Az első lépések során teljesen hagyományos módon megfőzzük a sonkát és a tojást. Aztán viszont a főzőlevet nem öntjük ki, hanem felhasználjuk egy zseniális leveshez.
Nálunk minden Húsvétkor hagyományosan ez a leves készül. Édesanyám receptje, ami hosszú évek alatt alakult ilyenné. A lé, amiben a sonka fő, hihetetlenül ízes és értékes, nagy kár lenne kiönteni. (Ha nem szeretnénk rögtön elkészíteni a levest, nyugodtan le is fagyaszthatjuk.)
Először volt egy alaprecept, aztán jött, hogy ne fehér legyen a leves, hanem kapjon egy ízletes piros rántást is, aztán, hogy legyen hozzá sonkalében főtt tojás is.
A gombócok eszméletlenek, gondoljunk csak bele, a krumpli is az ízes sonkalében fő hozzá. Igazán tartalmas, gazdag leves. A gombócok mennyisége rengetegnek tűnik, az is. De mindig elfogy, mert mindenki imádja.
Hozzávalók (a húsvéti sonkához, tojáshoz és a gombócleveshez):
1 kg füstölt sonka (nálam csont nélkül)
10 tojás
A gombócleveshez:
3-4 l víz
4 sárgarépa
3 gyökér
1 kisebb zeller
1 hagyma
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál liszt
1 evőkanál pirospaprika
4 evőkanál olaj
1 csipet só
1 csokor petrezselyem
A gombócokhoz:
1 kg burgonya
25 dkg liszt
1 tojás
1 diónyi vaj
- A sonkát néhány órára vízbe áztatjuk, hogy veszítsen kicsit a sósságából. Ha nagyon durván sósnak ítéljük, vagy nagyon nem bírjuk a sót, akár le is forrázhatjuk, és lehűlés után a vizet leöntve szabadulhatunk meg egy kicsit még több sótól.
- Szóval, leöntjük róla a vizet, felöntjük 3-4 liter tiszta vízzel, és csendes lángon puhára főzzük a sonkát (ha van rajta háló, ne vegyük le).
- Amikor a sonka főzővize felforr, mellétesszük a nagyon alaposan megmosott tojásokat (ha a tojás előtte a hűtőben volt, áztassuk meleg vízbe 10-15 percre, mielőtt a forró lébe tesszük, nehogy szétdurranjanak). A tojások nyugodtan maradhatnak órákon át a sonka mellett, sőt, ki is hűlhetnek a lében azok is. A fehérje barnára színeződik, és teljesen sonkaíze lesz a tojásnak.
- Ha megfőtt a sonka, hagyjuk a levében kihűlni. A kihűlés után a sonkát, tojást is kivesszük, félretesszük. A sonkalé tetejéről leszedjük a zsírt, felforraljuk. (Ha mégis szétdurrant volna egy tojás, csak szűrjük le.) Eddig a lépésig akár előző nap is előre dolgozhatunk.
És most jöjjön a gombócleves!
- A sonkalében megfőzzük a felkarikázott zöldségeket, az egészben hagyott hagymát, fokhagymát, és az egészben hagyott, megtisztított burgonyákat.
- Ha megfőtt a krumpli, kiszedjük a levesből, hagyjuk teljesen kihűlni. A hagymát és a fokhagymát kidobjuk. Ameddig hűl a krumpli, elzárjuk a lángot a leves alatt.
- Elkészítjük a burgonyagombócokat. A krumplit áttörjük krumplinyomóval (sózni nem kell, mert elég sót szívott magába a sonkaléből), beledolgozzuk a lisztet, a tojást és a vajat. Épp csak addig gyúrjuk a tésztát, amíg összeáll. Nedves tenyérrel kis gombócokat (kisebb dió méretűeket) gömbölyítünk a tésztából.
- A levest visszatesszük a lángra.
- Elkészítjük a rántást a leveshez. Egy kisebb lábasban olajat hevítünk, belekeverjük a lisztet és a csipet sót, zsemleszínűre pirítjuk. Levesszük a tűzről a lábast, belekeverjük a pirospaprikát is. Felengedjük egy kicsi hideg vízzel, simára keverjük. A levesbe keverjük a rántást.
- Felforraljuk a levest, ha forr, beleengedjük a gombócokat. Addig főzzük, amíg a gombócok feljönnek a leves tetejére. A felaprított petrezselymet a leves tetejére szórjuk, elzárjuk a lángot.
- A főtt sonkával, tojással és tejföllel tálaljuk.