Borzasztóan bánnak jelszavaikkal a magyarok: két főbűn érint tömegeket

GettyImages-1485140381
Olvasási idő kb. 3 perc

A magyarok háromnegyede szerint időnként meg kellene változtatnunk az internetes felületeken használt jelszavainkat, saját tanácsukat azonban még ők sem feltétlenül fogadják meg. A lakosság harmada nem szokta módosítani jelszavait a legfrissebb adatok szerint.

A soha nem változtatott jelszó mellett egy másik komoly hibát is sokan elkövetnek, ez pedig nem más, mint hogy karakterről karakterre megegyező jelszavakat használnak az összes internetes felületen. Nem nehéz megérteni, ez a gyakorlat miért kontraproduktív: ha valahol kiszivárog jelszavuk, azzal minden általuk használt felületre be lehet már jutni.

Az OTP Mobil készítette a felmérést, amely szerint a megkérdezettek 29 százaléka úgy véli, az évi egy jelszócsere elegendő, 17, illetve 18 százaléka a félévente, valamint negyedévente frissített jelszavakban hisz. 12 százalék meglehetősen tudtatos magatartásról árulkodó módon azt gondolja, minden egyes hónapban módosítani szükséges a jelszavakon.

A kétfaktoros hitelesítés használata jó jelszóerősítő gyakorlat
A kétfaktoros hitelesítés használata jó jelszóerősítő gyakorlatd3sign / Getty Images Hungary

A magyarok 14 százaléka viszont ha egyszer kitalált egy jelszót, ahhoz ragaszkodik, és soha nem változtatja meg azt.

Érdekesség, hogy az online térben legaktívabb, 18-39 éves korosztályon belül kiemelkedően magas azok aránya, akik sosem bajlódnak jelszócserével: 37 százalék vallott így. 

Külön rákérdeztek az internetes vásárláshoz használt felületek és a jelszavak kapcsolatára is. Az interneten vásárlók ötöde minden felületen ugyanazt a belépési kódot használja, mindössze 7 százalék változtatja meg azt legalább bizonyos időközönként. 

16 százalék mondhatja el magáról azt, hogy ahány felületen aktív, annyi jelszóval rendelkezik.

Az erős, jó jelszóval kapcsolatos ismeretek terén elméletben jól állunk: a lakosság fele szerint fontos a 12 karakterből álló, speciális karatert, számot, kis- és nagybetűt is tartalmazó jelszó használata. Mindössze 10 százalék vallott arról, hogy könnyen kikövetkeztethető jelszót választ. A magyarok negyede jelszószéfet is használ - 23 százalék ugyanakkor nem tudja, hogy mit takar ez a kifejezés. 

A biztonságos jelszavakat szakértők szerint a következők jellemzik:

  • egyedi és erős
  • nehezen kikövetkeztethető, akár jelszógenerátor alkotta
  • nem újrafelhasznált, más felületen még nem volt hozzád köthető
  • legalább negyedévente cserélt
  • kétfaktoros hitelesítés is kapcsolódik hozzá

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek