Aranyat találtak a Dunában

GettyImages-813603996
Olvasási idő kb. 3 perc

Van, aki már több mint negyven éve tesz szert fizetéskiegészítésre ezzel a westernfilmekből és olvasmányélményeinkből ismert izgalmas tevékenységgel. A szakértők szerint van keresnivalónk a Dunában.

Egészen az őskorig nyúlnak vissza ismereteink, melyek szerint Magyarország azóta is Európa egyik leggazdagabb aranymosó vidéke. Leginkább Erdély, a Kisalföld és a Muraköz érintett: a mosással kinyerhető fövenyarany legnagyobb hazai koncentrációi a Duna és a Dráva mentére tehetők – írja a hellovidek.hu.

Ezt használja ki az a gönyűi nyugdíjas férfi, aki több mint negyven éve jövedelemkiegészítésként, egy néprajzkutató útmutatásai alapján, rendre aranyt mos a Dunából. Ha a mesebeli gazdagság el is maradt ez idáig, az aranymosásból azért eddig is csurrant-cseppent egy kis nyugdíjpótlék minden esztendőben.

Magyarország valóban gazdag aranymezőnek ígérkezik.

Varga István, a Hun-Bányászat Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Kft. ügyvezető igazgatója a hellovidek.hu-nak már 2023 őszén beszámolt arról, hogy számításaik szerint

mintegy ezer tonna arany és szintén ezer tonna ezüst pihenhet a Börzsöny hegység nagyjából 150 méteres mélységében.

Azt 1000 tonna arany azért is megdöbbentő adat, mert például a Magyar Nemzeti Bank aranykészlete mindössze 100 tonna. A Börzsönyben rejlő arany- és ezüsttartalék értéke 59 milliárd eurót tehet ki, de a bányászatban 2006 óta elmélyült, nagyszabású aranybányatervekkel rendelkező mérnök-közgazdász a hellovidek.hu-nak azt is elárulta még tavaly, hogy egy koncessziós bányászati jog elnyerését követően mintegy 42 és fél év alatt 9000 tonna arany és 9000 tonna termés ezüst kitermelése válhatna lehetővé.

Ugyan Magyarország európai aranynagyhatalom lehetne, ilyen fogásra egy amatőr aranymosó se számítson
Ugyan Magyarország európai aranynagyhatalom lehetne, ilyen fogásra egy amatőr aranymosó se számítsonAnadolu / Getty Images Hungary

Az államadósság helyzetére is választ adó grandiózus tervek megvalósulásáig már most is találni az interneten befizethető olyan lehetőségeket, melyek néhány órás program keretein belül pár ezer forintért megtanítják az aranymosás csínját-bínját, és felvillantanak egyes lelőhelyeket is. Noha a hatályos törvények értelmében a föld minden ásványkincse az állam tulajdona, a kézi aranymosásra nem vonatkozik a bányatörvény. Éppen ezért, az adott terület kezelőjétől engedélyt kérve még akár haza is vihetők a szórakoztató programon „megkeresett” aranyrögöcskék. Ezt az engedélyt a Duna partszakaszainak többsége esetén a helyi vízművektől, míg a Balaton-part esetében általában az adott településtől kell bekérni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek