyörködnél a panorámában, de a csúszást inkább nem vállalod, ezt az utat a „Dongó” libegővel is megteheted. A kalandpark minden nap nyitva tart.
Evezz a Hernádon
Mit szólnál egy kenutúrához a békés Hernádon? Inkább természetközeli lazításról van szó, mint megterhelő vízitúráról, ugyanis a folyó sodrása segít az előrejutásban. A legrövidebb az egynapos táv: 28,8 kilométer – érdemes egy kis elemózsiát is csomagolnod.
Vállalkozhatsz hosszabb kalandra is, és kenuzhatsz 2, 3 vagy akár 4 napot is a Hernádon. Ebben az esetben sátrazhatsz a csillagos ég alatt vagy megpihenhetsz egy vendégházban is.