Az Europol pénteken számolt be a közelmúlt nagyszabás akciójáról, mely során 25 európai ország nyomozói 85 műkincskereskedőt és -vásárlót állítottak elő. Több tízmillió euró értékben, több mint 6400 lopott, vagy illegális kereskedelemben értékesített műkincset foglaltak le tőlük Európa-szerte.
Amint arról az MTI beszámolt, a Pandora VIII nevű nemzetközi művelet során a résztvevő országok hatóságai több ezer ellenőrzést végeztek Európa repülőterein, a kikötőkben és határátkelőhelyeken, valamint aukciósházakban, múzeumokban és magánlakásokban.
Műkincsrablókat füleltek le
A mintegy 6500 illegális műtárgy között olyan érdekességek is akadtak, mint például az Ukrajna területéről elveszett szkíta aranykincs. A 11 tárgyból álló, lopott régészeti lelet együttes becsült értéke több mint 60 millió euró, azaz 23,5 milliárd forint. A szkíta kincsekre a spanyol és az ukrán szervek közös akciója bukkant. A córdobai hatóságok több múzeum és régész közreműködésével egy körülbelül 350 tárgyból álló magángyűjteményt is lefoglaltak, benne különböző régészeti korszakok kerámia és fém műkincseivel.
Egyházi műkincseket is találtak
A román rendőrség munkatársai egy 1850-1880 között készült fa ikonosztázra bukkant, amit korábban egy romániai templomból loptak el. A tolvajok online próbálták értékesíteni.
Acseh rendőrség is lopott egyházi kincsekre lelt, megtaláltak egy 1658-1660 között született Szent Bertalan-szobrot, amit még 1994-ben a Ceske Budejovice egyik kápolnájából tulajdonítottak el. A bolgár vámhivatal pedig 432 darab, Törökországból származó történelmi érmét foglalt le, amiket Franciaországba akartak csempészni.
A lengyel hatóságok online ellenőrzés során bukkantak egy 229, részben elefántcsontból készült műtárgy együttesre, amit egy régiségboltban foglaltak végül le. Az elefántcsont tárgyak értéke összesen 140 ezer euró, vagyis 55 millió forint. Az érintett országokban összesen mintegy 113 büntető- és 137 közigazgatási eljárást indítottak. A folytatódó nyomozások során további előállítások és lopott, vagy illegális kereskedelemből származó műkincsek lefoglalása várható.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés