Két nappal ezelőtt kezdték meg a balatonfüredi görög falu elhagyatott épületeinek bontását. Az egykor legendás bulinegyed már évek óta pusztult.
Az 1990-es években még jó ötletnek tűnhetett a Nyugat felé nyitó balatoni vidékfejlesztés szempontjából a görögös stílusú épületsor a balatonfüredi főút mentén, azonban nagyon hamar kiderült, hogy a koncepciótlan, giccsbe hajló, tájidegen épületeknek nehéz lesz funkciót találni. Közel 20 év után a város a bontás mellett döntött.
Hegyes erős görög köntösben Balatonfüreden
Nem véletlenül dönthettek az épületek tervezői a görögös külső mellett. A rendszerváltás után sokak számára Görögország volt a nagybetűs Nyugat, az elérhető árú tengerpart. A képeslapokra igen, de a balatoni tájba kevéssé illő, kezdetekben kék-fehér falú apró bazársor azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és az sem igazán csábította a turistákat, hogy matyó ruhába öltözött néniktől vásárolhattak pirospaprikát, ha éppen nyitva találtak egy-egy üzletet.
Az Intell RB Rt. által Balatonfüred központjába álmodott, görögös megjelenésű házakkal mediterrán hangulatot teremtő vállalkozás a tervek szerint 1995-ben, az építkezések megkezdését követően egy évvel nyitotta volna meg kapuit, azonban már erre is bő egy évtizedet kellett várni. A befektető kellő tőke híján hamar becsődölt, még az elkészült munkákat sem tudta kifizetni. Hasonló sorsra jutott a beruházást átvevő szövetkezet, mely a leendő üzlettulajdonosokból alakult. A Görögfalu Kft.-től később a Masped Capital Rt. vásárolta meg a területet, s megszerezte a szomszédos telket is a 2000-es évek elején.
Évekig állt elhagyatva Balatonfüred központjában
Ekkoriban a terület gyöngyszemének vizionálták a görög falut, mozaikos promenáddal, piactérrel, 130 üzlettel, könnyű- és komolyzenei koncerthelyszínekkel csábították volna be a közönséget. A szomszédba vízi vidámparkot terveztek . 2005-re készült el minden, ekkor nyitotta meg kapuit az Annagora Aquapark és a szomszédságában lévő, fehérre mázolt falú mediterrán üzletsor. A koncepció azonban nem hozta meg a remélt tömegeket, a bódék és bazárok még főszezonban sem mindig nyitottak ki. Az új tulajdonos diszkót és egyéb szórakozóhelyeket nyitott az apró épületek által övezett balatonfüredi központi telken, azonban ez sem hozta meg a remélt sikert.
Így vált a földdel egyenlővé az egykori balatonfüredi görög falu tegnapelőtt:
A görög falut az utóbbi években legfeljebb az Ultrabalaton futóverseny idején töltötték meg élettel a maratoni sportok rajongói évente két napra, ez azonban kevés volt ahhoz, hogy fennmaradhasson. A balatonfüredi önkormányzat 2020 óta kereste a lehetőséget arra, hogy visszavegye a területet, és a lakók számára hasznosíthassa azt. Miután nem sikerült minden tulajdonossal megállapodnia, az önkormányzat kisajátította a területet.
A balatonfured.hu információi szerint a helyi vezetés célja, hogy egy hatalmas közparkot hozzon létre az ingatlanon. A helyi szabályozási terv szerint a négyhektáros területen mindössze 10 százalékos a beépíthetőség. A tervek szerint tavaszra teljesen eltűnik a görög falu minden nyoma.
Ha kíváncsi vagy Balatonfüred másik, ikonikus sétányára, ezt a cikkünket ajánljuk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés