Honlapján tájékoztat a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium az anyakönyvezéssel összefüggő törvények módosításával kapcsolatban.
Társadalmi egyeztetésre tesz javaslatot a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium annak érdekében, hogy kiküszöbölje az anyakönyvezéssel kapcsolatos eltéréseket. A családi nevek korrekciója mellett változások jöhetnek az utóneveknél is.
Változik a nevek anyakönyvezése
A minisztérium március 26-ig várja az észrevételeket az anyakönyvezéssel összefüggő tervezett törvénymódosítására. Az új törvényjavaslat szerint azoknál a magyar állampolgároknál, akik 1953. január 1. után születtek, a családi nevek korrekciójára új szabályok lépnek életbe. A változás a kötőjel használatát és a megkülönböztető betűjel eltörlését, továbbá a ragadványnévre vonatkozó rendelkezéseket is érinti.
Azok, akiknek korábban az anyakönyvekbe került a nevükben szereplő „ä” betű, majd a későbbiekben mellőzték azt, és emiatt eltérő névvel szerepelnek a különböző nyilvántartásokban, a jogszabály módosításával kérheti a saját vagy az egyenes ági felmenőjük születési anyakönyvi bejegyzésébe bejegyzett „ä” betű bejegyzését. Ha az érintett nem nyilatkozik, vagy nem viselné tovább eredeti formájában, automatikusan mellőzik a magyar ábécében nem szereplő betűt a nevéből.
A keresztnevek száma limitált lesz
Legfeljebb kettő utónevet anyakönyvezhetnek a továbbiakban. Akinek a korábbi anyakönyvében ennél több utóneve van, döntenie kell majd, hogy melyik kettőt jegyezzék be okmányaiban. A jövőben a javaslat szerint a halotti anyakönyvi kivonatokat azok keletkezését követően 30 év után lehet majd kutatni, ugyanez a születési anyakönyv esetében 110, házassági anyakönyvnél 86 év lenne.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés