Ha ezt kéri egy rendőr, soha ne engedelmeskedj neki

rendor-keres-530053554
Olvasási idő kb. 3 perc

Rendőrnek adta ki magát, valójában azonban csaló volt az a férfi, aki elkérte egy nyugdíjas asszony netbanki adatait, és közel 3,5 millió forintot emelt le áldozata számlájáról.

Rendkívül csalafinta módon kitervelt és kivitelezett, aljas csalásnak esett áldozatul egy nyugdíjas asszony. Az egész meglehetősen ártatlanul kezdődött: felhívta egy ember, aki bankbiztonsági szakemberként mutatkozott be, és arra figyelmeztette a nőt, hogy szokatlan tranzakciókra figyeltek föl a számláján.

Ilyet igazi rendőr sosem kér

A furmányos trükk ezután következett: közölte kiszemelt áldozatával, hogy átadja a telefont egy rendőr kollégájának. A vonal végén a második csaló őrnagyként mutatkozott be, majd biztonsági okokra hivatkozva elkérte a nyugdíjas asszony netbanki adatait. Ezután arra is rávette a hölgyet, hogy hagyjon jóvá számítógépén egy engedélykérőt, amelyet elmondása szerint a rendőrség kiberbűnözési osztálya küldött. Sejtelme sem volt szegény asszonynak, hogy

valójában távoli hozzáférést biztosított a bűnözőknek, vagyis teljesen átengedte az ellenőrzést gépe fölött.

A csalóknak ezután már könnyű dolguk volt, hiszen semmi sem állt annak útjában, hogy kitakarítsák a nő bankszámláját, közel 3,5 millió forintot zsákmányolva. Az asszony – amikor észrevette, mi történt valójában – feljelentést tett a Kapuvári Rendőrkapitányságon.

A furcsa, rendkívüli kérések mindig legyenek gyanúsak – akkor is, ha látszólag egy rendőrtől érkeznek
A furcsa, rendkívüli kérések mindig legyenek gyanúsak – akkor is, ha látszólag egy rendőrtől érkeznekboonchai wedmakawand / Getty Images Hungary

Így szűrheted ki a csalókat

A rendőrség az eset kapcsán figyelmeztet: a csalók a hatóság nevével visszaélve telefonon, e-mailben vagy SMS-ben próbálják rávenni kiszemelt áldozatukat arra, hogy letöltsön egy AnyDesk nevű alkalmazást, amelynek révén teljesen kiszolgáltatja magát, adatait és pénzét a csalóknak.

A bűnözők konkrét történetei és módszerei folyamatosan változnak, ám van pár olyan elem, amely időről időre visszatér, és amelyek ismerete segíthet abban, hogy kiszűrd a rosszindulatú megkereséseket. Ezekre érdemes odafigyelni:

  • Soha ne add ki ismeretleneknek a bankkártya- és a netbanki belépési adataidat! A pénzintézetek az ügyintézés során soha nem kérik az ügyféltől ezeket az információkat, és a rendőrök sem.
  • Előfordulhat, hogy a bank valóban olyan pénzmozgást észlel az ügyfél számláján, ami gyanúra adhat okot. Ilyen esetben felveszik az ügyféllel a kapcsolatot, és csak az adott tranzakcióra vonatkozóan kérnek megerősítést, hogy az teljesülhet-e, és ekkor is történik ügyfél-azonosítás.
  • A valódi banki alkalmazottak telefonon soha nem adnak utasítást semmilyen átutalásra az ügyfélnek!
  • Ismeretlen eredetű programot soha ne telepíts vagy tölts le a számítógépedre, telefonodra, bárki is javasolja azt! Ilyet a bankok vagy rendőrök soha nem kérnek az ügyfelektől, és arra sem kötelezik őket, hogy a netbankot használják. A csalók legtöbbször az AnyDesk vagy a TeamViewer elnevezésű applikációkkal követik el a bűncselekményeket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek