Az idei február a megszokottnál sokkal melegebb volt, 8 fok feletti átlaghőmérséklettel köszöntött be a tavaszias idő. Sorra dőltek a melegrekordok, ami azt vetíti elő, hogy a nyár idén már tavasszal elkezdődhet.
1901 óta egyetlenegyszer sem fordult még elő az időjárással kapcsolatban az, ami idén. A klímaváltozás következtében az 1980-as évektől kezdve egyre melegebbek a telek, a nyarak, a tavaszok és az őszök is. A Klímapolitikai Intézet összefoglalója szerint a tendencia a következő évtizedekben sem csillapszik majd.
Rekordokkal köszöntött ránk a tavasz, hamarabb jön a nyár is
Bár a tavalyi és idei év rekordmeleg időszakai az El Niño hatásának is köszönhetőek, a jelenség egyre általánosabbá válik. Mivel az extrém időjárási jelenségeket hozó „Kisfiú” a tavasz végétől fokozatosan gyengül, Európa időjárását a nyár folyamán nem fogja jelentősen befolyásolni, azonban várhatóan így is a megszokottnál hamarabb érkezik a nyár is, és melegebb lesz a hőmérséklet.
„Az előzetes becslések szerint Európa nagy részén (észak kivételével) a februári átlaghőmérséklet legalább 2 Celsius-fokkal volt magasabb a normálnál. Közép- és Délkelet-Európa egyes részein pedig 4–6 Celsius-foknál is magasabb az eltérés a normál értékhez képest, akárcsak Magyarországon” – áll az Matthias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézetének összefoglalójában.
Idén a rekordenyhe februárt követően a március is hőmérsékleti csúcsokkal indult. Az ECMWF globális időjárási- és éghajlati előrejelző modell legvalószínűbb szezonális előrejelzése szerint szinte egész Európában, így Magyarországon is az átlagnál melegebb tavasz várható, és a kontinens nagy részén elérheti akár a 3 Celsius-fok feletti anomáliát is a hőmérsékleti átlagok emelkedése.
Idén a 25 Celsius-fok feletti, úgynevezett nyári napok száma az átlagosnál magasabb lehet tavasszal, májusban pedig már kora nyári hőhullámokra is számíthatunk.
Esőre áll majd az április
A csapadék szempontjából 2024-ben örülhetünk, ugyanis az átlagnak megfelelő tavaszra készülhetünk, jövőre viszont újabb száraz időszak kezdődhet Közép-Európában. Az Alpokban és a Kárpátokban a megszokottnál magasabb hőmérséklet miatt intenzív hóolvadás lesz, ami mindenképpen gyorsítani fogja az elmúlt évekre jellemző, Közép- és Nyugat-Európában megfigyelhető talajkiszáradást. A Kárpát-medencében április lehet a három tavaszi hónap közül a legcsapadékosabb.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés