Ha ilyen jelszavad van, pillanatok alatt feltörik, azonnal változtasd meg

jelszo-biztonsag-2148312514
Olvasási idő kb. 3 perc

Rendkívül fontos kérdés, hogy milyen jelszavakat használunk eszközeinkhez, applikációinkban, előfizetéseinkhez. Noha a bonyolultabb jelszavak megjegyzése meglehetősen nagy nyűg, csak ezek nyújtanak kellő biztonságot – az egyszerűbbeket néhány másodperc alatt feltörik a hekkerek.

A jelszavakat mindenki utálja: ma már rengeteget kell belőle megjegyezni, elfelejtésük pedig komoly problémákkal, de legalábbis kellemetlenségekkel járhat. Épp ezért sokan választják azt a megoldást, hogy minél több helyen ugyanazt azt a könnyen megjegyezhető betű- vagy számsort használják, ám ennek komoly biztonsági kockázatai vannak – derül ki a Parameter írásából

2023-ban roppant mértékben nőtt az ellopott e-mail címek és jelszavak mennyisége, így különösen fontos a biztonságos jelszavak használata. „Sok internetfelhasználó többször is ugyanazt a jelszót használja különböző fiókokhoz és szolgáltatásokhoz, és bejelentkezési adatait közvetlenül a böngészőben tárolja, ami növeli a sebezhetőséget” – mondta Beatrice Rubini, a szlovákiai hitelnyilvántartások működtetését is biztosító CRIF cég kiberbiztonsági igazgatója.

Ha nem elég biztonságos a jelszó, akár egy másodperc is elég a feltöréséhez
Ha nem elég biztonságos a jelszó, akár egy másodperc is elég a feltöréséhezboonchai wedmakawand / Getty Images Hungary

Nem használunk elég biztonságos jelszavakat

Az egyszerűbb jelszavakat a hekkerek ma már néhány másodperc alatt feltörik. Ilyenek például a könnyen kitalálható számsorok: az „123456”, az „123456789” és az „12345”. Ezek lényegében nem sok védelmet nyújtanak. Szlovák adatok szerint oppant népszerűek a keresztnevekből alkotott jelszavak, így a „martin”, a „monika” és a „dominika”, valamint sokan használtak más egyszerű szavakat is, mint például a „onedirection”, a „wattpad”, a „mamina” és a „password”.

Magyarországon sem túl jó a helyzet a jelszavak megválasztásával kapcsolatban. Hazánkban 2023-ban az öt leggyakrabban használt jelszó mind olyan volt, amellyel roppant könnyű dolga lenne a hekkereknek.

Az öt leggyakoribb jelszó Magyarországon 2023-ban:

  1. 123456
  2. 12345
  3. 123456789
  4. qwerty
  5. 12345678

A lista folytatásában sem sokkal jobb a helyzet. Olyan kifejezéseket találunk, mint a „jelszo”, az „attila”, a „szerelem”, a „samsung”, a „lacika” és a „tomika”. Persze nemzetközi viszonylatban sem jobb a helyzet, hiszen a NordPass által összeállítottt lista élén a „password” (jelszó) kifejezés szerepe, amelyet az „123456”, az „123456789”, a „quest” és a „qwerty” követ. Ezeknek a jelszavaknak a biztonságát jól mutatja, hogy a Magyarországon használt 200 leggyakoribb jelszóból 76 egy másodpercen belül feltörhető. Arról, hogy hogyan védheted meg digitális életed a csalóktól és hekkerektől, a Dívány is írt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek