Ezt még a kemény fagyok beállta előtt meg kell tenned, különben sok pénzt fizethetsz

fagy pénz
Olvasási idő kb. 6 perc

Íme 5+1 pénztárcabarát lépés, hogy megelőzhesd a fagykárokat. Azt is kiszámoltuk, mekkora összegre rúghat a fizetnivaló, ha beüt a krach.

Az elmúlt időszak havazásával már kimutatta kicsit foga fehérjét a tél, így legfőbb ideje, hogy gondoskodj kerted vízellátásáról is. A fagyos hónapok alatt ugyanis komoly károk keletkezhetnek, ha nem megfelelően készíted fel a kerti csapot és az öntözőrendszert. De ne aggódj, ebből a cikkből mindent megtudhatsz arról, hogyan előzd meg, hogy sok pénzedbe kerüljön a tél, amikor amúgy egy csepp vizet sem locsolnál el. 

A fagy mértéke és a fizetendő pénz nem egyenesen arányos

A hatályos jogszabályok szerint a fagyás miatt elfolyt vizet, a mérőcsere költségeit és a szétfagyott, nem javítható vízmérő cseréjét a felhasználóknak kell megfizetnie, ugyanis az ő kötelezettsége a vízvezeték-rendszer és a vízmérő megfelelő védelméről gondoskodni. Íme a legfontosabb lépések, hogy a tél elmúltával ne kelljen mélyen a pénztárcádba nyúlni.

Komoly pénzekbe kerülhetnek a fagykárok, jobb megelőzni őket
Komoly pénzekbe kerülhetnek a fagykárok, jobb megelőzni őketYevhenii Orlov / Getty Images Hungary

1. Elzárás és víztelenítés

Az első lépés, hogy megszünteted a kerti csapok vízellátását. Miután elzártad a vizet, nyisd ki a csapokat, hogy az összes víz kifolyjon belőlük! Egy susogó hang fogja jelezni, ha a rendszer teljesen kiürült.

2. Szifonok és szelepek ellenőrzése

Ellenőrizd a kerti csapokhoz tartozó szifonokat és szelepeket is! Bizonyosodj meg arról, hogy nincsenek-e szivárgások, és ha szükséges, cseréltesd ki a hibás alkatrészeket. A szelepeket is nyisd ki, hogy a víz teljesen kifolyjon! 

3. Öntözőrendszer karbantartása

Az automata öntözőrendszerek esetében fontos, hogy az összes zónát egyesével víztelenítsd, és figyelj oda, hogy ne maradjon víz a mágnesszelepeknél és a szórófejeknél sem, mert ha ott megfagy, akkor szétfeszíti azokat, így a tavaszi újraindításkor nem egyenletesen szórja majd a vizet, hanem orrán-száján ömleni fog belőle. Ha van lehetőség, használj kompresszort, hogy biztosan minden maradék víz távozzon a rendszerből! Ehhez már az elején áramtalanítani kell a szivattyút, a végén pedig kikapcsolni a vezérlőt.

4. Fogyasztás-ellenőrzés

Ellenőrizd a vízmérő állását az elzárás előtt és utána is, hogy megtudd, valóban jól csináltál-e mindent, mert a tévedésnek itt szó szerint nagy ára lehet. Ha forog a vízmérő csillagkereke akkor is, amikor elvben el van zárva a csap, vagy ha egy későbbi ellenőrzésnél azt látod, hogy szilánkosra tört a vízmérő üvege, esetleg eldeformálódott a számlálószerkezet, az azt jelenti, hogy valami hiba csúszott a gépezetbe.

5. Hőszigetelés

A vízaknában is téliesíteni kell, hogy megvédd az ott lévő a vezetékeket, az elzárókat és a vízórát az elfagyástól. Használj csőszigetelő anyagokat vagy takard be őket jó vastagon, és tegyél polisztirol lapot, például hungarocellt a tetejére, hogy az esetleg föntről beszivárgó víz se fagyhasson rá a sérülékeny részekre.

+1 Eszközök és tartozékok tárolása

Ne feledkezz meg a kerti eszközök és tartozékok tárolásáról sem! A locsolókat, öntözőfejeket és csatlakozókat helyezd száraz helyre, hogy ne károsodjanak a hideg időjárásban!

Nem kizárt, hogy az elfagyó kerti csapok miatt akár az egész rendszert cserélni kell
Nem kizárt, hogy az elfagyó kerti csapok miatt akár az egész rendszert cserélni kelld3_plus D.Naruse Japan / Getty Images Hungary

Ennyi pénzed bánja, ha bekövetkezik a baj

Ezekkel az egyszerű lépésekkel sok kellemetlenséget és költséget spórolhatsz meg. Ugyanis az elfagyó csövek, kerti csapok, vagy akár a vízmérő is olyan komoly problémákat okozhat, amelyek miatt akár az egész rendszert cseréltetned kell. Ráadásul a fagyás következtében kialakuló vízszivárgás folyamatosan növelheti a vízszámlát, ameddig el nem hárítod a problémát. Hogy ez összegszerűen mennyit jelent, ahhoz tekintsd át itt következő kalkulációnkat, amelyet a Fővárosi Vízművek adatai alapján állítottunk össze.

  1. Elfagyott öntözőcső cseréje:
    • Egy átlagos kerti öntözőrendszer csöveinek pótlása 3 000–10 000 Ft/méter 1–3 méter hosszúságban.
    • Munkadíj: 10 000–25 000 Ft attól függően, mekkora a sérült szakasz.
  2. Kerti csap cseréje:
    • Új csap ára: 6 000–15 000 Ft mérettől és típustól függően.
    • Szerelési költség: 10 000–20 000 Ft.
  3. Elfagyott vízmérő cseréje:
    • Új vízmérő: 16 878 Ft 20 mm átmérőig.
    • Üzembe helyezés díja: 18 85723 506 Ft attól függően, hogy munkaidőben vagy azon kívül végzik el a munkát.
    • Új eszköz regisztrációs díja: 4 383 Ft/fogyasztási hely.
    • Hitelesítés díja: 30 100 Ft.
    • Plombálás és műszaki ellenőrzés díja: 25 654 Ft.
  4. Elfolyt víz okozta költségek:
    • Ha kerti csapról van szó, csatornadíjat nem kell fizetni, de a víz árát igen, ez 219 Ft/m³.
    • Ha csak 1 liter/óra sebességgel folyik el a víz, az 0,024 m³/nap, ami havi szinten alacsonynak tűnő 158 Ft plusz költséget jelenthet, de nincs garancia rá, hogy ilyen kis mennyiség szivárog el a rendszerből, ha a fagy nagyobb pusztítást végez.

Mindebből az látszik, hogy még egy kisebb fagyás is akár 100 ezer forintos kiadást jelenthet, mivel bizonyos díjak megfizetését akkor sem lehet elkerülni, ha csak rövid vezetékszakasz sérül. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy általában minden szaki díjat számít fel a kiszállásért, nem célravezető tehát külön megnézetni, és utána eltöprengeni azon, mikor és hogyan tovább, hanem jobb egy kalap alatt elintézni mindent. 

Még a jólétet is lehet forintosítani. Ha kíváncsi vagy, mennyibe kerül a minőségi élet Magyarországon, ide kattintva erről is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek