Napi tízezret keresnek flakonozással: visszaváltják az üveget, amit más kidob

mohu automata palack üveg
Olvasási idő kb. 2 perc

Azok, akik esténként bejárják Budapest belső kerületeit, 10 ezer forintot vagy akár több pénzt is kereshetnek az ott kidobott üvegek visszaváltásával. Terézvárosban gondokat is okoz a jelenség.

Az RTL Klub készített riportot a flakonozókról: ugyan az újfajta üvegvisszaváltási rendszer még csak pár hónapja működik, külön szó is van már azokra, akik felismerték, nagyon sokan dobják a darabonként 50 forintot érő, visszaváltható aludobozokat és plasztikpalackokat a szemetesekbe.

A flakonozás egyre gyakoribb pénzkereseti mód

A riport szerint az Andrássy út, illetve a hatodik kerület mellett a Margitsziget kedves vadászterülete a flakonozóknak. Olyan helyeket keresnek, ahol sok külföldi fordul meg: nekik az az ötven forint nem jelent sokat, vagy akár nem is tudják, pontosan hogy működik a rendszer, így egyszeren eldobják a palackokat, amelyeket ők aztán kiforgatnak a kukákból. Persze vannak helyi lakosok is, akik úgy érzik, nem éri meg bajlódni visszaváltással, menjen inkább szemétbe az üveg. 

Pénzkereseti lehetőséget is jelent sokaknak a visszaváltás
Pénzkereseti lehetőséget is jelent sokaknak a visszaváltásHegedüs Róbert / MTI

Az sem gond, ha valamelyik sérült:

vagy szájjal fújják fel azokat, vagy elviszik egy benzinkútra, és ott kompresszorral igyekeznek eredeti állapotába visszajuttatni azt.

Egy esti, néhány órás műszak másnapjának reggelén annyi a dolguk csak, hogy keressenek egy olyan automatát, amelyikbe befér a nagy mennyiségű palack.

A visszaváltásból sokféleképp lehet pénzhez jutni

Mindez azonban a VI. kerületben gondokat is okoz. Egyrészt sokan a konténerekből, kukákból kiszedett, átkutatott szemetet nem helyezik vissza a tárolóba, így az az utcán marad, onnan kell feltakarítani. 

Másrészt a rengeteg takarítanivaló mellett az is gond, hogy a kukákat feltépik, károkat okoznak abban, a kerület így már arra kéri lakóit, inkább a kuka mellé tegyék ki a palackokat, amelyek így egyszerűen megszerezhetők.

A flakonokból sokan, sokféleképpen próbálnak extra bevételhez jutni: vannak, akik a vissza nem váltható üvegekre generálnak vonalkódot, és így jutnak extra pénzhez, mások pedig csak lemásolják azt. Szlovákiában több pénzt lehet kapni egy visszaváltható üvegért, így akadnak olyanok is, akik a magyar üvegekre szlovák vonalkódot ragasztanak, majd amikor átmennek egy nagybevásárlás miatt északi szomszédunkba, ott beváltják a hamisított palackokat, és nagyobb hasznot hajtanak ezzel, mint ha itt tennék meg ugyanezt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek