A csaló száma a Magyar Nemzeti Banknál csengett ki: az MNB is megszólalt az ügyről

Szénási Pál
GettyImages-1798628270
Olvasási idő kb. 3 perc

Új módszerrel, az MNB és más bankok számának klónozásával is próbálkozhatnak a csalók.

A jegybank vagy akár egy hitelintézet nevében is jelentkezhetnek a csalók, akik így hozzáférhetnek bizalmas információinkhoz, figyelmeztetett közleményében a Magyar Nemzeti Bank.

A csalók bankok telefonszámait másolva támadnak

Számklónozással próbálkoznak a csalók: a hívott fél készülékén megbízhatónak tartott számokat jelenítenek meg, a beszélgetés során pedig bizalmas banki adatokat, végső soron pedig pénzt szereznek meg az áldozatoktól. Az MNB ügyfélszolgálatára csak az elmúlt egy hétben 14 ilyen bejelentés érkezett,

olyan eset is volt a napokban, amelyben épp az MNB számával éltek vissza.

A szakemberek arra kérik a károsultakat, hogy mielőbb forduljanak rendőrséghez.

Banki ügyintézőnek adják ki maguknak a csalók, akár a saját bankunk számáról is hívhatnak
Banki ügyintézőnek adják ki maguknak a csalók, akár a saját bankunk számáról is hívhatnakLDProd / Getty Images Hungary

A bűnözők valamelyik bank vagy akár az MNB ügyintézőjének adják ki magukat, és arra hivatkoznak, hogy gyanús tranzakciót észleltek az ügyfél számláján, bankkártyáján. Sőt, akár konkrét személynevekre is hivatkozhatnak, hogy felkeltsék a figyelmed. A közelmúltban is épp ez történt egy magyarral, aki később visszahívta a telefonja kijelezte számot, melyről kiderült, hogy az MNB-nél csöng ki. Ezt követően azt kérik, hogy mozgasd át pénzed a segítségükkel, ehhez pedig add meg az összes fontos bankkártyaadatod (bankkártya száma, lejárat, CVC kód, PIN-kód), továbbá a mobilbanki jelszavadat. Előfordulhat az is, hogy nemes egyszerűséggel megkérnek, utald el a pénzt egy, a csalók által megadott bankszámlára. Akadnak viszont olyan esetek is, amikor arra biztatnának, hogy töls le egy vírusirtó programot, ami valójában kémprogram.

Mit tehetünk, hogy elkerüljük a hasonló eseteket?

  • Jegyezzük meg, hogy sem az MNB, sem más bank nem kéri el telefonon az ügyfelek bizalmas információit.
  • Gyanú esetén függesszük fel a hívást, és keressük meg bankunk, vagy az MNB ügyfélszolgálatát.
  • Szintén gyanúra adhat okot, ha a telefonáló arra hivatkozik, hogy hatóságnál, vagy bűnüldözési szervnél dolgozik és fenyegető hangnemet használ, ha az ügyfél nem hisz neki.

Ha már megtörtént a baj

Ha a csalók sikerrel jártak és megszerezték személyes adatainkat, letöltettek egy kémprogramot számítógépünkre, vagy megszerezték pénzünket, akkor haladéktalanul jelentsük az esetet a bankunknál, és forduljunk mielőbb a rendőrséghez.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek