Változás a bíróságokon: mostantól másképp védenek az ügyvédek

GettyImages-1437811859
Olvasási idő kb. 3 perc

Több változást is hoz a bírósági tárgyalásokon a március elején életbe lépett büntetőeljárási törvény módosítása.

A változás az ügyvédi munkát is érinti, emellett azonban módosul a büntetések végrehajtása is.

Mostantól online, vagyis internetes videóhíváson keresztül is képviselhetik az ügyfeleiket a védők a bírósági tárgyalásokon – többek között ez derült ki a március 1-jén hatályba lépett büntetőeljárási törvény módosításából. Amint azt az Index megírta, a változás értelmében, ha az ügyvéd székhelye és a tárgyalás helyszíne nem ugyanabban a vármegyében van, a bíróság, az ügyészség és a nyomozóhatóság csak különös indokkal utasíthatja el, hogy a védő távolról védje az ügyfelét.

A bírósági tárgyaláson már a távolból is képviselheti a védő az ügyfelét
A bírósági tárgyaláson már a távolból is képviselheti a védő az ügyfelétChris Ryan / Getty Images Hungary

Újdonság az is, hogy a tárgyaláson ezentúl nem lesz kötelező a jegyzőkönyvvezető személyes jelenléte sem, ha arról hangfelvétel vagy hang- és képfelvétel készül – a jegyzőkönyvet ezek alapján kell nyolc napon belül elkészíteni. Márciustól a védő a szakvélemény ismertetése után nem kérheti automatikusan a tárgyalás elnapolását sem: noha korábban a bíróságnak kötelező volt ezt engedélyezni, az új szabály szerint a bíró dönthet úgy, hogy nem idézi be a szakértőt, ha nem tartja szükségesnek a jelenlétét. 

Ezentúl a nyomozóhatóságnak nem kell előzetes bírói engedélyt kérnie a vagyontárgyak zár alá vételéhez sem, ha úgy ítéli meg, hogy a bírósági határozathozatallal eltöltött idő veszélyeztetné a nyomozás sikerességét. 

A Magyar Helsinki Bizottság tájékoztatójából az is kiderül, hogy március 1-től változott az elítéltek büntetés-végrehajtási intézeten belüli besorolása is:

az elítélteket 1-től 5-ig kategóriákba sorolják, és mindenki azoknak megfelelően részesülhet előnyökben.

Ez már azokra az elítéltekre is vonatkozik, akik március 1-je után kezdik meg a büntetésüket, azokat azonban, akik már ezelőtt is börtönben voltak, legkésőbb május 30-ig átsorolják. Megmaradnak az eddigi végrehajtási fokozatok is, de csak az elítéltek kezdeti besorolásának kereteit határozzák meg. Ezen belül viszont a büntetés-végrehajtás érvényesítheti a saját besorolási és elkülönítési szempontrendszerét, így figyelembe veszi az elítéltek magatartását, együttműködési készségét, reintegrációs hajlandóságát, kriminológiai jellemzőit, visszaesési és fogva tartási kockázatát, valamint az általuk elkövetett bűncselekmény súlyát. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek