A Bankmonitor kiszámolta, mennyi lehetne most az átlag magyar nyugdíj, ha nemcsak az inflációt, hanem a béreket is követné az összege.
A magyar nyugdíjemelési rendszer inflációkövető, a nyugdíjakat és nyugdíjszerű ellátásokat minden év januárjában emelik. A költségvetési törvény ebben az irányadó, az adott évre tervezett fogyasztói áremelkedés, azaz az infláció mértékével emelkedik az összeg évről évre. Ennek megfelelően idén januárban például 6%-os nyugdíjemelésben részesültek a jogosultak.
Mi lenne, ha a béreket követné a nyugdíj?
A tervezett infláció azonban sok esetben elmarad a ténylegestől, így a reálérték csökkenhet. Mint azt a lap írja, ilyen esetben a kormány köteles évközi nyugdíjkorrekciót végrehajtani, melyet novemberben egész évre visszamenőleg egy összegben kifizetnek a nyugdíjasok számára.
Az évközi nyugdíjkorrekció mértékét az adott év januártól augusztusig terjedő időszakának inflációs tényadatai alapján, egy becslés során állapítják meg. A kormány becslést készít az egész évre ténylegesen várható inflációra, a várható különbözetet pedig novemberben kifizeti a nyugdíjasoknak – hangsúlyozzák.
A bérkövető módszer értékállóbbá teheti a nyugdíjakat
Volt már példa a hazai gyakorlatban arra, hogy a bérek emelkedését és az inflációt együttesen figyelembe vették a nyugdíjemelés összegének meghatározásakor. 2001-től 2010-ig a köznyelvben svájci indexálásnak nevezett módszert alkalmazták, amely 50%-ban az inflációt, 50%-ban pedig a béremelkedés ütemét vette figyelembe a nyugdíjemelés mértékének megállapításakor. 2012 óta azonban kizárólag az árak emelkedését követik a nyugdíjak, miközben a bérek egyre nagyobb ütemben nőnek.
A Bankmonitor 2013-tól kezdődően összegezte, hogy miként emelkedett volna az átlagnyugdíj, ha minden évben 50-50%-ban az adott évben magasabbik infláció és az adott évi bérnövekedés nagyságától függően emelték volna a nyugdíjakat.
Ez alapján a mostani 231 ezer forint helyett körülbelül 252 ezer forint lenne az átlagnyugdíj, azaz minden nyugdíjasnak nagyjából 9,3%-kal több lenne a juttatása. Ez nagyságrendileg akkora pluszkiadást jelentene, mintha most bevezetnék a 14. havi nyugdíjat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés